|2011-07-07|
GIS, Mapy, Imprezy
O wyzwaniach dla kartografii pod wieżą Eiffla
25. Międzynarodowa Konferencja Kartograficzna odbywająca się w tym roku w Paryżu w dniach 3-8 lipca zgromadziła 1300 kartografów z 85 krajów.
W czasie spotkania uczczono zmarłego w minionym roku znanego francuskiego kartografa Jacquesa Bertina, autora ważnego do dziś dzieła „„Semiologie Graphique” (wyd. w 1967 r.). Okolicznościowy wykład wygłosił profesor Sorbony Gilles Palsky.
Uczestnicy dyskutowali m.in. na temat wzrastającej roli otwartych aplikacji mapowych, takich jak np. OpenStreetMap, które stają się coraz bardziej zaawansowane i profesjonalne. Jako przykład studenci z Hanoweru porównali dane z projektu OSM obejmujące okolice miasta z oficjalną bazą Atkis. Inna prezentacja dotyczyła projektu Geograph (www.geograph.org.uk) polegającego na zebraniu ważnych geograficznie fotografii i informacji dotyczących każdego kilometra kwadratowego na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Jedna z sesji naukowych dotyczyła modeli i metod wizualizacji. Z przedstawionych prezentacji można wnioskować, iż obecnie zamiast poszukiwać jednej uniwersalnej metody, łączy się ze sobą wiele różnorodnych rozwiązań.
Wykłady dotyczyły różnych aspektów kartografii. Profesor Du z uniwersytetu Wuhan w Chinach wskazał ontologię, epistemologię i lingwistykę jako trzy dziedziny filozoficzne, które wpływają na kartografię. Ontologia pomaga bowiem budować lepsze modele przestrzeni geograficznej, epistemologia jest blisko związana z algorytmami i modelami analitycznymi, a paradygmaty językowe mogą uczynić GIS bardziej zrozumiałym i użytecznym.
Konferencji towarzyszy wystawa 500 prac plastycznych dzieci z 30 krajów wyłonionych w ramach konkursu dla dzieci imienia Barbary Petchenik. Zwyciężyła praca 12-letniej Sofii Eliany Ortiz Lasaga z Argentyny.
Źródło: Icc2011.fr, BS
|