wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-07-05| Geodezja, Prawo, Instytucje

NIK: nadzór geodezyjny funkcjonuje źle

W najnowszym sprawozdaniu z działalności Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła nieprawidłowości w działaniu nadzoru geodezyjnego i kartograficznego zarówno na szczeblu centralnym, jak i wojewódzkim.


NIK: nadzór geodezyjny funkcjonuje źle

Nadzór geodezyjny jest jednym z obszarów funkcjonowania państwa opisanym w właśnie opublikowanym sprawozdaniu NIK za rok 2010. Kontrolą w latach 2006-09 objęto Głównego Geodetę Kraju oraz wojewódzkie inspektoraty nadzoru geodezyjnego i kartograficznego w: Szczecinie, Opolu, Olsztynie, Rzeszowie, Łodzi, Kielcach, Bydgoszczy i Białymstoku. Autorzy raportu zaznaczają, że funkcjonowanie nadzoru geodezyjnego i kartograficznego zostało po raz pierwszy zbadane w sposób kompleksowy.

Dokument podkreśla, że od początku 2006 roku do I półrocza roku 2009 główny geodeta kraju nie przeprowadził ani jednej z zaplanowanych 15 kontroli, w tym kontroli działalności wojewódzkich inspektoratów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, natomiast kontrole doraźne zlecił podmiotowi niebędącemu organem administracji publicznej. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy były znaczne braki kadrowe w GUGiK, w szczególności w Departamencie Nadzoru, Kontroli i Organizacji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej GUGiK. GGK nie informował właściwego ministra o przeszkodach uniemożliwiających pracę.

Autorzy dokumentu wskazują ponadto, że GGK – wbrew obowiązującym przepisom – powierzał swoje uprawnienia kontrolne innemu podmiotowi. Podobnie postąpił jeden z WINGiK-ów, który za 1,6 mln zł zlecił kontrolę EGiB jednostce będącej zakładem budżetowym wojewody. Zadaniem NIK przekazanie takich uprawnień podmiotom rynkowym stwarza możliwość korupcji.

Z kolei wojewódzcy inspektorzy nadzoru w ocenie NIK nie mieli odpowiednich warunków do prawidłowej realizacji zadań. Powodem była niewłaściwa struktura organizacyjna, ponieważ w większości urzędów nie wydzielono inspekcji geodezyjnej i kartograficznej. Ponadto zabrakło odrębnych środków na finansowanie potrzeb inspektorów nadzoru i nie zapewniono im bezpośredniej podległości wojewodzie. Niewłaściwa organizacja spowodowała zwiększenie liczby skarg na nadzór.

Raport wskazuje również, że ani jeden z objętych badaniem WINGiK-ów nie prowadził wykazu urzędów, instytucji publicznych i przedsiębiorców podlegających kontroli. Inne stwierdzone nieprawidłowości polegały m.in. na naruszaniu procedur, przeprowadzaniu kontroli na podstawie nieuzgodnionych i niezatwierdzonych planów, nieterminowym przekazywaniu dokumentów innym organom służby geodezyjnej i niekierowaniu zaleceń pokontrolnych do wszystkich jednostek.

NIK konstatuje, że nieprawidłowe działanie nadzoru geodezyjnego i kartograficznego „mogło spowodować wykonywanie prac z naruszeniem przepisów prawa, a w konsekwencji gromadzenie w PZGiK danych niezgodnych ze stanem faktycznym”.

Izba zaleca: • dostosowanie minimum kadrowego i organizacyjnego do wykonywanych zadań, • zapewnienie efektywnego nadzoru oraz • prowadzenie kontroli na podstawie uzgodnionych i zatwierdzonych planów.

BS


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@szatan TAK PANIE MIESZAJ MIESZAJ, a w tygielku będzie wrzało bo choć to trafne to zawsze się trafi jakiś "PiŻ",da ...mu się na talerzu że to jednak przemyślane i celowe to przywali że trzeba oklaskiwać GGK lub że należeć do tego czy innego Stowarzyszenia. Jak nam zrobią samorząd zawodowy (SZ), który będzie robił tyle samo albo i mniej co SGP, ale przynależność będzie obowiązkowa i składka będzie 500 zł (w SGP jest 120) rocznie to nagle się podniesie rwetes, że SGP założyło SZ i że jest źle albo i gorzej. A uważacie, że SZ będzie lepiej kontrolował jakość prac czy przygotowanie do zawodu? DLACZEGO by tak miało być? Bo to będą "NASI" ludzie a nie "ICH"? Wtedy padnie z drugiej strony że klika, że przekręty, że szkolenia, że ... "cóś się wymyśli". A my dalej będziemy się nawzajem opluwać i szarpać, a na koniec nas informatyczno-prawny stwór zje i wys... ypie z drugiej strony układu pokarmowego.
odpowiedz zgłoś
@ Szatan Padłem XD "bzdur typu analizy dokładności, pomiary kontrolne itp"- celna uwaga. Teraz wrzucamy wszystko jak leci do GeoNet'a i tak przemielone serwujemy na talerzu. Po co komuś jakieś tam "kontrole".
odpowiedz zgłoś
do Ja Kryteria są dwa - terminowe opłacanie składek do SGP i głośne chwalenie i oklaskiwanie naszego najmądrzejszego geodety bez uprawnień (i mam nadzieje, że tak już zostanie)
odpowiedz zgłoś
zagadka A propos komisji - zainspirowany wypowiedzią szatana zadam krótkie pytania. Jakie są kryteria doboru członków komisji ? Czy przechodzą jakiś test czy egzamin ? Czy zdarzało się żeby egzaminowali swoich pracowników ? :):)
odpowiedz zgłoś
komisja ds uprawnień Zdemaskowany tu przez "9729" i "księdza" przyznaję, że ta komisja to moja szatańska sprawka. To ja sprawiłem, że do komisji należą: emeryci (wiadomo - skleroza i Alzheimer, co skutkuje egzekwowaniem głupich wymogów starej szkoły i bzdur typu analizy dokładności, pomiary kontrolne itp.; zupełne zero pojęcia o prawdziwym geo-biznesie), urzędnicy (ciągle czepiają się tylko przepisów, a pojęcia o prawdziwej robocie w ogóle nie mają) i przedsiębiorcy (tylko kombinują, jak tu ma egzaminach uwalić konkurencję). Tak namieszałem GGK w głowie, że zrezygnował z planu, aby komisja składała się z bezrobotnych absolwentów oraz ze studentów i uczniów, najlepiej zaocznych i z nowo powstałych prężnych, prowincjonalnych szkół i uczelni, bo to zapewnia zupełnie świeże, odkrywcze, niezmącone nadmiarem nauki spojrzenie na geodezję. Trzeba też dodać, że obecna komisja to prawie sami Żydzi; specjalnie na egzaminach gnębią gojów - prawdziwych Polaków i tylko swoich przepuszczają. To ja Szatan tak namieszałem.
odpowiedz zgłoś
:) No wiedzę że już księża wtrącają się do geodezji brawo :)
odpowiedz zgłoś
proszę Szatan rządzi światem i tym forum. Jak można ludzie, jak mozna nawróćcie się - proszę. Seba nie idź tą drogą.
odpowiedz zgłoś
:):) Z tego co widziałem w protokołach Pan Poseł poprosił o przygotowanie listy 5 najwięcej zarabiających członków komisji w latach 2009-2011. Domniemanie niewinności - dobre, porozmawiamy po uzyskaniu informacji co jest w protokołach z kontroli GUGIK.
odpowiedz zgłoś
do 9729 Sądzisz ludzi według siebie ??? Skąd takie domniemania ? Po pierwsze istnieje domniemanie niewinności a po drugie to absolutnie nie po chrześcijańsku tak mówić i myśleć o bliźnich. To odrażająca jak Polak i katolik może tak pisać.
odpowiedz zgłoś
Upr Czy ktoś w ogóle pomyśli i weźmie się za osoby które przeprowadzają egzamin na uprawnienia? Jak mogą osoby z prywatnych firm być w komisji!! Przecież to nieuczciwość dla innych firm. Członek komisji z pewnej firmy który przegrał przetarg z osobą która zdaje na uprawnienia specjalnie "uwali" taką osobę. To powinno być zbadane dokładnie bo nie ma w przeprowadzanym egzaminie uczciwości!
odpowiedz zgłoś
Była kontrola GGK przez MSWIA - gdzie są wyniki??? Zastępca dyrektora Departamentu Administracji Publicznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Marek Naglewski: Dziękuję bardzo. W kwestii uprawnień zawodowych (...) budził nasze wątpliwości ten cały proces przeprowadzania egzaminów, itd. Ponieważ takie wątpliwości zrodziły się w MSWiA, pan sekretarz stanu Tomasz Siemoniak gdzieś w pierwszej połowie kwietnia zwrócił się do Departamentu Kontroli w MSWiA o przeprowadzenie kontroli w zakresie nadawania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Interpelacje sygnalizowały pewne nieprawidłowości. Nie można ich było od razu potwierdzić w momencie odpowiedzi na te interpelacje. Aktualnie jest taka sytuacja, że czynności kontroli doraźnej zostały zakończone.
odpowiedz zgłoś
Ciekawe Ciekawa jest treść sprawozdania z posiedzenia komisji infrastruktury 5276/VI. Wynika z niej że kontrola doraźna MSWiA już się zakończyła, teraz pytanie - gdzie do licha mogę znaleźć jej wyniki bo na stronie gugik nie ma.Każde wyniki kontroli powinny zostać opublikowane na stronie BIP GUGIK zgodnie z ustawą o dostepie do informacji publicznej. Czy Pan redaktor Przywara w swojej dziennikarskiej skrupulatności mógłby wystąpić o wyniki tej kontroli do GUGiK i opublikować je na geoforum ?
odpowiedz zgłoś
Jednak egzamin może być tańszy w GUGiK Prezes GUGiK Jolanta Orlińska: Jeśli można, panie przewodniczący, to chcę powiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi dzisiaj przepisami koszty kalkuluje się w ten sposób, że opłata to jest zwrot kosztów pośrednich i bezpośrednich. Jeżeli patrzeć na to z tego punktu widzenia, to ? praktycznie rzecz biorąc ? nic by nie wpływało do budżetu państwa, BO POTRZEBOWALIBYŚMY TYLKO TAKIEJ KWOTY, która bezpośrednio wynika z kosztów pośrednich i bezpośrednich. Poseł Wiesław Szczepański (SLD): Ale wtedy obniżyliby państwo opłatę egzaminacyjną dla osób, które chciałyby startować w egzaminie i uzyskać zawód geodety.
odpowiedz zgłoś
Poseł pyta GGK co ezaminami i kasą Poseł Wiesław Szczepański (SLD) na Komisji Infastruktury: Mam pytanie, jeśli chodzi o Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Czy urząd zamierza jednak ? wzorem (?) egzaminów na zarządców, pośredników i innych ? zmienić system egzaminowania tak, aby pieniądze trafiały najpierw do budżetu państwa i dopiero potem były wypłacane za określone egzaminy, a nie po prostu trafiały do stowarzyszenia? Bo dla mnie jest rzeczą dziwną, że jeśli chodzi o udzielenie informacji na temat pieniędzy, które mają charakter publiczny, muszą państwo pytać stowarzyszenia (SGP), nie mając ŻADNEJ kontroli nad olbrzymim, półtoramilionowym wpływem gotówkowym. Czy w najbliższym okresie czasu GUGiK zamierza w ogóle zmienić formułę egzaminacyjną tak, żeby pieniądze trafiały do budżetu państwa, a dopiero z budżetu państwa były wypłacane za konkretne egzaminy?
odpowiedz zgłoś
Egzaminy wracają do normalności - tylko kiedy? Na Komisji Infrastruktury z 30 maja 2011 r. nr 406 pomachali w końcu szabelka nad GGK i SGP z ich egzaminami http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/porzadek6?OpenAgen t
odpowiedz zgłoś
Pomachać szabelką GGK i WINGiK to mogą nakrzyczeć na geodetę powiatowego, ale najlepiej, gdy przedtem się upewnią (skontrolują, usłyszą plotki - niepotrzebne skreślić), czy podpadł staroście. Państwu z Poznania (Warszawy, Łodzi - niepotrzebne skreślić), mogą co najwyżej... zaproponować miejsce w jakiejś Radzie, bez względu na to, co by głupiego to Państwo nie wymyśliło.
odpowiedz zgłoś
do tego dodam... 29 czerwca 2011 r. obwieszczeniem Prezydent Miasta Poznania ustalił standardy techniczne numerycznego przekazywania przez jednostki wykonawstwa geodezyjnego do powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Co na to GGK i WINGiK? Ot samowola!!! Kto dał mu prawo stanowienia standardów?? To jeden z cudów geodezji. A na marginesie to powiatowy zasób prowadzi Starosta Poznański, a Prezydent zasób miejski. Pomieszanie z poplątaniem.Teraz geodeto kup sobie oprogramowanie jakie używa ośrodek, bo inaczej nic do ośrodka ci nie przyjmą.Ratunku - SOS, zniszczą nas.
odpowiedz zgłoś
po co ten wingik Nie wiem po co ten WINGiK jak zgłasza się jakie zastrzeżenia to odpisują że tym zajmuje się starosta (kontrolą PODGiK się pytam?)!. Nic dziwnego jak koledzy mogą kontrolować kolegów jak u nich wykonują prace w SP. Polska paranoja.
odpowiedz zgłoś
Ludu geodezyjny Ludu geodezyjny nie płacz, tylko powstań z kolan i zacznij nie godzić się na bezprawie.Wszyscy niewierzący niech sobie przeczytają wyrok III SA/Łd 170/11-Wyrok WSA w Łodzi-jeden z niewielu co się nie bał.
odpowiedz zgłoś
WINGiK i kontrole To co wykazał NIK w raporcie jest tylko szczytem góry lodowej na wzebranym oceanie. Wynagrodzenie w WIGiK jest marne. Robi sie uczciwą kontrolę i zapisuje sie wszystko w protokółach. Potem protokóły podlegają modernizacji WINGiK wg jego uznania. Zalecenia pokontrolne są wysublimowanym tekstem pisanym pod dyktando WIGiK (przecież w województwie musi być dobrze, bo co wojewoda powie). Kontrolę przeprowadza się z uwzględnieniem tez kontroli sporzadzonych przez WINGiK, które są dalekie od tematu zasadniczego kontroli. Oczywiście prawdą jest, że osrodki dokumentacji mają własne podejście do kontrolowanej dokumentacji geodezyjnej. Ingerencja ispektorów kontrolnych w ośrodkach jest niezgodna z niczym i małostkowa. W jednym z ośrodków w protokóle kontroli dokumentacji technicznej, napisano wykonawcy: proszę wymienić teczkę na wiązaną, a dokoumenty w niej złożyć luźno. Dokumentacja o której mowa była zebrana w skoroszycie i spełniała wszystkie wymogi standardowe. Pięknie !!!!
odpowiedz zgłoś
a oni nic... turysta pisze: "a jak przyjdzie kontrola z WINGiK'u to mówią że to geodeta odpowiada za robotę, że oni nic" Drogi turysto, oczywiście masz rację i to wie wielu wykonawców, że za robotę odpowiadają "oni", a nie geodeta.
odpowiedz zgłoś
NIK wyraźnie wskazał przyczyny zaistniałej sytuacji... jak PŁACA taka PRACA
odpowiedz zgłoś
nic nowego. system w którym wykonywane są produkty i usługi geodezyjne jest hybrydą systemu nakazowo-rozdzielczego i gospodarki rynkowej. Jest to patologia. Kto na tym korzysta? Oczywiście klasa biurokratyczna! Ktoś kto nie dopuszcza do zmiany prawa geodezyjnego! W obecnym systemie korupcja kwitnie w najlepsze. NIK tylko śladowo dotknął tego tematu. Z raportu NIK nie wynikają wnioski systemowe. Wręcz odwrotnie.W gospodarce rynkowej kryterium jakości jest zgodność z wymaganiami odbiorcy. Czy kontrole PODGiK oraz WINGiK są dokonywane pod tym kątem? "Były inspektorze" odpowiedz na to pytanie.
odpowiedz zgłoś
Zgadzam się z "były inspektor" Pełna samowola jest i będzie w PODGiK'ach, spróbujcie złożyć oprat inaczej niż ich "widzimisię" to już po Was (nieważ ne standardy techniczne, prawo, wzory druków), a jak przyjdzie kontrola z WINGiK'u to mówią że to geodeta odpowiada za robotę, że oni nic. Pomijam to że co pół roku zmienia się interpretacja tych samych przepisów. Jedna banda, a winny wykonawca.
odpowiedz zgłoś
sezon ogórkowy Przecież ten raport NIK jest sprzed roku. Czyzby nie było innych bieżących tematów...
odpowiedz zgłoś
kontrole wingik Wiem coś nie coś z własnego doświadczenia. Mamy kontrolować poszczególnych geodetów (operaty pomiarowe - lecz wykonanie kontroli PODGiK to już za dużo). Usłyszałem od mojej "szefowej- wingik" iż aby skontrolować PODGiK musi być skaraga. Kto z "normalnych" geodetów złoży skargę na "swój" podgik - i kółeczko się zamyka. Pełna samowola PODGiK-ów
odpowiedz zgłoś
Administrator Proszę komentujących, by nie rzucali inwektywami i pohamowali emocje.
odpowiedz zgłoś
winny jest to jeden - GGK [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA] i robienia wszystkim dobrze z wyjątkiem geodezji. 1. Nowe prawo geodezyjne cisza - choć był "szum", 2. rozporządzenia są tak tajne, że aż wstyd je skonsultować z tymi którzy mają je stosować przed wysłaniem dalej. 3. sponsoring cudzymi pieniędzy SGP w zamian za ślepe poparcie i oklaski. Wstyd mi że mamy takiego GGK
odpowiedz zgłoś
obym sie mylił teraz beda sie odgrywac na powiatach,winny musi sie znaleśc
odpowiedz zgłoś
Duzo hałasu Zapytam standardowo: i co z tego wyniknie? Nie ma co się ekscytować. Zawsze jest tak samo. NIK prześwietla, leci gruby raport o błędach, nieprawidłowościach i... wszystko zostaje po staremu. Jakiej instytucji NIK by nie kontrolował, zawsze scenariusz jest taki sam.
odpowiedz zgłoś
interpelacja posła Szczepańskiego Mam nadzieje, że Pan Minister dotrzyma słowa i przeprowadzi kontrole jaką obiecał - a nie będzie czekała na NIK, która wyjaśni jak można kupczyć państwowym egzaminem i podziękuje GGK, za "owocną" pracę (owocną tylko dla SGP). "Tomasz Siemoniak poinformował jednocześnie, że szef resortu wystąpił do Departamentu Kontroli, Skarg i Wniosków MSWiA o przeprowadzenie kontroli w zakresie nadawania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii w związku z wątpliwościami zasygnalizowanymi w wystąpieniu posła Szczepańskiego"
odpowiedz zgłoś
GGK zawsze wierna SGP GGK zareagowała. Dyrektor z lat 2006-2009 nic nie robił i był chwalony, a jak przyszedł nowy w 2010 r. to się okazało, że kontroluje (kilkadziesiąt kontroli wg. GGK w Elblągu), odbiera uprawniania skazanym przez sądy za fałszowanie map i nakłada kary na wniosek WINGiK. Jednak naraził się naszym tuzom z SGP i GGK też zareagowała dbając o interes finasowy starszych kolegów, a nie o młodych geodetów. http://www.geoforum.pl/?page=news
odpowiedz zgłoś
32 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS