Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-09-06| Edukacja

Więcej GIS-u niż wyceny

Systemy informacji geograficznej oraz szacowanie nieruchomości to główne profile studiów podyplomowych na wydziałach krajowych uczelni kształcących na kierunku geodezja i kartografia, choć tego typu SP oferują nie tylko one. Tym razem publikujemy ofertę 25 placówek (18 związanych z pierwszym z ww. zakresów oraz 7 z drugim). Do wielu z nich trwa właśnie rekrutacja.


Więcej GIS-u niż wyceny <br />
fot. JK
fot. JK
Ramowa tematyka zajęć na studiach z zakresu GIS obejmuje m.in. metody pozyskiwania danych, prezentacji kartograficznej i wizualizacji danych, analizy przestrzenne, metadane, standardy, normy, przegląd oprogramowania, zagadnienia związane z budową i zarządzaniem bazami danych, budowę i wykorzystanie NMT, podstawy prawne czy przykłady zastosowań. W zależności od tego, jaka placówka organizuje studia, będą one miały swoją specyfikę. Propozycji stricte GIS-owych jest 14 (w tym 5 nowych) i oferują one łącznie blisko 400 miejsc. W naszym opracowaniu do grupy związanej z szeroko rozumianym GIS-em zostały też zaliczone studia z zakresu lotniczego i naziemnego skaningu laserowego (40 miejsc), geodezji numerycznej (45) czy ochrony terenów górniczych (25).

Geodeci, których praca zawodowa wiąże się z szacowaniem/wyceną nieruchomości (wielu już na studiach wybiera specjalizację obejmującą te zagadnienia, np. geodezja i szacowanie nieruchomości czy gospodarka nieruchomościami), chcąc podnieść swoje kwalifikacje, dążą do uzyskania uprawnień zawodowych rzeczoznawcy majątkowego. Przygotowują do tego m.in. studia podyplomowe. Siedem placówek, które znalazły się w naszym zestawieniu, dysponuje 555 miejscami. Najwięcej, bo aż 130, podobnie jak w ub.r., ma do zaoferowania Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Nieznacznie pod tym względem ustępuje mu Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (120 miejsc).

Zawieszone do odwołania zostały natomiast studia z zakresu GIS prowadzone dotąd na UP we Wrocławiu i na SGGW w Warszawie. Podobnie stało się ze SP „Metody satelitarnego pozycjonowania GNSS w geodezji i systemach GIS” na UWM w Olsztynie. Natomiast w związku z reorganizacją Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku z mapy studiów z zakresu GIS zniknęła placówka funkcjonująca dotychczas przy tej uczelni w Ostrowi Mazowieckiej...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

Informacje na temat poszczególnych ofert kształcenia publikujemy w dziale Informator/Edukacja/Studia podyplomowe.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS