Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-10-07| GIS, Teledetekcja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

GMES: w perspektywie miliardy euro


6 października Satelitarne Centrum Operacji Regionalnych w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej odwiedzili Jose Achache, dyrektor Sekretariatu Programu GEO (Global Earth Observations), Christophe Humin z firmy Spot Image i Piotr Tutak, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Wizytę połączono z wyjazdowym spotkaniem Międzyresortowej Grupy Roboczej ds. GMES.

GMES (Global Monitoring for Environment and Security) jest projektem Unii Europejskiej i ESA o charakterze politycznym i technicznym, mającym na celu zapewnienie Europie niezależności w zakresie dostępu do danych o znaczeniu geostrategicznym. Obserwacje satelitarne, powietrzne i naziemne mają dostarczać szczegółowych informacji w zakresie monitoringu środowiska i bezpieczeństwa. W wymiarze strategicznym GMES ma zapewnić Europie rozwój własnych technologii i systemów satelitarnych, w wymiarze politycznym – niezależność, a w ekonomicznym miliardowe korzyści.

Z wykonanego na zlecenie ESA i opublikowanego w ubiegłym tygodniu raportu firmy doradczej PriceWaterhouseCoopers wynika, że realizacja programu GMES może wygenerować w długiej perspektywie potencjalne korzyści w wysokości 120 mld euro. W raporcie zdefiniowano je jako sumę korzyści ekonomicznych i społecznych.
Tak zwane natychmiastowe korzyści, czyli niewymagające tworzenia nowej infrastruktury, oszacowano na 2,8 mld euro (w okresie do końca 2008 roku).Korzyści odczuwane w skali europejskiej lub lokalnej (do 2011 r.) określono na 14,6 mld euro, natomiast globalne (do 2025 r.) na 18,6 mld euro, z możliwością osiągnięcia nawet 120 mld.
Korzyści w skali globalnej związane są z lepszym prognozowaniem pogody, bardziej racjonalnym wykorzystaniem zasobów naturalnych czy zapobieganiem katastrofom naturalnym. Jednak w dużym stopniu zależą one od zachowania społeczności lokalnych, respektowania zapisów traktatów środowiskowych (np. z Kioto) itp.
Według planów pierwsze serwisy GMES uruchomione zostaną od 2008 r.
Warto też wiedzieć, że w latach 2007-13 nakłady Unii Europejskiej na komponent „Przestrzeń kosmiczna i bezpieczeństwo” wyniosą 2,85 mld euro. Z tej kwoty 1,2 mld zostanie przeznaczone na GMES.

Ile z tego tortu uszczkną polskie firmy i instytucje? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że jeśli najwyższe czynniki w państwie będą do sprawy GMES i technologii satelitarnych przykładały taką wagę jak do tej pory, to obejdziemy się smakiem. A dwuletnie starania dr Andrzeja Jagusiewicza z GIOŚ (szefa GMES w Polsce, na zdjęciu), zapaleńców z Centrum Badań Kosmicznych, IGiK oraz kilku firm komercyjnych, w tym Techmeksu (będącego gospodarzem spotkania), spełzną na niczym.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS