wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-07| Mapy, Instytucje, Imprezy

Chorwackie mapy w Warszawie

W Bibliotece Narodowej w Warszawie otwarto dziś (7 października) wystawę „Chorwacja na starych i nowych mapach” zorganizowaną przez chorwackie stowarzyszenie GIS Forum.


Chorwackie mapy w Warszawie
Jest to kontynuacja polsko-chorwackiej współpracy. Rok temu ekspozycję „Polska na dawnych i nowych mapach” mogli oglądać mieszkańcy Zagrzebia w tamtejszej bibliotece, a w tym roku wystawa dotycząca Chorwacji trafiła do Polski. W otwarciu wziął udział ambasador Chorwacji w Polsce Ivan Del Vechio, który przypomniał, iż kraj ten jeszcze w tym roku podpisze traktat akcesyjny z Unią Europejską i nastąpi to prawdopodobnie w Warszawie. Z kolei główny organizator wystawy prof. Davorin Kereković podkreślał, iż współpraca w dziedzinie GIS trwa już od wielu lat (patrz rozmowa poniżej), czego przykładem są konferencje organizowane wspólnie z Uniwersytetem Śląskim. Na uroczystość przybył również geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski oraz kadra profesorska.

W holu biblioteki do 4 listopada można podziwiać mapy administracyjne, topograficzne, katastralne, nawigacyjne, ortofotomapy, a także dawne mapy Chorwacji i Dalmacji. Arkusze zostały udostępnione przez administrację geodezyjną, miasto Zagrzeb i inne instytucje.


Rozmowa z prof. Davorinem Kerekoviciem

Barbara Stefańska: Stowarzyszenie GIS Forum istnieje od 1994 roku. Na czym polega jego działalność?
Davorin Kereković: Zajmujemy się promocją geoinformatyki i poszerzaniem wiedzy wśród chorwackich instytucji, a także współpracą z polskimi ekspertami, np. w zakresie wykorzystania GIS w ochronie zabytków kultury i przyrody. Wiele artykułów na te tematy pojawiało się w naszych publikacjach. Łączą nas także tematy geodezyjne i katastralne.

BS: Z jakimi polskimi instytucjami współpracuje GIS Forum?
DK: Z Politechniką Warszawską, Politechniką Gdańską, Politechniką Krakowską i już od dawna z Uniwersytetem Śląskim. W ramach projektu „Spread the knowlegde” (realizowany razem z UŚ, UKSW i stowarzyszeniem SILGIS – przyp. red.) wspieramy młodych naukowców.

BS: Nad czym obecnie pracuje GIS Forum?
DK: Nasze stałe projekty to warsztaty, konferencje międzynarodowe i szkolenia oraz publikacje fachowe. Przez kilka lat Stowarzyszenie organizowało szkolenia dla geodetów chorwackich. W naszym kraju geodeci mają obowiązek stale udoskonalać swoją wiedzę poprzez uczestnictwo w różnych szkoleniach, seminariach itp., za które otrzymują punkty. Prowadziliśmy także badania nad oznakowaniami dla map dla niewidomych.Barbara Stefańska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS