Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-09-07| Geodezja, Imprezy

Geodeci opłynęli Bałtyk

Szczeciński Oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich przy współudziale Morskiego Biura Podróży PŻB zorganizował w dniach 26-31 sierpnia wycieczkę turystyczno-krajoznawczą „Perły Bałtyku luksusowymi promami” do Sztokholmu, Helsinek i Tallina. Oto relacja jednego z uczestników.


Geodeci opłynęli Bałtyk

Po zaokrętowaniu na promie Scandinavia wyruszyliśmy z Gdańska do Nynäshamn w Szwecji. Stąd autokarem udaliśmy się do Sztokholmu, by podziwiać urodę tego położonego na 14 wyspach miasta. Po autokarowym zwiedzaniu miasta skierowaliśmy się na terminal promowy Silja/Tallink „Vartahamnen”, by wsiąść na Silja Serenade. Prom ten zabierający 2750 pasażerów z oryginalną ulicą-deptakiem pośrodku, przesuwał się powoli między szkierami okalającymi Sztokholm, by znaleźć się na pełnym morzu. Tak rozpoczął się nocny, bogaty we wrażenia rejs do Helsinek.

Nazajutrz udaliśmy się do miasta; autokar dowoził nas w każde, warte zwiedzania miejsce. Byliśmy więc w Parku Sibeliusa, Cerkwi Uspieńskiej, na placu Senackim, w katedrze św. Mikołaja i wykutym w skale kościele – Temppeliaukio. Widzieliśmy również gmach Finlandia Talo i Pałac Prezydencki. Czas wolny sprzyjał spacerom, zakupom i odpoczynkowi na helsińskiej Esplanadzie. O oznaczonej porze udaliśmy się na terminal West Harbour, by zaokrętować się na Baltic Princess. Ten najnowszy i największy z promów pływających na Bałtyku, zabierający na pokład 2800 pasażerów, skierował się w nocnym rejsie do Tallina.

Następnego dnia po spotkaniu z miejscowym przewodnikiem zwiedzaliśmy stolicę Estonii: Pałac Prezydencki, Pole Pieśni, Toompeę – wzgórze z dawnym zamkiem i wieżą Pikk Herman, katedrę Aleksandra Newskiego i Najświętszej Marii Panny, dolne Stare Miasto ze średniowiecznym ratuszem, zachowanymi obwarowaniami, basztami i z centralnie położonym na rynku Nullpunktem. Czas wolny przeznaczyliśmy na zaglądanie w nieznane zakamarki, boczne uliczki, urokliwe miejsca tego niezwykle aktywnego miasta. Pamiętamy oczywiście, że to stąd, z portu w Tallinie w 1939 roku brawurowej ucieczki dokonał nasz ORP „Orzeł”. My zaokrętowaliśmy na kolejny luksusowy prom Victoria I i… „uciekliśmy” do Sztokholmu. Tam w pełnym słońcu przemierzaliśmy ulice metropolii. Byliśmy pod wieżą telewizyjną i w muzeum statku Vasa podniesionego z dna po 333 latach leżenia w mule. Podziwialiśmy ratusz i Pałac Królewski, spacerowaliśmy po starym mieście (Gamla Stan).

Potem podróż autokarem do Nynäshamn, ostatnie zakupy i zaokrętowaliśmy z powrotem na Scandinavię, by wyruszyć w drogę powrotną do Gdańska. Wkrótce po opuszczeniu portu minęliśmy na morzu nasz najnowszy żaglowiec, trójmasztowy szkuner gaflowy „Kapitan Borchardt”, w pierwszej pod polskimi barwami podróży do Helu. Mieliśmy okazję usłyszeć, jak jednostki oddały sobie honory syrenami pokładowymi. Na pokładzie, odbyła się ostatnia w tej podróży uroczysta kolacja z wręczeniem dyplomów upamiętniających rejs oraz przebycie 1132 mil. Gdańsk powitał nas słoneczną pogodą, kopułą nowego stadionu, a naprzeciw bazy promowej górował obelisk na Westerplatte. Geodetom z Warszawy, Szczecina, Polic i Koszalina pozostaną niezapomniane wrażenia i zdjęcia tej wycieczki. Na długo zapamiętamy smak regionalnych potraw, serwowanych na promach i niesamowite varietés/show prezentowane z najwyższym artystycznym kunsztem, na scenach tych luksusowych pływających miasteczek.

Sylwester Matulka (MODGiK Szczecin)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS