Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-06-29| GIS, Teledetekcja, Firma

Polskie lasy w geoportalu

Firma Geosystems Polska uruchomiła geoportal prezentujący rezultaty projektu GMES Service Element Forest Monitoring (GSE FM), którego celem było zebranie danych przestrzennych o lasach w całej Polsce.


Polskie lasy w geoportalu

Serwis działa w technologii Apollo firmy ERDAS. Można w nim przeglądać m.in.: ortomozaiki satelitarne z 1990 i 2006 r., mapę powierzchni zalesionych w 1990, mapę typów lasów w 2006 r. oraz mapę zmian pokrycia terenu w latach 1990-2006. Warstwy te dostępne są także za pośrednictwem usługi WMS (ich adresy dostępne są w dziale Geodane).

Produkty te mogą zostać włączone w ogólny kontekst wdrażania polityk w zakresie ochrony środowiska, dostarczając praktycznych informacji niezbędnych w procesach decyzyjnych. Właściwe przyswojenie produktów opracowanych w toku projektu oraz ich prawidłowe wdrożenie do obowiązujących procedur zapewnić ma, wg założeń projektu, przeprowadzenie szkoleń dla pracowników Ministerstwa Środowiska.

Głównym założeniem projektu GSE FM jest opracowanie ujednoliconych produktów, procedur i usług akceptowanych jako standardy przez wyspecjalizowane agendy Komisji Europejskiej zajmujące się analizą i monitoringiem stanu środowiska. Oczekuje się, że zostaną one przyjęte i wdrożone w poszczególnych krajach członkowskich przez narodowe instytucje i organizacje zobowiązane do dostarczania Komisji Europejskiej narodowych raportów środowiskowych. Dodatkową korzyścią dla poszczególnych krajów ma być również dostęp do specjalistycznych baz danych, metod i narzędzi, których powstanie i rozwój finansuje ESA i KE.

Innowacyjność projektu polega na zastosowaniu zaawansowanych metod badań środowiska opartych na satelitarnych i lotniczych danych obrazowych oraz ich integracji z danymi pozyskanymi in situ. Lasy Państwowe dysponują bardzo szczegółową informacją na poziomie skali 1: 5000 (która wymaga długiego okresu aktualizacji), podczas gdy dla lasów niepaństwowych mogą istnieć tylko dane szacunkowe, a stały monitoring nie jest prowadzony. Istotne jest więc również objęcie jedną procedurą analityczną lasów prywatnych i obszarów leśnych znajdujących się pod administracją Lasów Państwowych, co zapewni jednolitość jakościową produktów dla całego kraju.

Źródło: Geosystems Polska


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS