Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-07-21| Geodezja, Prawo, Edukacja

Technik geodeta ze stacją fotogrametryczną

23 lipca wejdzie w życie rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 15 czerwca w sprawie podstaw programowych kształcenia w 11 zawodach, w tym w zawodzie technik geodeta (DzU nr 141, poz. 826).


Technik geodeta ze stacją fotogrametryczną <br />
fot. AW
fot. AW

Regulacja ma na celu przede wszystkim formalne uporządkowanie sytuacji. Obecne programy nauczania dla zawodu technik geodeta uwzględniały bowiem podstawy programowe kształcenia w tym zawodzie, które zostały opublikowane jako załącznik do rozporządzenia z 3 sierpnia 2000 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach..., które straciło moc we wrześniu 2002 r.

Okazuje się, że Stowarzyszenie Geodetów Polskich było jedynym partnerem społecznym, który zgłosił uwagi do projektu rozporządzenia. Dotyczyły one uwzględnienia w podstawie programowej zapisu dotyczącego realizowania praktycznej nauki zawodu, obszernych treści podstawy programowej, które powinny być potraktowane hasłowo na etapie opracowania programu nauczania przez szkoły oraz wyposażenia pracowni fotogrametrycznej.

Zgodnie z sugestią SGP z wyposażenia pracowni fotogrametrycznej usunięto naziemne kamery fotogrametryczne, stereokomparator, analityczny autograf cyfrowy. Ponadto w wyposażeniu pracowni fotogrametrycznej „stanowisko komputerowe ze specjalistycznym oprogramowaniem do wizualizacji i modyfikacji obrazów cyfrowych z dostępem do Internetu” zastąpiono „cyfrową stacją fotogrametryczną z oprogramowaniem do wizualizacji, pomiaru i opracowania map”.

Natomiast uwaga SGP dotycząca zamieszczenia w podstawie programowej kształcenia w zawodzie technik geodeta zapisu dotyczącego praktycznej nauki zawodu nie została uwzględniona. Nie można bowiem – jak poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej – określać w podstawach programowych kształcenia w poszczególnych zawodach miejsc, czasu trwania i innych warunków odbywania praktycznej nauki zawodu. Definicja podstawy programowej kształcenia w zawodzie ujęta w ustawie o systemie oświaty umożliwia bowiem jedynie zawarcie w tym dokumencie zestawów celów i treści nauczania, umiejętności uczniów, a także zadań wychowawczych szkoły oraz fakultatywnie wyposażenia pracowni w sprzęt zalecany do realizacji programów nauczania. W opinii Rządowego Centrum Legislacji rodzaj informacji, o których uwzględnienie wnioskowało SGP, choć istotne dla wielu zawodów, wykracza poza to upoważnienie.

Nie została uwzględniona również uwaga odnosząca się nie do podstawy programowej kształcenia, lecz do opracowywanego w szkołach programu nauczania. MEN poinformowało, że zgodnie z aktualnymi przepisami prawa oświatowego każda szkoła prowadząca kształcenie zawodowe powinna samodzielnie opracować programy nauczania dla zawodów, w których to kształcenie jest realizowane. Nauczyciele – autorzy programu nauczania dla danego zawodu, powinni zawrzeć w tym środku dydaktycznym wszelkie treści ujęte w odpowiedniej podstawie programowej, a w szczególności dołożyć starań, aby absolwent szkoły był przygotowany do wykonywania zadań zawodowych wymienionych w tej podstawie. Zdaniem resortu edukacji należy w tym zakresie założyć, iż trafne będą decyzje nauczycieli zawodu dotyczące czasu realizacji poszczególnych treści nauczania.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS