wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-07-21| Geodezja, Prawo, Edukacja

Technik geodeta ze stacją fotogrametryczną

23 lipca wejdzie w życie rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 15 czerwca w sprawie podstaw programowych kształcenia w 11 zawodach, w tym w zawodzie technik geodeta (DzU nr 141, poz. 826).


Technik geodeta ze stacją fotogrametryczną <br />
fot. AW
fot. AW

Regulacja ma na celu przede wszystkim formalne uporządkowanie sytuacji. Obecne programy nauczania dla zawodu technik geodeta uwzględniały bowiem podstawy programowe kształcenia w tym zawodzie, które zostały opublikowane jako załącznik do rozporządzenia z 3 sierpnia 2000 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach..., które straciło moc we wrześniu 2002 r.

Okazuje się, że Stowarzyszenie Geodetów Polskich było jedynym partnerem społecznym, który zgłosił uwagi do projektu rozporządzenia. Dotyczyły one uwzględnienia w podstawie programowej zapisu dotyczącego realizowania praktycznej nauki zawodu, obszernych treści podstawy programowej, które powinny być potraktowane hasłowo na etapie opracowania programu nauczania przez szkoły oraz wyposażenia pracowni fotogrametrycznej.

Zgodnie z sugestią SGP z wyposażenia pracowni fotogrametrycznej usunięto naziemne kamery fotogrametryczne, stereokomparator, analityczny autograf cyfrowy. Ponadto w wyposażeniu pracowni fotogrametrycznej „stanowisko komputerowe ze specjalistycznym oprogramowaniem do wizualizacji i modyfikacji obrazów cyfrowych z dostępem do Internetu” zastąpiono „cyfrową stacją fotogrametryczną z oprogramowaniem do wizualizacji, pomiaru i opracowania map”.

Natomiast uwaga SGP dotycząca zamieszczenia w podstawie programowej kształcenia w zawodzie technik geodeta zapisu dotyczącego praktycznej nauki zawodu nie została uwzględniona. Nie można bowiem – jak poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej – określać w podstawach programowych kształcenia w poszczególnych zawodach miejsc, czasu trwania i innych warunków odbywania praktycznej nauki zawodu. Definicja podstawy programowej kształcenia w zawodzie ujęta w ustawie o systemie oświaty umożliwia bowiem jedynie zawarcie w tym dokumencie zestawów celów i treści nauczania, umiejętności uczniów, a także zadań wychowawczych szkoły oraz fakultatywnie wyposażenia pracowni w sprzęt zalecany do realizacji programów nauczania. W opinii Rządowego Centrum Legislacji rodzaj informacji, o których uwzględnienie wnioskowało SGP, choć istotne dla wielu zawodów, wykracza poza to upoważnienie.

Nie została uwzględniona również uwaga odnosząca się nie do podstawy programowej kształcenia, lecz do opracowywanego w szkołach programu nauczania. MEN poinformowało, że zgodnie z aktualnymi przepisami prawa oświatowego każda szkoła prowadząca kształcenie zawodowe powinna samodzielnie opracować programy nauczania dla zawodów, w których to kształcenie jest realizowane. Nauczyciele – autorzy programu nauczania dla danego zawodu, powinni zawrzeć w tym środku dydaktycznym wszelkie treści ujęte w odpowiedniej podstawie programowej, a w szczególności dołożyć starań, aby absolwent szkoły był przygotowany do wykonywania zadań zawodowych wymienionych w tej podstawie. Zdaniem resortu edukacji należy w tym zakresie założyć, iż trafne będą decyzje nauczycieli zawodu dotyczące czasu realizacji poszczególnych treści nauczania.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS