|2011-09-13|
Geodezja, Ludzie, Instytucje
Odszedł Marian Szymański
9 września zmarł Marian Zygmunt Szymański – wiceprezes GUGiK w latach osiemdziesiątych i honorowy członek SGP.
Urodził się w 1929 r. w Częstochowie. W 1954 roku uzyskał tytuł inżyniera w zakresie geodezji gospodarczej na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, a w 1956 r. – magistra nauk technicznych o specjalności geodezja rolna i leśna.
Najpierw pracował w wykonawstwie, a następnie w administracji państwowej. Jest autorem kilkuset ekspertyz z zakresu szacowania gruntów. Był inspektorem nadzoru geodezyjnego i wicedyrektorem Departamentu Urządzeń Rolnych w Ministerstwie Rolnictwa. Od 1971 roku aż do przejścia na emeryturę w 1988 roku pracował w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii, gdzie pełnił funkcję dyrektora biura Planowania i Ekonomiki, a następnie wiceprezesa (1980-87).
Pracował także jako wykładowca akademicki na Politechnice Warszawskiej, w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie (dziś UWM), na Politechnice Gliwickiej i Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Specjalizował się w zakresie planowania przestrzennego wsi, geodezyjnego urządzania terenów rolnych, gospodarki gruntami, szacowania gruntów.
Był członkiem: Państwowej Rady Geodezyjnej, Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, Komitetu Zagospodarowania Przestrzennego Kraju oraz rad naukowych IGiK i CIGiK. W latach 1974-77 przebywał w Iraku, gdzie brał udział w pracach związanych z zakładaniema sieci astronomiczno-geodezyjnej i wykonaniem map topograficznych realizowanymi przez polskie firmy.
Aktywnie działał w Stowarzyszeniu Geodetów Polskich, do którego należał od 1957 roku. W latach 1972-74 pełnił funkcję przewodniczącego SGP, a przez 9 kadencji był wiceprzewodniczącym. Następnie kierował Zespołem Rzeczoznawców i Komisją Regulaminową. Wiele lat aktywnie reprezentował Stowarzyszenie w Komisji Katastru i Urządzeń Rolnych Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG).
Otrzymał liczne odznaczenia, w tym: Krzyż Oficerski i Kawalerski Orderu Polonia Restituta, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”, Odznakę 1000-lecia Państwa Polskiego.
Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione 15 września o godzinie 11:00 w kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach.
Wykorzystano notkę biograficzną w „Zarys historii Stowarzyszenia Geodetów Polskich 1969-1994" i
BS, www.gugik.gov.pl
|