wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-07-06| GNSS, Software

Komórka ostrzeże przed kontrolą prędkości

MapaMap RadarSTOP to najnowsze bezpłatne oprogramowanie dla telefonów komórkowych, które ostrzega użytkownika przed kontrolą prędkości. Oprogramowanie może pracować w tle, gdy nasz telefon znajduje się w kieszeni, torebce czy schowku samochodowym. Na razie dostępne jest na iPhona, wkrótce również na Androida.


Komórka ostrzeże przed kontrolą prędkości

Ostrzeganie przed automatyczną kontrolą prędkości na drodze, czyli popularnymi fotoradarami, było dotychczas domeną urządzeń do nawigacji samochodowej, które standardowo takie funkcje udostępniają. Frma Imagis przekonuje natomiast, że do ostrzegania przed fotoradarami wystarczy telefon komórkowy z bezpłatnym programem o nazwie MapaMap RadarSTOP, bez żadnej nawigacji.

MapaMap RadarSTOP to bezpłatny program, który po wgraniu do telefonu i uruchomieniu może uchronić użytkownika przed mandatem. Jego podstawową funkcją jest ostrzeganie przed fotoradarami, ale poinformuje nas także, z jaką prędkością należy minąć fotoradar, oraz ostrzeże przed miejscami, w których z przenośnym radarem rozstawia się często policja lub inspekcja ruchu drogowego. Oprogramowanie przystosowane jest także do ostrzegania przed tzw. strefami pomiaru prędkości, które już wkrótce zagoszczą na naszych drogach.

Jeżeli nasz telefon w czasie podróży będzie zainstalowany w uchwycie samochodowym, to oprócz ostrzegania dźwiękowego na jego wyświetlaczu zobaczymy graficzne informacje o zbliżaniu się do fotoradaru, naszą aktualną prędkość oraz prędkość, z jaką bezpiecznie radar miniemy. Natomiast jeżeli włączymy funkcję „Pracuj w tle”, nasz telefon może znajdować się w kieszeni, torebce czy schowku samochodowych, a i tak w odpowiedniej chwili ostrzeże nas specjalnym komunikatem dźwiękowym.

Nad aktualnością danych o fotoradarach czuwa sztab specjalistów od map cyfrowych z firmy Imagis. Producent deklaruje, że na bieżąco będzie śledził sytuację na polskich drogach dotyczącą pojawiających się punktów kontroli prędkości, zwracając szczególną uwagę na miejsca ustawienia fotoradarów, których liczba będzie się w ciągu najbliższych lat dynamicznie zmieniała. Natomiast jeżeli podczas naszych podróży spotkamy nowy (dopiero co postawiony) fotoradar, którego będzie brakowało w bazie danych, możemy go dodać do pamięci programu własnoręcznie, wykorzystując funkcję „Nowe Zdarzenie”. W ten sam sposób do bazy danych możemy dodać miejsce sporadycznych kontroli prędkości, czyli popularne policyjne „suszarki”. Funkcja ta umożliwia także wprowadzenie informacji o zastanym na drodze czasowym remoncie lub objeździe, aby w przyszłości program zawczasu nas o nim ostrzegał.

Aby program działał zgodnie z przeznaczeniem, telefon powinien mieć wbudowany moduł GPS lub musi być podłączony do zewnętrznego odbiornika GPS, na przykład poprzez port bluetooth. Producent obiecuje, że program będzie sukcesywnie dostosowywany również do pozostałych rodzajów telefonów komórkowych. Informuje także, że w przygotowaniu znajduje się już jego kolejna wersja (MapaMap RadarSTOP CB), która będzie udostępniała funkcję głosowej rozmowy pomiędzy użytkownikami, na zasadzie popularnych odbiorników CB RADIO.

Źródło: Imagis SA


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
patent jest niezły tylko martwię się, że bez ładowarki się nie obejdzie bo gps standardowo pożera baterię, no i nie napisali ile to będzie konsumować bajtów - ale raczej powinny to być niewielkie ilości.
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS