Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-09-14| GIS, Mapy, Edukacja, Ludzie

Letnie szkicowanie Torunia w 3D

Podczas Summer Sketch 2011 powstały kolejne obiekty 3D na mapie Torunia.


Letnie szkicowanie Torunia w 3D
W dniach 4-5 sierpnia w Centrum Nowoczesnych Technologii Nauczania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyły się kolejne warsztaty z serii Summer Sketch. Podobnie jak w ubiegłym roku, celem spotkania było popularyzowanie wiedzy na temat nowoczesnych narzędzi do wizualizacji obiektów architektonicznych, a także wzbogacenie wirtualnej przestrzeni Torunia o kolejne trójwymiarowe modele wybranych budynków na mapach Google 3D.

Podczas szkolenia studenci i doktoranci różnych kierunków uczyli się edycji plików rastrowych w wybranych programach graficznych (m.in. Adobe Photoshop), obsługi programu Google SketchUp 8 (w tym: pozycjonowania, modelowania i teksturowania zabudowy) oraz wizualizacji budowli w aplikacji Google Earth. Większość uczestników podołała wyzwaniu, jakim była realizacja minimum dwóch modeli, co ostatecznie przełożyło się na powstanie około trzydziestu nowych projektów wirtualnych budynków Torunia. Warsztaty zakończyło wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz koszulek ufundowanych przez firmę Google.

Wybrane obiekty można już oglądać w galerii Google 3D – Warehouse, wpisując w wyszukiwarce kolekcji Summer Sketch 11 lub Toruń.

Obecnie Toruń posiada na mapach Google kilkaset szczegółowo opracowanych i pokrytych rzeczywistymi teksturami trójwymiarowych modeli budynków. Są to głównie obiekty znajdujące się na terenie uniwersyteckiego kampusu i Starego Miasta. Można je oglądać na stronie serwisu Google Maps lub w szerszej funkcjonalności w Google Earth 6.
Z uwagi na spore zainteresowanie szkoleniem organizatorzy (Arkadiusz Pawłowski – jeden ze specjalistów od Google 3D oraz Radosław Golba – asystent Zakładu Kartografii, Teledetekcji i GIS) byli zmuszeni ograniczyć liczbę uczestników. Zapewnili jednak o kontynuacji projektu w przyszłym roku.



Patronem warsztatów był Zakład Kartografii, Teledetekcji i Systemów Informacji Geograficznej UMK w Toruniu.

Radosław Golba, UMK w Toruniu


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS