wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-10-12| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Software, Instytucje, Imprezy

Targi INTERGEO 2006: Atak klonów!


Jeszcze kilka lat temu na targach INTERGEO można było spotkać tylko pojedyncze stoiska azjatyckich producentów sprzętu geodezyjnego. Dzisiaj jest ich mnóstwo. Nikt chyba nie przewidywał tak szybkiego rozwoju i tak dynamicznej ekspansji na rynek europejski firm ze Wschodniej Azji.

Gdyby zapytać przeciętnych Europejczyków, co znaczą nazwy: Foif, Boif, Setl, Kolida, Huace, South czy EGeo, większość zapewne wzruszyłaby ramionami. A są to nazwy azjatyckich firm produkujących pomiarowy sprzęt geodezyjny. Większość z nich pochodzi z Chin.

Prawie wszyscy chińscy producenci posiadają w swojej ofercie tachimetry. Tylko Setl Survey Equipment Co. Ltd specjalizuje się w produkcji niwelatorów optycznych, laserowych i pionowników. Z kolei firma Suzhou Foif Co. Ltd ma w swoim katalogu tachimetry serii RTS 700/710, RTS/OTS 670/680 (do złudzenia przypominające te produkowane przez Leikę) oraz zintegrowany odbiornik GPS RTK SGS328. Boif, czyli Beijling Bofei Instrument Co. Ltd, to firma wytwarzająca pomarańczowe tachimetry BTS7200E, a także jednoczęstotliwościowy odbiornik GPS o nietypowym wyglądzie i przydługiej nazwie GJS1-1-F20. Z kolei Guandong Kolida Instrument Co. Ltd nawiązuje stylem wzornictwa do Sokkii i proponuje dwie serie bezlustrowych instrumentów: KTS-440 i KTS550. Firma China Huace Navigation Co. Ltd z Pekinu specjalizuje się natomiast w produkcji odbiorników GPS. W swojej ofercie ma sprzęt RTK (X90, X60), jednoczęstotliwościowe modele dla GIS-u (X20) oraz instrumenty DGPS do zastosowań morskich (A20). Produkty South Surveying and Mapping Instrument Co. Ltd znane są już w Polsce, chociaż łatwo je pomylić z japońskim Topconem.

Produkty koreańskiej firmy EGeo Co. Ltd znacznie odbiegają od licznej chińskiej konkurencji, i to zarówno pod względem stylu, jak i jakości wykonania i funkcjonalności. Geodeci mają do wyboru dwa modele tachimetrów: PTS-1000 i PTS-2000; oba bezlustrowe, z absolutnymi enkoderami kół poziomych i modułem Bluetooth. Wersja 2000 (na zdjęciu poniżej) posiada także kolorowy dotykowy ekran oraz rozbudowane oprogramowanie wewnętrzne do obsługi drogowych prac projektowych.
Wśród mało znanych nam azjatyckich producentów sprzętu geodezyjnego znalazła się również firma z Japonii. Prosto z Osaki na targi przybyła Develo Co. Ltd, producent skanera laserowego 3D o wdzięcznej nazwie LISA. Urządzenie to występuje w wersji jedno- (LISA-2Dc, LISA-2Dlight) lub dwupłaszczyznowej (LISA300, LISA650c, LISA100); skanuje obiekty oddalone nawet o 1500 m z szybkością do 12 000 punktów na sekundę, a błąd wyznaczenia współrzędnych pomierzonego punktu nie powinien przekroczyć 20 mm.
Więcej o ciekawostkach z Intergeo w listopadowym numerze GEODETY. Już wkrótce w Fotogalerii pojawią się także zdjęcia z monachijskiej imprezy.

Marek Pudło


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS