|2011-10-19|
Mapy, Prawo
Opracowania tematyczne według prawa
Wczoraj (18 października) opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z 3 października 2011 r. w sprawie rodzajów kartograficznych opracowań tematycznych i specjalnych (DzU nr 222, poz. 1382). Jest to akt wykonawczy do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 2 listopada br.
Wśród wymienionych w rozporządzeniu opracowań tematycznych i specjalnych, które wykonuje i udostępnia główny geodeta kraju (GGK) znalazły się cyfrowe mapy: hydrograficzne, sozologiczne, geomorfologiczne, glebowo-rolnicze, pokrycia terenu, użytkowania ziemi, infrastruktury technicznej (przedstawiające w szczególności informacje o sieciach uzbrojenia terenu oraz infrastruktury komunikacyjnej), średnich cen transakcyjnych gruntów (przedstawiające zróżnicowanie średnich cen transakcyjnych gruntów przeznaczonych pod zabudowę oraz gruntów rolnych), podziałów terytorialnych kraju oraz atlasowe obszaru Rzeczypospolitej Polskiej. Oddzielną kategorię stanowią opracowania specjalne w postaci map tyflologicznych, przeznaczonych dla niewidomych i słabowidzących.
Jak zapisano w rozporządzeniu, główny geodeta kraju przy wykonywaniu zadań związanych z ww. opracowaniami uwzględni właściwe tematycznie dane infrastruktury informacji przestrzennej oraz inne informacje zgromadzone przez organy wchodzące w skład służby geodezyjnej i kartograficznej, właściwych ministrów oraz inne organy administracji publicznej.
Organy te będą współpracować z GGK poprzez: • opiniowanie i uzgadnianie zakresu i rodzajów opracowań kartograficznych planowanych do realizacji, uwzględniając ich szczegółowość i objęty nimi obszar; • udostępnianie na wniosek GGK posiadanych informacji i zbiorów danych lub zapewnienie dostępu do tych informacji i zbiorów danych niezbędnych do tych opracowań za pomocą usług danych przestrzennych, o ile nie narusza to tajemnic prawnie chronionych lub nie zagraża obronności lub bezpieczeństwu państwa; • uczestniczenie w organizowanych przez Głównego Geodetę Kraju naradach roboczych dotyczących tych opracowań; • przekazywanie wniosków i opinii dotyczących treści tych opracowań oraz sposobu ich udostępniania.
Dane dotyczące cen transakcyjnych gruntów przeznaczonych pod zabudowę oraz gruntów rolnych, zawarte w rejestrze cen i wartości nieruchomości, mają być niezwłocznie udostępniane przez starostę na pisemny wniosek GGK.
AW
|