Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-08-19| GIS, Mapy, Prawo, Instytucje

Rozporządzenie o opracowaniach tematycznych po zmianach

Na stronie MSWiA opublikowano nową wersję projektu rozporządzenia w sprawie rodzajów kartograficznych opracowań tematycznych i specjalnych w brzmieniu skierowanym na konferencję uzgodnieniową.


Rozporządzenie o opracowaniach tematycznych po zmianach
Do aktu tego uwagi zgłosili: Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Stowarzyszenie Kartografów Polskich, Stowarzyszenie Geomorfologów Polskich, GISPOL, Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej, Polskie Towarzystwo Geograficzne, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, Instytut Geodezji i Kartografii oraz Polski Związek Niewidomych. Jak napisano w ocenie skutków regulacji, odrzucano głównie te propozycje, które nie znajdują umocowania w delegacji ustawowej.

Jakich uwag nie uwzględniono? SGP i SKP proponowały, by rozporządzenie obejmowało przede wszystkim bazy danych tematycznych prowadzone przez Głównego Geodetę Kraju. SKP sugerowało ponadto, by w akcie tym określić zakres uprawnień zawodowych dopuszczających do wykonywania urzędowych map tematycznych i specjalnych.
Cięższe działa wytoczyło Stowarzyszenie GISPOL, podnosząc argument, że rozporządzenie narusza dyrektywę INSPIRE oraz przepisy wykonawcze do niej, a ponadto za bardzo ogranicza katalog opracowań regulowanych tymże rozporządzeniem (a są to mapy: hydrograficzne, sozologiczne, glebowo-rolnicze, pokrycia terenu, użytkowania ziemi, infrastruktury technicznej, średnich cen transakcyjnych, podziałów terytorialnych kraju, tyflologiczne i atlasowe). Zdaniem autorów rozporządzenia uwagi te są bezzasadne, a ponadto nie zawierają konkretnych propozycji rozwiązań.
IGiK sugerował natomiast zdefiniowanie w projekcie źródeł danych dla wymienionych w nim opracowań oraz zasad aktualizacji (tryb, częstotliwość).
PTG proponuje, by podjąć szerszą dyskusję na temat zakresu i treści map pokrycia terenu i użytkowania ziemi oraz ich wykonawców.
Polski Związek Niewidomych postulował zaś, by rozporządzenie uzupełnić o przepisy regulujące kwestie wykonywania i udostępniania przez GGK map tyflologicznych, w szczególności przepisy przewidujące obowiązek powoływania specjalnych zespołów, które będą monitorowały jakość i czytelność takich opracowań.

W projekcie przyjęto uwagi dotyczące m.in.: zmiany definicji mapy geomorfologicznej oraz pojęć „pokrycie terenu” i „użytkowanie ziemi”.

Konferencja uzgodnieniowa ws. tego rozporządzenia odbędzie się 24 sierpnia.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama