Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-09-26| Prawo, Instytucje

Czy zmniejszy się dostęp do informacji publicznej?

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał w sobotę 24 września kontrowersyjną nowelizację ustawy o dostępie do informacji publicznej.


Czy zmniejszy się dostęp do informacji publicznej?

Nowe przepisy pozwalają na czasowe ograniczenie dostępu do informacji publicznej ze względu na ochronę interesu gospodarczego państwa w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdyby osłabiało pozycję państwa w negocjacjach międzynarodowych oraz, po drugie, aby chronić interesy majątkowe państwa w postępowaniach interesy majątkowe RP przed sądem, trybunałem lub innym organem orzekającym.

Sejm przyjął poprawkę Senatu 16 września na ostatnim posiedzeniu tej kadencji. Organizacje pozarządowe (m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka) apelowały do prezydenta o zawetowanie ustawy, która – ich zdaniem – ograniczy dostęp obywateli do informacji publicznej. Organizacje te twierdzą, że przepis jest nieprecyzyjny i może być nadużywany przez urzędników. Natomiast zdaniem autora poprawki, senatora Marka Rockiego z PO dzięki nowym przepisom urzędnicy będą rzadziej stosować ustawę o informacji niejawnej, która pozwala utajniać informacje bez ograniczenia czasowego.

Nowelizacja wejdzie w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Kancelaria Prezydenta zapowiedziała, że po jej wejściu w życie zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy tryb jej uchwalenia był zgodny z prawem.

BS


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS