wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-08-29| GIS, Mapy, Prawo

Nowe obiekty w BDOT i BDO

Podczas konferencji uzgodnieniowej do rozporządzenia w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych zgłoszono ponad 30 uwag.


Nowe obiekty w BDOT i BDO <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl
Po uwzględnieniu części z nich na stronach GUGiK oraz MSWiA w piątek (26 sierpnia) opublikowano kolejną wersję tego projektu (z 25 sierpnia). Większość uwag dotyczy klasyfikacji poszczególnych obiektów. GUS postuluje np., by usunąć obiekty „część przysiółka” i „część osiedla”, Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało dodanie „drogi dojazdowej” i „drogi innej”, a także zastąpienie „budowli mostowej” „budowlą inżynierską”. Ministerstwo Środowiska zasugerowało natomiast włączenie do specyfikacji modelu pojęciowego BDO i BDOT kodyfikacji bazy pokrycia terenu CORINE Land Cover. Ze względu na większą szczegółowość bazy BDOT 10k propozycja ta nie została uwzględniona.

W formie autopoprawek GUGiK uwzględniono również niektóre propozycje Stowarzyszenia Kartografów Polskich. Uwagi dotyczące przedmiotu rozporządzenia, stosowanej terminologii oraz zastosowanych w rozporządzeniu definicji uznano za niezgodne z delegacją ustawową, w wyniku czego zostały nieuwzględnione. Taki sam los spotkał propozycje dotyczące: dokładności odwzorowania kształtu obiektów, oznaczeń kodowych zastosowanych w rozporządzeniu oraz zmian w strukturze bazy, w szczególności rozbudowanej funkcji budynków oraz przewidywanych przez SKP problemów przy zasilaniu BDOT z EGiB. Uwzględniono uwagi dotyczące pojęć: generalizacja, wizualizacja kartograficzna, model pojęciowy, marginalia mapy oraz uwagi redakcyjne.

Na kwestię zasilania BDOT z EGiB zwrócił również uwagę Związek Powiatów Polskich. Projektodawca uspokaja jednak, że w rozporządzeniu ws. BDOT i BDO przyjęto klasyfikację funkcji budynków zgodną z Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB). Taka sama klasyfikacja znajdzie się także w projektowanym właśnie rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków, a to zapewni harmonizację baz EGiB oraz BDOT10k. W ocenie skutków regulacji podkreślono jednocześnie, że po wejściu w życie tego drugiego aktu będzie konieczne dostosowanie istniejących baz w tym zakresie oraz poniesienie związanych z tym kosztów.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS