wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-24| Edukacja

Dobre praktyki w konsultacjach społecznych

„Partycypacja społeczna dla zrównoważonego rozwoju” to hasło ogólnopolskiej konferencji, która odbyła się 21 października br. w Warszawie. Spotkanie poświęcone było dobrym praktykom w konsultacjach społecznych dotyczących realizacji nowych inwestycji. Wydarzenie zorganizowało Centrum UNEP/GRID-Warszawa.


Dobre praktyki w konsultacjach społecznych <br />
fot. Marcin Kunstetter
fot. Marcin Kunstetter

W konferencji wzięli udział samorządowcy, pracownicy instytucji ochrony przyrody oraz firm i organizacji prowadzących konsultacje społeczne. Zebrani rozmawiali o przykładach dobrych praktyk w tej dziedzinie. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, PKP Polskich Linii Kolejowych, instytucji zarządzających obszarami cennymi przyrodniczo. Z uczestnikami spotkali się również przedstawiciele firm i organizacji prowadzących konsultacje społeczne. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń oraz dyskusji zarówno na temat wartych naśladowania przykładów, jak i problemów związanych z prowadzeniem konsultacji w Polsce. Konferencję poprowadził redaktor Jacek Żakowski. Spotkanie można było także obejrzeć on-line.

– Konsultacje społeczne wokół przedsięwzięć realizowanych na terenie każdej polskiej gminy są istotnym elementem życia lokalnych społeczności. Bardzo ważne jest, by członkowie tych społeczności czuli się współodpowiedzialni i nieobojętni na to, co dzieje się w najbliższej okolicy, ale także możliwie jak najpełniej włączali się w konstruktywny i merytoryczny dialog z lokalnymi władzami i innymi lokalnymi partnerami: organizacjami i instytucjami, w ważnych sprawach dotyczących całej społeczności – podkreśla Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa. – Dlatego postanowiliśmy zorganizować konferencję, podczas której przedstawione zostały dobre praktyki. To, że możliwy jest taki dialog, choć jego prowadzenie nie jest proste i wiele jest jeszcze do zrobienia w tej dziedzinie. Jednocześnie przez nasze działania chcemy zwrócić szczególną uwagę na tematykę zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody w polityce dotyczącej planowania przestrzennego w gminach – dodaje.

Konferencja zorganizowana została w ramach warsztatów edukacyjnych projektu „Dialog, kompromis, partycypacja społeczna – edukacja w szkole na rzecz zrównoważonego rozwoju gmin na obszarach chronionych (Geokonsultacje+)”, który uzyskał dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Towarzyszyła jej multimedialna wystawa prezentująca prace laureatów konkursu Zielony Wizjoner (na najlepsze uczniowskie konsultacje społeczne wokół „inwestycji marzeń”) oraz ekspozycje firm i instytucji poświęcone problematyce konsultacji społecznych. Zwiedzający mogli m.in. obejrzeć projekty „inwestycji marzeń” opracowane w ramach konkursu Zielony Wizjoner. Młodzież opowiedziała także o przebiegu przeprowadzonych przez siebie konsultacji na terenie swoich gmin, spotkaniach z urzędnikami i służbami ochrony przyrody.
W konkursie w minionym roku szkolnym wzięli udział uczniowie z 50 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Uczestniczyli w zajęciach dotyczących zrównoważonego rozwoju i zagospodarowania przestrzennego w swoich gminach. Spotykali się z urzędnikami, przedstawicielami służb ochrony przyrody oraz społecznościami lokalnymi. Opracowali i poddali konsultacjom społecznym projekty swoich „inwestycji marzeń”. Powstał także portal o tematyce dotyczącej partycypacji społecznej i zrównoważonego rozwoju www.geokonsultacje.edu.pl. Dzięki niemu młodzi wizjonerzy mogli zaprezentować swój autorski pomysł, wykorzystując opracowane przez siebie mapy i wizualizacje 3D. Na portalu uczniowie prezentowali dokumentację z prac w terenie, wywiady ze społecznością lokalną, władzami gminy czy miasta lub ekspertami, filmy, zdjęcia oraz wnioski dotyczące potencjalnych konfliktów, jakie mogą wiązać się z realizacją wymarzonej inwestycji (więcej na: geokonsultacje.edu.pl/projekty-szkol).

Podczas konferencji nagrodzeni zostali laureaci konkursu. W kategorii szkół gimnazjalnych, za projekt Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Bliżej natury”, zwyciężył zespół z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych laureatami pierwszego miejsca – za projekt Rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie – zostali uczniowie Technikum z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół nr 3 w Lublinie.– Chcieliśmy zainteresować tematyką konsultacji społecznych, w kontekście zrównoważonego rozwoju i planowania przestrzennego, pracowników samorządów i instytucji ochrony przyrody, ale przede wszystkim młodzież biorącą udział w konkursie Zielony Wizjoner. Dziś możemy podziwiać imponujące efekty współpracy nawiązanej między samorządami a uczniami – mówi Monika Rusztecka, Kierownik Działu Zastosowań Geoinformacji w Centrum UNEP/GRID-Warszawa (koordynator projektu Geokonsultacje+) – Projekty młodzieży zrobiły na nas ogromne wrażenie. Jesteśmy przekonani, że młodzi wizjonerzy aktywnie włączą się w życie swoich lokalnych społeczności pociągając za sobą innych – dodaje.

Źródło: Centrum UNEP/GRID-Warszawa


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS