wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-10-07| GIS, Teledetekcja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

GMES: w perspektywie miliardy euro


6 października Satelitarne Centrum Operacji Regionalnych w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej odwiedzili Jose Achache, dyrektor Sekretariatu Programu GEO (Global Earth Observations), Christophe Humin z firmy Spot Image i Piotr Tutak, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Wizytę połączono z wyjazdowym spotkaniem Międzyresortowej Grupy Roboczej ds. GMES.

GMES (Global Monitoring for Environment and Security) jest projektem Unii Europejskiej i ESA o charakterze politycznym i technicznym, mającym na celu zapewnienie Europie niezależności w zakresie dostępu do danych o znaczeniu geostrategicznym. Obserwacje satelitarne, powietrzne i naziemne mają dostarczać szczegółowych informacji w zakresie monitoringu środowiska i bezpieczeństwa. W wymiarze strategicznym GMES ma zapewnić Europie rozwój własnych technologii i systemów satelitarnych, w wymiarze politycznym – niezależność, a w ekonomicznym miliardowe korzyści.

Z wykonanego na zlecenie ESA i opublikowanego w ubiegłym tygodniu raportu firmy doradczej PriceWaterhouseCoopers wynika, że realizacja programu GMES może wygenerować w długiej perspektywie potencjalne korzyści w wysokości 120 mld euro. W raporcie zdefiniowano je jako sumę korzyści ekonomicznych i społecznych.
Tak zwane natychmiastowe korzyści, czyli niewymagające tworzenia nowej infrastruktury, oszacowano na 2,8 mld euro (w okresie do końca 2008 roku).Korzyści odczuwane w skali europejskiej lub lokalnej (do 2011 r.) określono na 14,6 mld euro, natomiast globalne (do 2025 r.) na 18,6 mld euro, z możliwością osiągnięcia nawet 120 mld.
Korzyści w skali globalnej związane są z lepszym prognozowaniem pogody, bardziej racjonalnym wykorzystaniem zasobów naturalnych czy zapobieganiem katastrofom naturalnym. Jednak w dużym stopniu zależą one od zachowania społeczności lokalnych, respektowania zapisów traktatów środowiskowych (np. z Kioto) itp.
Według planów pierwsze serwisy GMES uruchomione zostaną od 2008 r.
Warto też wiedzieć, że w latach 2007-13 nakłady Unii Europejskiej na komponent „Przestrzeń kosmiczna i bezpieczeństwo” wyniosą 2,85 mld euro. Z tej kwoty 1,2 mld zostanie przeznaczone na GMES.

Ile z tego tortu uszczkną polskie firmy i instytucje? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że jeśli najwyższe czynniki w państwie będą do sprawy GMES i technologii satelitarnych przykładały taką wagę jak do tej pory, to obejdziemy się smakiem. A dwuletnie starania dr Andrzeja Jagusiewicza z GIOŚ (szefa GMES w Polsce, na zdjęciu), zapaleńców z Centrum Badań Kosmicznych, IGiK oraz kilku firm komercyjnych, w tym Techmeksu (będącego gospodarzem spotkania), spełzną na niczym.

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS