wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-07-07| GIS, Mapy, Imprezy

O wyzwaniach dla kartografii pod wieżą Eiffla

25. Międzynarodowa Konferencja Kartograficzna odbywająca się w tym roku w Paryżu w dniach 3-8 lipca zgromadziła 1300 kartografów z 85 krajów.


O wyzwaniach dla kartografii pod wieżą Eiffla

W czasie spotkania uczczono zmarłego w minionym roku znanego francuskiego kartografa Jacquesa Bertina, autora ważnego do dziś dzieła „„Semiologie Graphique” (wyd. w 1967 r.). Okolicznościowy wykład wygłosił profesor Sorbony Gilles Palsky.

Uczestnicy dyskutowali m.in. na temat wzrastającej roli otwartych aplikacji mapowych, takich jak np. OpenStreetMap, które stają się coraz bardziej zaawansowane i profesjonalne. Jako przykład studenci z Hanoweru porównali dane z projektu OSM obejmujące okolice miasta z oficjalną bazą Atkis. Inna prezentacja dotyczyła projektu Geograph (www.geograph.org.uk) polegającego na zebraniu ważnych geograficznie fotografii i informacji dotyczących każdego kilometra kwadratowego na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Jedna z sesji naukowych dotyczyła modeli i metod wizualizacji. Z przedstawionych prezentacji można wnioskować, iż obecnie zamiast poszukiwać jednej uniwersalnej metody, łączy się ze sobą wiele różnorodnych rozwiązań.

Wykłady dotyczyły różnych aspektów kartografii. Profesor Du z uniwersytetu Wuhan w Chinach wskazał ontologię, epistemologię i lingwistykę jako trzy dziedziny filozoficzne, które wpływają na kartografię. Ontologia pomaga bowiem budować lepsze modele przestrzeni geograficznej, epistemologia jest blisko związana z algorytmami i modelami analitycznymi, a paradygmaty językowe mogą uczynić GIS bardziej zrozumiałym i użytecznym.

Konferencji towarzyszy wystawa 500 prac plastycznych dzieci z 30 krajów wyłonionych w ramach konkursu dla dzieci imienia Barbary Petchenik. Zwyciężyła praca 12-letniej Sofii Eliany Ortiz Lasaga z Argentyny.

Źródło: Icc2011.fr, BS


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS