Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-19| Mapy, Prawo

Opracowania tematyczne według prawa

Wczoraj (18 października) opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z 3 października 2011 r. w sprawie rodzajów kartograficznych opracowań tematycznych i specjalnych (DzU nr 222, poz. 1382). Jest to akt wykonawczy do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 2 listopada br.


Opracowania tematyczne według prawa

Wśród wymienionych w rozporządzeniu opracowań tematycznych i specjalnych, które wykonuje i udostępnia główny geodeta kraju (GGK) znalazły się cyfrowe mapy: hydrograficzne, sozologiczne, geomorfologiczne, glebowo-rolnicze, pokrycia terenu, użytkowania ziemi, infrastruktury technicznej (przedstawiające w szczególności informacje o sieciach uzbrojenia terenu oraz infrastruktury komunikacyjnej), średnich cen transakcyjnych gruntów (przedstawiające zróżnicowanie średnich cen transakcyjnych gruntów przeznaczonych pod zabudowę oraz gruntów rolnych), podziałów terytorialnych kraju oraz atlasowe obszaru Rzeczypospolitej Polskiej. Oddzielną kategorię stanowią opracowania specjalne w postaci map tyflologicznych, przeznaczonych dla niewidomych i słabowidzących.

Jak zapisano w rozporządzeniu, główny geodeta kraju przy wykonywaniu zadań związanych z ww. opracowaniami uwzględni właściwe tematycznie dane infrastruktury informacji przestrzennej oraz inne informacje zgromadzone przez organy wchodzące w skład służby geodezyjnej i kartograficznej, właściwych ministrów oraz inne organy administracji publicznej.

Organy te będą współpracować z GGK poprzez:
• opiniowanie i uzgadnianie zakresu i rodzajów opracowań kartograficznych planowanych do realizacji, uwzględniając ich szczegółowość i objęty nimi obszar;
• udostępnianie na wniosek GGK posiadanych informacji i zbiorów danych lub zapewnienie dostępu do tych informacji i zbiorów danych niezbędnych do tych opracowań za pomocą usług danych przestrzennych, o ile nie narusza to tajemnic prawnie chronionych lub nie zagraża obronności lub bezpieczeństwu państwa;
• uczestniczenie w organizowanych przez Głównego Geodetę Kraju naradach roboczych dotyczących tych opracowań;
• przekazywanie wniosków i opinii dotyczących treści tych opracowań oraz sposobu ich udostępniania.

Dane dotyczące cen transakcyjnych gruntów przeznaczonych pod zabudowę oraz gruntów rolnych, zawarte w rejestrze cen i wartości nieruchomości, mają być niezwłocznie udostępniane przez starostę na pisemny wniosek GGK.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS