wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-07-05| GIS, Software

Topografia od A do Z w Niepołomicach

28 czerwca Zamek Królewski w Niepołomicach gościł geodetów wojewódzkich, reprezentantów departamentów i wydziałów geodezji z trzynastu urzędów marszałkowskich oraz przedstawicieli Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Celem spotkania był udział w seminarium pod hasłem „Zarządzanie Bazą Danych Obiektów Topograficznych – system TOPAZ”.


Topografia od A do Z w Niepołomicach <br />
fot. Piotr Kaczmarek
fot. Piotr Kaczmarek

Śląski TOPAZ to zaawansowany technologicznie system geoinformatyczny do zarządzania bazą danych obiektów topograficznych. Opracowany został dla Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach (funkcjonuje tam od lutego 2011 r.) przez konsorcjum firm SmallGIS i ESRI Polska w ramach projektu finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Dzięki systemowi klient może uzyskać dane BDOT w ujednoliconej strukturze i w dowolnym schemacie aplikacyjnym oraz dowolnym formacie danych GIS.

Seminarium odbyło się w pięknym wnętrzu Sali Akustycznej Zamku Królewskiego. Prezentacja województwa śląskiego przybliżyła uczestnikom cel i zadania stawiane systemowi TOPAZ w WODGiK Katowice. Pozostałe wystąpienia informowały, w jaki sposób system te zadania realizuje.

Wieczorem goście podziwiali zręczność i odwagę rycerzy walczących w turnieju, a nocą zwiedzili zamek oraz wystawę Europejskie Skarby Muzeum Narodowego z Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Inicjatorami spotkania były firmy SmallGIS i ESRI Polska.

Źródło: SmallGIS


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
W kraju, w którym wydaje się ponad 200 mln na tworzenie danych BDOT w 16 różnych schematach aplikacyjnych nikt nie stworzył systemu, który zapewnia jakość, aktualność i użyteczność tych danych. System TOPAZ jako jedyne rozwiązanie w kraju umożliwia ogarnięcie tej zmienności, ich ujednolicenie, kontrolę, aktualizację i udostępnianie zainteresowanym. Nie rozumiem dlaczego o tym nie mówić głośno? Mogę być tylko dumny, że mój zespół stworzył tak wartościowe rozwiązanie! Strata wartości danych uzasadnia każdą aktywność zmierzającą do poprawy stanu istniejącego. Tym podsumowaniem kończę dyskusję z mojej strony i nie zamierzam polemizować ze złośliwością. Konferencje,seminaria a nawet bankiety, regaty, opłatki i turnieje organizują różne firmy i nikogo to nie gorszy. Tutaj był bardzo wartościowy merytoryczny program.
odpowiedz zgłoś
Nadrzędnym zadaniem Pana Łabaja jest wcisnąć swoje produkty i szkolenia gdzie się tylko da. Korzysta z dobrej koniunktury na produkty ESRI więc osobiście nie dziwię się, że chwyta się każdej możliwej metody (sponsorowane seminaria i konferencje jak wyżej) aby zgarnąć kasę. Takie są reguły wolnego rynku i jeśli ktoś za to płaci, to Pan Łabaj długo nie będzie się zastanawiać. Nie mam nic przeciwko temu. Pozostaje tylko pytanie czy te nasze pieniądze, które oddamy z podatków Łabajowi został wydane z pożytkiem. Czy ludzie będą wiedzieć więcej, czy będą lepiej gospodarować krajem czy może tylko skorzystają z okazji aby wyrwać się z roboty, najeść i napić.
odpowiedz zgłoś
do SmallGIS Jeżeli firma SmallGIS (lub inna)wszystko sponsorowała, to tym bardziej należy patrzeć urzędnikom na ręce.
odpowiedz zgłoś
życzliwych jednak nie brakuje zastanawiam się co kieruje ludźmi, którzy nie maja pojęcia na tematy na które się wypowiadają? Jedynie chyba zawiść? Co skłania np. pana bolo do twierdzeń, które nie mają nic wspólnego z faktami. Czy Pan bolo wie cokolwiek o tym kto zapłacił i ile. Czy nie lepiej posłuchać i obejrzeć co zostało zrobione niż stracić miliony publicznych pieniędzy na powielanie istniejących rozwiązań lub nietrafione inwestycje informatyczne? Obowiązkiem urzędnika jest aby wiedział co się dzieje na rynku, był wyedukowany i podejmował słuszne decyzje w sprawie wydatkowania środków, które się mu powierza.
odpowiedz zgłoś
zadania wodgik Fundusz zlikwidowany, pracy niewiele. można radzić i balować. Miesiąc temu Łagów teraz Niepołomice. Marszałek ma pieniądze na quasi szkolenia. Czy to też jest Służba Geodezyjna? Zadania z Pgik bardzo enigmatyczne. Odpowiedzialność żadna. Płace dobre to i chętnych do pracy dużo, w przeciwieństwie do powiatów i wingik.
odpowiedz zgłoś
marna przyszłość ... tak jak i całego BDOT...
odpowiedz zgłoś
tytanic orkiestra gra.............
odpowiedz zgłoś
7 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS