wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-08-19| GIS, Mapy, Prawo, Instytucje

Rozporządzenie o opracowaniach tematycznych po zmianach

Na stronie MSWiA opublikowano nową wersję projektu rozporządzenia w sprawie rodzajów kartograficznych opracowań tematycznych i specjalnych w brzmieniu skierowanym na konferencję uzgodnieniową.


Rozporządzenie o opracowaniach tematycznych po zmianach
Do aktu tego uwagi zgłosili: Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Stowarzyszenie Kartografów Polskich, Stowarzyszenie Geomorfologów Polskich, GISPOL, Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej, Polskie Towarzystwo Geograficzne, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, Instytut Geodezji i Kartografii oraz Polski Związek Niewidomych. Jak napisano w ocenie skutków regulacji, odrzucano głównie te propozycje, które nie znajdują umocowania w delegacji ustawowej.

Jakich uwag nie uwzględniono? SGP i SKP proponowały, by rozporządzenie obejmowało przede wszystkim bazy danych tematycznych prowadzone przez Głównego Geodetę Kraju. SKP sugerowało ponadto, by w akcie tym określić zakres uprawnień zawodowych dopuszczających do wykonywania urzędowych map tematycznych i specjalnych.
Cięższe działa wytoczyło Stowarzyszenie GISPOL, podnosząc argument, że rozporządzenie narusza dyrektywę INSPIRE oraz przepisy wykonawcze do niej, a ponadto za bardzo ogranicza katalog opracowań regulowanych tymże rozporządzeniem (a są to mapy: hydrograficzne, sozologiczne, glebowo-rolnicze, pokrycia terenu, użytkowania ziemi, infrastruktury technicznej, średnich cen transakcyjnych, podziałów terytorialnych kraju, tyflologiczne i atlasowe). Zdaniem autorów rozporządzenia uwagi te są bezzasadne, a ponadto nie zawierają konkretnych propozycji rozwiązań.
IGiK sugerował natomiast zdefiniowanie w projekcie źródeł danych dla wymienionych w nim opracowań oraz zasad aktualizacji (tryb, częstotliwość).
PTG proponuje, by podjąć szerszą dyskusję na temat zakresu i treści map pokrycia terenu i użytkowania ziemi oraz ich wykonawców.
Polski Związek Niewidomych postulował zaś, by rozporządzenie uzupełnić o przepisy regulujące kwestie wykonywania i udostępniania przez GGK map tyflologicznych, w szczególności przepisy przewidujące obowiązek powoływania specjalnych zespołów, które będą monitorowały jakość i czytelność takich opracowań.

W projekcie przyjęto uwagi dotyczące m.in.: zmiany definicji mapy geomorfologicznej oraz pojęć „pokrycie terenu” i „użytkowanie ziemi”.

Konferencja uzgodnieniowa ws. tego rozporządzenia odbędzie się 24 sierpnia.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS