Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-05| Edukacja, Ludzie, Instytucje

Kosmiczny zegar na urodziny Heweliusza

20 metrów nad grobem słynnego astronoma w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Gdańsku, w punkcie o współrzędnych 54°21´15˝N, 18°39´6˝E, zainstalowano zegar pulsarowy. A „tarcza” zegara zostanie dziś (5 października) przekazana do Parlamentu Europejskiego.


Kosmiczny zegar na urodziny Heweliusza <br />
 fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Jak tłumaczy dr inż. Grzegorz Szychliński, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska i pomysłodawca budowy zegara, urządzenie regulowane jest za pomocą 16 anten radiowo-cyfrowych ustawionych na dachu kościoła. Odbierają one niezwykle regularne sygnały docierające do centrum naszego Układu Słonecznego z sześciu pulsarów (rodzaj gwiazdy neutronowej) oraz zegara kwarcowego lub atomowego, który kontroluje komputer.

Taki zegar wyróżnia się niespotykaną dotąd dokładnością i stabilnością. – Kosmiczne źródło czasu umożliwia dziesięciokrotną poprawę dokładności zegarów atomowych, uznawanych do tej pory za najbardziej precyzyjne – tłumaczy Eugeniusz Pazderski, specjalista w dziedzinie aparatury radioastronomicznej z Centrum Astronomicznego UMK w Toruniu. Nad podobnym rozwiązaniem pracuje obecnie kilka ośrodków naukowych na świecie, ale badania te mają charakter laboratoryjny.

– Zegar posłuży do stworzenia nowej, pulsarowej skali czasu. A w przyszłości może zostać wykorzystany do stworzenia sieci GPS opartej o pulsary, źródła o wiele tańsze, których nikt nie wyłączy – tłumaczy dr Szychliński.

Repetytor zegar zostanie dziś (5 października) przekazany na ręce przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka w czasie wieczoru „Tribute to Hevelius” zorganizowanego z okazji przypadającego w tym roku 400-lecia urodzin gdańskiego astronoma. Repetytor to 40-calowy monitor dotykowy, który odmierza czas, odbierając sygnały z anten zamontowanych w Gdańsku. Będzie on na stałe umieszczony w siedzibie PE w Brukseli jako ślad polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz naukowy wkład w dorobek intelektualny Europy. W kościele św. Katarzyny w Gdańsku zegar zostanie zaprezentowany 25 listopada.

W skład zespołu badawczego weszli: pracownicy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, astronom z Centrum Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dwaj gdańscy inżynierowie elektronicy. Budowę urządzenia sfinansowały Gdańsk (100 tys. zł), Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (100 tys. zł), MHMG (250 tys. zł).

Życiorys Jana Heweliusza w zakładce „Geoludzie”

Cytaty za: Gazeta.pl, Naszemiasto.pl

BS


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS