|2011-09-05|
Geodezja, Prawo, Instytucje
Poseł pyta o przerost biurokracji
Łukasz Zbonikowski, poseł PiS z okręgu toruńskiego, wystosował interpelację do ministra finansów Jacka Rostowskiego, w którym zwraca uwagę na nadmiernie rozbudowane jednostki geodezyjne podległe marszałkowi województwa.
fot. Sejm.gov.pl
|
|
|
|
|
|
Poseł powołuje się na pismo przedstawicieli geodetów wielkopolskich, które przesłali do jego biura. Geodeci podkreślają, że jedynym zadaniem marszałka województwa (Prawo geodezyjne i kartograficzne art. 7c) jest utrzymanie niewielkiego archiwum z mapami topograficznymi oraz danymi dla niektórych znaków geodezyjnych w województwie; i do tych zadań wystarczyłoby zatrudnienie czterech pracowników. Tymczasem w wielu województwach utrzymywane są rozbudowane struktury organizacyjne: biura, zarządy, dziesiątki pracowników, a na potrzeby tych struktur nabywane są samochody czy kosztowny sprzęt geodezyjny.
Następnie poseł skupia się na sytuacji w województwie wielkopolskim. Pisze, iż tamtejszy marszałek nie zlikwidował tego typu jednostek, ale jedynie zmienił ich nazwy, a wszystkie etaty przeniósł do nowego oddziału. Zdaniem Zbonikowskiego budżet państwa ponosi z tego powodu (jeśli chodzi tylko o województwo wielkopolskie) 10 mln zł strat rocznie. W związku z tym kieruje do ministra finansów pytania:
- Dlaczego resort nie egzekwuje zapisów ustawy o finansach publicznych nakazującej z likwidację tego rodzaju jednostek z dniem 1 stycznia 2011 roku lub dopuszcza ich pozorną likwidację?
- Dlaczego, pomimo że w statutach tych bezprawnie tworzonych jednostek budżetowych znajdują się czynności należące do działalności gospodarczej wykonywanej w ramach wolnego rynku, a nie przez samorząd wojewódzki, minister wyraża zgodę na przekazywanie dotacji celowych na te nielegalne prace?
- Dlaczego resort przydziela dotacje celowe na czynności, które nie powinny być wykonywane przez jednostki budżetowe?
- Z jakiego powodu dopuszczane jest funkcjonowanie niezgodnych z prawem struktur oraz brak kontroli nad tworzeniem nowych „pomocniczych jednostek budżetowych”?
Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych przewidywała likwidację do końca 2010 roku: Wojewódzkiego i Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym oraz państwowych zakłaów budżetowych i gospodarstw pomocniczych państwowych jednostek budżetowych.
Treść interpelacji
BS
|