wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-08-05| GNSS, Sprzęt, Firma

Locata rzuca wyzwanie GPS-om

Eksperci z Australii opracowali naziemny system umożliwiający lokalizację z dokładnością do kilku centymetrów – podał magazyn „Technology Review”. Technologia zostanie oficjalnie zaprezentowana na konferencji ION GNSS w USA we wrześniu 2011 r.


Locata rzuca wyzwanie GPS-om

System ten opracowany przez firmę Locata bazuje na sieci urządzeń LocataLites wielkości książki formatu B5 zainstalowanych na masztach o dokładnie ustalonej pozycji, dachach budynków lub na wyniesionych konstrukcjach. Sygnał lokalizacyjny jest przesyłany na częstotliwości, jakiej używają urządzenia łączności bezprzewodowej wi-fi o zasięgu kilku kilometrów. Odbiorniki bazują na niewielkich chipach, które można montować praktycznie w dowolnym urządzeniu. System pozwala ustalić położenie nawet na obszarach o słabej widoczności satelitów GPS (wysokich górach, tunelach).

Sygnały wysyłane z urządzeń LocataLites są synchronizowane w czasie 2 nanosekund, co zapewnia dość dużą dokładność, choć nieco mniejszą niż w przypadku GPS-ów wykorzystujących zegar atomowy. Jednak Australijczycy podkreślają, że ich rozwiązanie jest tańsze i prostsze niż amerykański system.

Technologia ta już jest stosowana w australijskich kopalniach złota Boddington do określania kierunków wierceń i pozycji sprzętu wiertniczego. Będzie również wdrożona na obszarze poligonu lotnictwa USA w New Mexico.

Jak twierdzą twórcy systemu, może być on przydatny w budownictwie, górnictwie, sektorze paliwowym, transporcie i logistyce oraz dla klientów sieci komórkowych.

BS


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS