|2011-06-29|
GIS, Teledetekcja, Firma
Polskie lasy w geoportalu
Firma Geosystems Polska uruchomiła geoportal prezentujący rezultaty projektu GMES Service Element Forest Monitoring (GSE FM), którego celem było zebranie danych przestrzennych o lasach w całej Polsce.
Serwis działa w technologii Apollo firmy ERDAS. Można w nim przeglądać m.in.: ortomozaiki satelitarne z 1990 i 2006 r., mapę powierzchni zalesionych w 1990, mapę typów lasów w 2006 r. oraz mapę zmian pokrycia terenu w latach 1990-2006. Warstwy te dostępne są także za pośrednictwem usługi WMS (ich adresy dostępne są w dziale Geodane).
Produkty te mogą zostać włączone w ogólny kontekst wdrażania polityk w zakresie ochrony środowiska, dostarczając praktycznych informacji niezbędnych w procesach decyzyjnych. Właściwe przyswojenie produktów opracowanych w toku projektu oraz ich prawidłowe wdrożenie do obowiązujących procedur zapewnić ma, wg założeń projektu, przeprowadzenie szkoleń dla pracowników Ministerstwa Środowiska.
Głównym założeniem projektu GSE FM jest opracowanie ujednoliconych produktów, procedur i usług akceptowanych jako standardy przez wyspecjalizowane agendy Komisji Europejskiej zajmujące się analizą i monitoringiem stanu środowiska. Oczekuje się, że zostaną one przyjęte i wdrożone w poszczególnych krajach członkowskich przez narodowe instytucje i organizacje zobowiązane do dostarczania Komisji Europejskiej narodowych raportów środowiskowych. Dodatkową korzyścią dla poszczególnych krajów ma być również dostęp do specjalistycznych baz danych, metod i narzędzi, których powstanie i rozwój finansuje ESA i KE.
Innowacyjność projektu polega na zastosowaniu zaawansowanych metod badań środowiska opartych na satelitarnych i lotniczych danych obrazowych oraz ich integracji z danymi pozyskanymi in situ. Lasy Państwowe dysponują bardzo szczegółową informacją na poziomie skali 1: 5000 (która wymaga długiego okresu aktualizacji), podczas gdy dla lasów niepaństwowych mogą istnieć tylko dane szacunkowe, a stały monitoring nie jest prowadzony. Istotne jest więc również objęcie jedną procedurą analityczną lasów prywatnych i obszarów leśnych znajdujących się pod administracją Lasów Państwowych, co zapewni jednolitość jakościową produktów dla całego kraju.
Źródło: Geosystems Polska
|