Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-09-09| Geodezja, Prawo

System odniesień przestrzennych w rozporządzeniu

W związku z implementacją dyrektywy INSPIRE GUGiK przygotował nowy projekt rozporządzenia w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych (wersja z 23 sierpnia). Z jego treścią można się zapoznać na stronie Stowarzyszenia Geodetów Polskich.


System odniesień przestrzennych w rozporządzeniu <br />
fot. JP
fot. JP
Jak napisano w ocenie skutków regulacji, konieczność wydania nowego projeku rozporządzenia wynika z wymogu przyjęcia: przepisów wykonawczych do dyrektywy INSPIRE, zaleceń Podkomisji EUREF Międzynarodowej Unii Geodezyjnej (IAG) oraz Polskiej Normy „Odniesienia przestrzenne za pomocą współrzędnych”.

Zmiany proponowane w projekcie porządkują przepisy związane z przeniesieniem i utrzymywaniem europejskiego geodezyjnego układu odniesienia oraz układu wysokościowego w Polsce, a także określają warunki ich ponownego zdefiniowania. W związku z budową na obszarze Polski ASG-EUPOS przyjęto, że wybrane stacje referencyjne tego systemu będą punktami, na których oparty będzie krajowy geodezyjny system odniesienia. Rozporządzenie określa także parametry i sposób stosowania geodezyjnych układów odniesienia, układów wysokościowych i układów współrzędnych płaskich prostokątnych. Ponadto określa sposób wykorzystania modelu quasigeoidy umożliwiającego wyznaczanie wysokości normalnych obiektów przestrzennych z pomiarów satelitarnych GNSS.

Proponowane zmiany przepisów obejmują w szczególności:
1) Wprowadzenie geodezyjnego układu odniesienia PL_ETRF2000 i geodezyjnego układu wysokościowego PL_EVRF2007 oraz układów współrzędnych płaskich prostokątnych oznaczonych symbolami PL-LAEA i PL-LCC.
2) Wprowadzenie układu współrzędnych płaskich prostokątnych oznaczonego symbolem PL-UTM stosowanego we współdziałaniu jednostkami organizacyjnymi resortu obrony narodowej. Uregulowanie to umożliwi wykorzystywanie dla współdziałania map topograficznych i baz danych opracowanych przez Sztab Generalny WP w układzie współrzędnych UTM bez konieczności ich pracochłonnego i kosztownego przetwarzania do układu 1992.
3) Dopuszczenie stosowania innych systemów odniesienia, jeżeli są one zalecane w pracach geodezyjnych i kartograficznych wykonywanych w ramach umów międzynarodowych, których sygnatariuszem jest Polska.
4) Wprowadzenie specyfikacji modelu pojęciowego państwowego systemu odniesień przestrzennych zgodnej z Polską Normą PN-EN ISO 19111:2010.
5) Uściślenie rodzaju współrzędnych podstawowych i oznaczeń poszczególnych osi tych współrzędnych.
6) Wprowadzenie okresu przejściowego na stosowanie układu wysokościowego PL_KRON86_NH do końca 2018 r.
7) Uszczegółowienie przepisów dotyczących przyjęcia na obszarze Polski geodezyjnego układu odniesienia oraz układu wysokościowego, a także konserwacji (utrzymywania w aktualności) tych układów.
8) Przyjęcie do stosowania modelu quasigeoidy 2001, co umożliwi wyznaczanie wysokości normalnych z pomiarów wykonanych przy użyciu satelitarnych technik pomiarowych (obecnie brak jest urzędowego modelu quasigeoidy, co prowadzi do niejednoznaczności w interpretacji wyników pomiarów GNSS).
9) Uszczegółowienie przepisów dotyczących włączania poszczególnych powiatów do odpowiednich pasów południkowych układów współrzędnych płaskich PL-UTM i PL-2000.
10) Wprowadzenie nowego pojęcia „układ wysokościowy” zamiast dotychczas stosowanego
„układ wysokości”.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS