|2006-10-04|
Geodezja, Ludzie, Instytucje
Za mało nowych inżynierów do pracy
Eksperci Konfederacji Pracodawców Polskich przygotowali raport – listę zawodów zźprzyszłością. Ma on służyć przede wszystkim młodym ludziom, którzy podejmują decyzję, jaki wybrać kierunek studiów. Ma on także uświadomić uczelniom i Ministerstwu Edukacji, w jakim kierunku przede wszystkim należy kształcić młodych ludzi.
Raport pokazuje, że brakuje w Polsce absolwentów kierunków technicznych. Za mało jest inżynierów o specjalnościach budowlanych, architektów, informatyków. Obecna sytuacja na rynku pracy oraz priorytety w krajach unijnej „piętnastki” wskazują, że następuje zmiana w zapotrzebowaniu na specjalistów z wyższym wykształceniem. Potrzebni są specjaliści z wykształceniem politechnicznym na potrzeby produkcji, budownictwa i usług oraz specjaliści niszowi, o bardzo wąskiej specjalizacji z różnych branż. Zawody, które w najbliższych latach mogą liczyć na największe wzięcie, to m.in.:
informatycy po uczelniach technicznych;
inżynierowie: produkcji, w zakresie chemii, przemysłu motoryzacyjnego, specjalności budowlanych i od rynku nieruchomości, projektowania konstrukcji przemysłowych i budowy maszyn, specjaliści od eksploatacji maszyn, technolodzy materiałowi, konstruktorzy, organizatorzy produkcji itp.;
wszelkiego rodzaju specjaliści od operacji finansowych;
specjaliści związani z ochroną środowiska naturalnego, w tym inżynierii krajobrazu;
specjaliści związani z szeroko rozumianą gospodarką mieszkaniową, poczynając od zarządzania zasobami mieszkaniowymi, stylistami i projektantami wnętrz.
Źródło: Konfederacja Pracodawców Polskich
|