wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-08-11| Geodezja, Mapy, Prawo

Nowe prawo geologiczne opublikowane

1 stycznia 2012 r. zacznie obowiązywać niedawno opublikowana ustawa Prawo geologiczne i górnicze. Daje ona m.in. nowe możliwości geodetom uprawnionym.


Nowe prawo geologiczne opublikowane

Podpisany przez prezydenta 9 czerwca br. akt prawny (DzU nr 163, poz. 981) reguluje zasady wykonywania prac geologicznych, wydobywania kopalin ze złóż, podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz podziemnego składowania odpadów. W porównaniu z dotychczasowym stanem prawnym na warunkach bardziej uproszczonych.

Ustawa wprowadza nowy model własności złóż kopalin. Katalog kopalin objętych własnością górniczą (przysługuje Skarbowi Państwa) zawiera kopaliny strategiczne – bez względu na miejsce ich występowania – istotne dla rozwoju gospodarczego kraju, w tym bezpieczeństwa energetycznego (np. węglowodory, węgiel kamienny i brunatny, rudy metali, sól, wody lecznicze i termalne). Kopaliny nie wymienione w katalogu są objęte własnością gruntową, a zatem ich właścicielem jest właściciel nieruchomości gruntowej.

Na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin objętych własnością gruntową oraz złóż wód uznanych za kopaliny nie będą wymagane – jak dotąd – koncesje. Instrumentem nadzoru państwa w tym zakresie ma być decyzja zatwierdzająca projekt robót geologicznych.

Nowa ustawa wprowadza też m.in. zasadę, że w przypadku odkrywkowych zakładów górniczych dokumentację mierniczo-geologiczną może sporządzać, oprócz mierniczego górniczego, także osoba posiadająca kwalifikacje zawodowe w zakresie geodezyjnych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS