Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-07-28| Prawo, Przetargi

Koniec z dumpingiem w przetargach?

Sejm szykuje nowelizację Prawa zamówień publicznych, która utrudni stosowanie w przetargach ceny jako jedynego kryterium, a także ułatwi walkę z ofertami o rażąco niskiej wartości.


Koniec z dumpingiem w przetargach?  <br />
fot. Flickr/steakpinball
fot. Flickr/steakpinball

Projekt tych przepisów, autorstwa posła PO Adama Szejnfelda, przeszedł już przez pierwsze czytanie w sejmowej Komisji Gospodarki i został skierowany do odpowiedniej podkomisji. Zdaniem „Dziennika. Gazety Prawnej” są one m.in. reakcją na problemy z chińską firmą COVEC, niedoszłego budowniczego dwóch fragmentów autostrady A2.

Nowelizacja ma, po pierwsze, utrudnić przyjmowanie ceny jako jedynego kryterium w zamówieniach publicznych. W Pzp ma się bowiem znaleźć przepis mówiący, że „jeżeli jedynym kryterium oceny ofert jest cena, zamawiający jest obowiązany wykazać w protokole postępowania, że zastosowanie innych kryteriów nie przyczyni się do zmniejszenia wydatków ze środków publicznych ponoszonych w całym okresie korzystania z przedmiotu zamówienia”.

Drugim celem nowelizacji jest uniemożliwienie wyboru oferty o rażąco niskiej cenie. Co prawda, już teraz zamawiający może taką ofertę odrzucić, ale – jak napisano w uzasadnieniu projektu – obecnie obowiązujące przepisy mają dwie poważne wady. Po pierwsze, nie wskazują jakichkolwiek przesłanek do ustalania, czy cena nie jest nieuczciwie zaniżona. Po drugie, w orzecznictwie ciężar wykazania, że cena jest nieuczciwa, obciąża konkurentów przedsiębiorcy zarzucających taką praktykę. Wykazanie tego faktu – w szczególności w stosunku do przedsiębiorców funkcjonujących w odmiennym niż europejski systemie gospodarczym – jest w praktyce niemożliwe.
Proponowane zmiany zmierzają do ułatwienia odrzucania ofert z nierzetelnie skalkulowaną ceną poprzez odwrócenie ciężaru dowodu. Analogicznie jak ma to miejsce w przypadku niektórych czynów nieuczciwej konkurencji (w ustawie z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji), to wykonawca składający ofertę z niską ceną będzie zobowiązany wykazać, że jest to cena realna, tj. skalkulowana z uwzględnieniem realiów rynku. W szczególności obowiązkiem wykonawcy będzie udowodnienie, że uwzględnił przy ustalaniu kosztów pracy, jaka będzie wykonywana przy realizacji zamówienia, stawki odpowiadające minimalnemu wynagrodzeniu za pracę.

Zdaniem autora projektu proponowane przepisy nie spowodują negatywnych skutków finansowych dla budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Wręcz przeciwnie, w swojej konsekwencji mogą przysporzyć zamawiającym korzyści wynikających z bardziej racjonalnych rozstrzygnięć przetargowych niż obecnie.
Proponowane zmiany z pozoru mogą – co prawda – prowadzić do zwiększonych wydatków przy nabywaniu świadczeń (poprzez bardziej rygorystycznie sformułowany obowiązek eliminacji ceny rażąco niskiej), jednak tzw. koszt finalny (uwzględniający również koszty remontów, napraw, wymiany czy eksploatacji) powinien być niższy, na co wskazują badania Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD).

Jak wynika z uzasadnienia nowelizacji, w Polsce przepisy Pzp są podstawą wydatkowania 160 mld zł rocznie. Jednocześnie w przypadku aż 90% zamówień publicznych jako jedyne kryterium przyjmuje się cenę.

Treść projektu

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS