Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-08-30| GIS, Mapy

112 na mapie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało zaawansowany technologicznie system obsługi zgłoszeń alarmowych, w tym m.in. na numer 112.


112 na mapie <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia
26 sierpnia w Lublinie odbyła konferencja poświęcona temu rozwiązaniu. Wzięli w niej udział m.in. sekretarz stanu w MSWiA Włodzimierz Karpiński, podsekretarz stanu w MSWiA Piotr Kołodziejczyk oraz wojewoda lubelski Genowefa Tokarska.

System będzie zintegrowany ze wszystkimi wojewódzkimi centrami powiadamiania ratunkowego. Dzięki temu rozwiązaniu w skali całego kraju awaria techniczna jednego centrum pozwoli na przejęcie jego funkcji przez inne. Ma także umożliwiać porozumienie się z operatorem we wszystkich językach urzędowych Unii Europejskiej.

Po wywołaniu numeru 112 odpowiedź nastąpi w ciągu 10 sekund. Przygotowanych jest 17 obiektów będących siedzibami centrów powiadamiania ratunkowego. Są one zlokalizowane w miastach wojewódzkich. Jedynie w województwie mazowieckim oprócz Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie funkcjonować będzie drugie centrum w Radomiu.
Do systemu włączona została także obsługa numeru alarmowego policji (997), której nie było w systemie powiadamiania ratunkowego utworzonym w ustawie z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej.

Nowoczesna platforma teleinformatyczna dla numeru 112 to nie tylko usprawnienie systemu zgłoszeń telefonicznych. Ma ona zapewniać także możliwość elektronicznej rejestracji danych przekazywanych przez osobę zgłaszającą (w formie elektronicznego formularza), a także natychmiastową wizualizację lokalizacji zdarzenia. Cyfrowy system mapowy ma szybko lokalizować miejsce wypadku, skalę zdarzenia, a także ułatwić operatorowi podjęcie decyzji, co do rodzaju i liczby podmiotów potrzebnych do akcji ratowniczej. Dzięki temu służby będą musiały już przekazywać sobie informacji, a niezbędna pomoc powinna nadejść szybciej i być lepiej zorganizowana.

Źródło: MSWiA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS