wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-08-31| GIS, Imprezy

Forum GIS w krainie żubrów

27 sierpnia zakończyło się w Białowieży VIII Podlaskie Forum GIS odbywające się w pod hasłem „Dane przestrzenne i sposoby ich prezentacji w GIS”.


Forum GIS w krainie żubrów

W spotkaniu wzięło udział około 80 uczestników. W czasie Forum referaty wygłosili przedstawiciele administracji publicznej, uczelni, firm i innych instytucji. Jerzy Zieliński i Katarzyna Chałka z GUGiK zaprezentowali główne kierunki w procesach generalizacji, wizualizacji oraz redakcji kartograficznej w tworzeniu nowej generacji map topograficznych i ogólnogeograficznych.

Geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski zwrócił uwagę na problem harmonizacji i interoperacyjności zbiorów danych przestrzennych. Postulował uznanie poprzez system prawny danych zarządzanych przez służbę geodezyjnej i kartograficznej jako podstawowych i obligatoryjnych dla wszystkich innych danych zarządzanych przez podmioty publiczne.

Interaktywną mapę ochrony przyrody w lasach północno-wschodniej Polski przedstawił Marcin Sołoguba z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Jeden z referatów dotyczył wizualizacji wyników analiz rozpoznawczych z użyciem narzędzi GIS na przykładzie katastrofy w Smoleńsku.

Uczestnicy Forum zgłosili szereg uwag i propozycji dotyczących zmian w prawie oraz zaproponowali podjęcie różnych działań w dziedzinie geodezji i kartografii. Wnioski te zostaną przekazane do Zarządu Głównego SGP, a następnie drogą formalną do GUGiK. Stwierdzono np., że wszystkie akty prawa unijnego oraz normy ISO, ingerujące w geodezję i kartografię, winny być przetłumaczone i udostępnione wszystkim zainteresowanym oraz że podstawy GIS winny być wprowadzone do podstaw programowych szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Zobacz wszystkie wnioski

Poza programem merytorycznym nie zabrakło innych atrakcji. Uczestnicy spotkania zwiedzali Rezerwat Pokazowy Żubrów, Muzeum Przyrodniczo-Leśnego w Białowieży oraz spacerowali Szlakiem Dębów Królewskich.

VIII Podlaskie Forum GIS zorganizowali: marszałek województwa podlaskiego, geodeta województwa podlaskiego, WODGiK w Białymstoku, Stowarzyszenie Geodetów Polskich Oddział w Białymstoku.

Pełna relacja z tegorocznego Podlaskiego Forum GIS znajdzie się w październikowym wydaniu GEODETY.

Fot. Mariusz Fabisiak

Marta Anchimiuk, Paweł Czygier, Marcin Leszczyński (WODGiK w Białymstoku)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS