wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-07-20| GIS, Mapy, Prawo, Instytucje

SKP o BDOT i BDO

Przepisy powinny opisywać jedną kompletną, a nie dwie bazy danych – to podstawowe zastrzeżenie Stowarzyszenia Kartografów Polskich do projektu rozporządzenia w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych.


SKP o BDOT i BDO <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl
Roboczą wersję opinii w sprawie tego aktu opublikowano właśnie na stronach Stowarzyszenia. Można w niej przeczytać, że w projekcie wymieniono pewne związki pomiędzy bazą podstawową BDOT10k a pochodną wobec niej bazą BDOO250k. Mimo to niejasne pozostają zasady i mechanizmy integracji obu zasobów. Rozporządzenie powinno tymczasem opisywać jedną kompletną bazę danych referencyjnych, która byłaby podstawowym źródłem danych przestrzennych do celów administracyjnych, gospodarczych, planistycznych i innych, a także podstawą opracowania branżowych baz danych oraz map topograficznych, przeglądowych i tematycznych.

Drugim poważnym – zdaniem SKP – problemem jest terminologia wykorzystana w tekście rozporządzenia. W opinii podkreślono, iż w przepisach nie powinny występować pojęcia pozostające w sprzeczności względem obecnie używanych w danej dziedzinie definicji i klasyfikacji. Zgłaszana już na etapie opiniowania ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej niepoprawność określenia „obiekt ogólnogeograficzny” nie została uwzględniona i występuje w tekście rozporządzenia. W żadnej dostępnej publikacji specjalistycznej nie występuje pojecie „obiektu ogólnogeograficznego”. Stosuje się określenie obiektu geograficznego lub przestrzennego.

Pełny tekst opinii

Źródło: SKP, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
PRDP Cytat z koncepcji cytowanej, przez użytkownika podającego się za Dyrektora: Obiekty podklas Miasto i Wieś klasy Miejscowości (TBD) zostały zaliczone do proponowanej klasy Granica. Rispekt! Nie komentuję poprzednich uwag, bo nie rzuciłem żadnego zarzutu - wszystko wyłuszczyło SKP, i moja wypowiedź bazuje na opracowaniu kartografów. Nie ważne, że Wisła ma płynąć w druga stronę - ważne, by było zgodne z prawem. Niech żyje baza danych obiektów ogólnogeograficznych! Pierwsi na świecie będziemy mieć taką bazę. A tak na marginesie, ... to, że >coś< ma być zgodne z prawem nie znaczy, że musi być gniotem.
odpowiedz zgłoś
głos Brawo Dyrektorze - gratuluję! chociaż to i tak bez znaczenia bo ci co komentują nie są zainteresowani poznaniem faktów czy zrozumieniem tematu - to trolle i tyle. Kolega ~nstyrl na przykład woli siać ferment niż poczytać zasady techniki legislacyjnej, które mówią iż wszelkie uwagi muszą być opublikowane w tabeli ze stanowiskiem projektodawcy. Ale po co się uczyć lepiej pisać bzdury. ŻENADA, ŻENADA, ŻENADA i SYF kolego ~nstyrl.
odpowiedz zgłoś
Krytyka Integracja danych przestrzennych w Polsce ? opracowanie koncepcji jednej wspólnej bazy danych przestrzennych. Piotr Pachół, Jerzy Zieliński Materiały z Konferencji PTIP w 2006 roku. Lekturę tę polecam tym którzy uważają, że mam inne zdanie na ten temat i chcę dodać, że zapisy przepisów prawa są sztuką kompromisu :-) ale i sztuką prawniczą, której nam geodetom i kartografom brakuje, a której się wciąż wspólnie uczymy.
odpowiedz zgłoś
Trafna opinia Polecam pełny tekst opinii. Same trafne uwagi. Okazuje się, że kartografowie, bardziej znają się na modelowaniu baz danych GIS, niż autorzy projektu rozporządzenia :) Jestem ekstremalnie ciekaw jak zareaguje GUGiK na tę opinię. Mam wrażenie, że się tego niestety nie dowiemy...
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS