wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-05| Edukacja, Ludzie, Instytucje

Kosmiczny zegar na urodziny Heweliusza

20 metrów nad grobem słynnego astronoma w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Gdańsku, w punkcie o współrzędnych 54°21´15˝N, 18°39´6˝E, zainstalowano zegar pulsarowy. A „tarcza” zegara zostanie dziś (5 października) przekazana do Parlamentu Europejskiego.


Kosmiczny zegar na urodziny Heweliusza <br />
 fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Jak tłumaczy dr inż. Grzegorz Szychliński, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska i pomysłodawca budowy zegara, urządzenie regulowane jest za pomocą 16 anten radiowo-cyfrowych ustawionych na dachu kościoła. Odbierają one niezwykle regularne sygnały docierające do centrum naszego Układu Słonecznego z sześciu pulsarów (rodzaj gwiazdy neutronowej) oraz zegara kwarcowego lub atomowego, który kontroluje komputer.

Taki zegar wyróżnia się niespotykaną dotąd dokładnością i stabilnością. – Kosmiczne źródło czasu umożliwia dziesięciokrotną poprawę dokładności zegarów atomowych, uznawanych do tej pory za najbardziej precyzyjne – tłumaczy Eugeniusz Pazderski, specjalista w dziedzinie aparatury radioastronomicznej z Centrum Astronomicznego UMK w Toruniu. Nad podobnym rozwiązaniem pracuje obecnie kilka ośrodków naukowych na świecie, ale badania te mają charakter laboratoryjny.

– Zegar posłuży do stworzenia nowej, pulsarowej skali czasu. A w przyszłości może zostać wykorzystany do stworzenia sieci GPS opartej o pulsary, źródła o wiele tańsze, których nikt nie wyłączy – tłumaczy dr Szychliński.

Repetytor zegar zostanie dziś (5 października) przekazany na ręce przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka w czasie wieczoru „Tribute to Hevelius” zorganizowanego z okazji przypadającego w tym roku 400-lecia urodzin gdańskiego astronoma. Repetytor to 40-calowy monitor dotykowy, który odmierza czas, odbierając sygnały z anten zamontowanych w Gdańsku. Będzie on na stałe umieszczony w siedzibie PE w Brukseli jako ślad polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz naukowy wkład w dorobek intelektualny Europy. W kościele św. Katarzyny w Gdańsku zegar zostanie zaprezentowany 25 listopada.

W skład zespołu badawczego weszli: pracownicy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, astronom z Centrum Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dwaj gdańscy inżynierowie elektronicy. Budowę urządzenia sfinansowały Gdańsk (100 tys. zł), Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (100 tys. zł), MHMG (250 tys. zł).

Życiorys Jana Heweliusza w zakładce „Geoludzie”

Cytaty za: Gazeta.pl, Naszemiasto.pl

BS


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS