Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-24| Edukacja

Dobre praktyki w konsultacjach społecznych

„Partycypacja społeczna dla zrównoważonego rozwoju” to hasło ogólnopolskiej konferencji, która odbyła się 21 października br. w Warszawie. Spotkanie poświęcone było dobrym praktykom w konsultacjach społecznych dotyczących realizacji nowych inwestycji. Wydarzenie zorganizowało Centrum UNEP/GRID-Warszawa.


Dobre praktyki w konsultacjach społecznych <br />
fot. Marcin Kunstetter
fot. Marcin Kunstetter

W konferencji wzięli udział samorządowcy, pracownicy instytucji ochrony przyrody oraz firm i organizacji prowadzących konsultacje społeczne. Zebrani rozmawiali o przykładach dobrych praktyk w tej dziedzinie. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, PKP Polskich Linii Kolejowych, instytucji zarządzających obszarami cennymi przyrodniczo. Z uczestnikami spotkali się również przedstawiciele firm i organizacji prowadzących konsultacje społeczne. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń oraz dyskusji zarówno na temat wartych naśladowania przykładów, jak i problemów związanych z prowadzeniem konsultacji w Polsce. Konferencję poprowadził redaktor Jacek Żakowski. Spotkanie można było także obejrzeć on-line.

– Konsultacje społeczne wokół przedsięwzięć realizowanych na terenie każdej polskiej gminy są istotnym elementem życia lokalnych społeczności. Bardzo ważne jest, by członkowie tych społeczności czuli się współodpowiedzialni i nieobojętni na to, co dzieje się w najbliższej okolicy, ale także możliwie jak najpełniej włączali się w konstruktywny i merytoryczny dialog z lokalnymi władzami i innymi lokalnymi partnerami: organizacjami i instytucjami, w ważnych sprawach dotyczących całej społeczności – podkreśla Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa. – Dlatego postanowiliśmy zorganizować konferencję, podczas której przedstawione zostały dobre praktyki. To, że możliwy jest taki dialog, choć jego prowadzenie nie jest proste i wiele jest jeszcze do zrobienia w tej dziedzinie. Jednocześnie przez nasze działania chcemy zwrócić szczególną uwagę na tematykę zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody w polityce dotyczącej planowania przestrzennego w gminach – dodaje.

Konferencja zorganizowana została w ramach warsztatów edukacyjnych projektu „Dialog, kompromis, partycypacja społeczna – edukacja w szkole na rzecz zrównoważonego rozwoju gmin na obszarach chronionych (Geokonsultacje+)”, który uzyskał dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Towarzyszyła jej multimedialna wystawa prezentująca prace laureatów konkursu Zielony Wizjoner (na najlepsze uczniowskie konsultacje społeczne wokół „inwestycji marzeń”) oraz ekspozycje firm i instytucji poświęcone problematyce konsultacji społecznych. Zwiedzający mogli m.in. obejrzeć projekty „inwestycji marzeń” opracowane w ramach konkursu Zielony Wizjoner. Młodzież opowiedziała także o przebiegu przeprowadzonych przez siebie konsultacji na terenie swoich gmin, spotkaniach z urzędnikami i służbami ochrony przyrody.
W konkursie w minionym roku szkolnym wzięli udział uczniowie z 50 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Uczestniczyli w zajęciach dotyczących zrównoważonego rozwoju i zagospodarowania przestrzennego w swoich gminach. Spotykali się z urzędnikami, przedstawicielami służb ochrony przyrody oraz społecznościami lokalnymi. Opracowali i poddali konsultacjom społecznym projekty swoich „inwestycji marzeń”. Powstał także portal o tematyce dotyczącej partycypacji społecznej i zrównoważonego rozwoju www.geokonsultacje.edu.pl. Dzięki niemu młodzi wizjonerzy mogli zaprezentować swój autorski pomysł, wykorzystując opracowane przez siebie mapy i wizualizacje 3D. Na portalu uczniowie prezentowali dokumentację z prac w terenie, wywiady ze społecznością lokalną, władzami gminy czy miasta lub ekspertami, filmy, zdjęcia oraz wnioski dotyczące potencjalnych konfliktów, jakie mogą wiązać się z realizacją wymarzonej inwestycji (więcej na: geokonsultacje.edu.pl/projekty-szkol).

Podczas konferencji nagrodzeni zostali laureaci konkursu. W kategorii szkół gimnazjalnych, za projekt Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Bliżej natury”, zwyciężył zespół z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych laureatami pierwszego miejsca – za projekt Rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie – zostali uczniowie Technikum z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół nr 3 w Lublinie.



– Chcieliśmy zainteresować tematyką konsultacji społecznych, w kontekście zrównoważonego rozwoju i planowania przestrzennego, pracowników samorządów i instytucji ochrony przyrody, ale przede wszystkim młodzież biorącą udział w konkursie Zielony Wizjoner. Dziś możemy podziwiać imponujące efekty współpracy nawiązanej między samorządami a uczniami – mówi Monika Rusztecka, Kierownik Działu Zastosowań Geoinformacji w Centrum UNEP/GRID-Warszawa (koordynator projektu Geokonsultacje+) – Projekty młodzieży zrobiły na nas ogromne wrażenie. Jesteśmy przekonani, że młodzi wizjonerzy aktywnie włączą się w życie swoich lokalnych społeczności pociągając za sobą innych – dodaje.

Źródło: Centrum UNEP/GRID-Warszawa


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS