|2011-10-05|
Edukacja, Ludzie, Instytucje
Kosmiczny zegar na urodziny Heweliusza
20 metrów nad grobem słynnego astronoma w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Gdańsku, w punkcie o współrzędnych 54°21´15˝N, 18°39´6˝E, zainstalowano zegar pulsarowy. A „tarcza” zegara zostanie dziś (5 października) przekazana do Parlamentu Europejskiego.
fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
|
|
|
|
|
|
Jak tłumaczy dr inż. Grzegorz Szychliński, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska i pomysłodawca budowy zegara, urządzenie regulowane jest za pomocą 16 anten radiowo-cyfrowych ustawionych na dachu kościoła. Odbierają one niezwykle regularne sygnały docierające do centrum naszego Układu Słonecznego z sześciu pulsarów (rodzaj gwiazdy neutronowej) oraz zegara kwarcowego lub atomowego, który kontroluje komputer.
Taki zegar wyróżnia się niespotykaną dotąd dokładnością i stabilnością. – Kosmiczne źródło czasu umożliwia dziesięciokrotną poprawę dokładności zegarów atomowych, uznawanych do tej pory za najbardziej precyzyjne – tłumaczy Eugeniusz Pazderski, specjalista w dziedzinie aparatury radioastronomicznej z Centrum Astronomicznego UMK w Toruniu. Nad podobnym rozwiązaniem pracuje obecnie kilka ośrodków naukowych na świecie, ale badania te mają charakter laboratoryjny.
– Zegar posłuży do stworzenia nowej, pulsarowej skali czasu. A w przyszłości może zostać wykorzystany do stworzenia sieci GPS opartej o pulsary, źródła o wiele tańsze, których nikt nie wyłączy – tłumaczy dr Szychliński.
Repetytor zegar zostanie dziś (5 października) przekazany na ręce przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka w czasie wieczoru „Tribute to Hevelius” zorganizowanego z okazji przypadającego w tym roku 400-lecia urodzin gdańskiego astronoma. Repetytor to 40-calowy monitor dotykowy, który odmierza czas, odbierając sygnały z anten zamontowanych w Gdańsku. Będzie on na stałe umieszczony w siedzibie PE w Brukseli jako ślad polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz naukowy wkład w dorobek intelektualny Europy. W kościele św. Katarzyny w Gdańsku zegar zostanie zaprezentowany 25 listopada.
W skład zespołu badawczego weszli: pracownicy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, astronom z Centrum Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dwaj gdańscy inżynierowie elektronicy. Budowę urządzenia sfinansowały Gdańsk (100 tys. zł), Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (100 tys. zł), MHMG (250 tys. zł).
Życiorys Jana Heweliusza w zakładce „Geoludzie”
Cytaty za: Gazeta.pl, Naszemiasto.pl
BS
|