Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-08-26| Prawo

Nowocześniejsze rozporządzenie o standardach

Na stronach MSWiA oraz GUGiK opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w brzmieniu po konferencji uzgodnieniowej.


Nowocześniejsze rozporządzenie o standardach
Pomijając zmiany redakcyjne, do rozporządzenia wprowadzono kilka istotnych zmian. Dotyczą one przede wszystkim nowych technologii pomiarowych, w tym GNSS. I tak, autopoprawką GUGiK usunięto przepis wyłączający możliwość stosowania odbiorników innych niż dwuczęstotliwościowe przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych.
Ponadto z 0,5 do 5 km zwiększono odległość od punktu pomiaru do punktu osnowy geodezyjnej (punktu kontrolnego) przy wykorzystaniu technik kinematycznych RTK oraz RTN. Zmieniono także dopuszczalną wartość odchyłki liniowej przy tychże pomiarach w odniesieniu do współrzędnych prostokątnych płaskich do 12 cm. Ponadto w nowym projekcie dopuszczono wykorzystanie technik RTK i RTN do wyznaczania pomiarowej osnowy wysokościowej.

Na wniosek Rządowego Centrum Legislacji wprowadzono nowy paragraf (15) w brzemieniu: „Przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych dopuszcza się stosowanie metod, technologii i technik pomiarowych innych niż określone przepisami rozporządzenia, jeżeli te metody, technologie i techniki zapewnią uzyskanie danych obserwacyjnych z wymaganą dokładnością, a jednocześnie wykonawca przedstawi w sprawozdaniu technicznym opis tych metod, technologii i technik wraz z matematyczną analizą dokładności danych obserwacyjnych”. Zmiana ma na celu dopuszczenie możliwości stosowania metod, technologii i technik używanych do pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych, innych niż przewidziane w projekcie. Uzasadnieniem takiego zapisu jest tempo rozwoju technologii pomiarowych.

Przy pomiarach tachimetrycznych zwiększono ponadto dopuszczalny błąd średni pomiaru odległości z 1 do 10 cm. Przedefiniowano także terminy „geodezyjny pomiar wysokościowy” oraz „skaning laserowy”.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS