wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-06-22| GIS, Edukacja, Instytucje

Wszyscy dowiedzą się o INSPIRE

„Zainspiruj się! – Geoinformacja w samorządach gminnych” – publikacja Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa podsumowująca projekt „Geoinformacja w praktyce – Akademia INSPIRE” (www.akademiainspire.pl) trafiła do urzędów gmin, starostw i urzędów marszałkowskich w całej Polsce.


Wszyscy dowiedzą się o INSPIRE

Każda jednostka samorządu terytorialnego w kraju otrzymała po dwa bezpłatne egzemplarze publikacji. Do większości z nich trafiło także czerwcowe specjalne wydanie miesięcznika GEODETA, który objął patronat medialny nad projektem Akademii INSPIRE. Publikacja została wydana dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Do lektury zaprasza we wstępie Jacek Jarząbek, wiceprezes GUGiK, podkreślając, że upowszechnianie geoinformacji w gminach wpisuje się we wdrażanie w Polsce unijnej dyrektywy INSPIRE. Książka krok po kroku wprowadza czytelnika w zagadnienia związane z infrastrukturą informacji przestrzennej. Rozpoczyna ją prezentacja projektu „Geoinformacja w praktyce – Akademia INSPIRE”. Następnie specjaliści i eksperci projektu (między innymi prof. Bogdan Ney, dr Marek Baranowski, dr Dariusz Korpetta, dr Ewa Wysocka, Maciej Rossa) wyjaśniają, czym jest informacja przestrzenna i w jaki sposób wspiera gminy w realizacji ich zadań, dotyczących planowania przestrzennego czy ochrony środowiska. W publikacji przedstawiono liczne przykłady tzw. dobrych praktyk w zakresie wykorzystania geoinformacji w samorządach lokalnych. Ponadto aż siedem artykułów poświęcono korzyściom dla gmin płynącym ze współpracy różnych instytucji w zakresie informacji przestrzennej. Opiekę merytoryczną nad publikacją sprawowali prof. Jerzy Gaździcki oraz prof. Bogdan Ney.
W dołączonym do książki czerwcowym numerze GEODETY czytelnicy znajdą blok artykułów poświęcony różnym narzędziom informatycznym z zakresu GIS przeznaczonym dla administracji publicznej.

Przejrzysta publikacja zawiera na 160 stronach liczne ilustracje, tabele i schematy. Wśród autorów tekstów znaleźli się również przedstawiciele zespołu z Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz najlepszych gmin Akademii INSPIRE. Z artykułów opisujących ich doświadczenia z zastosowania geoinformacji przedstawiciele gmin, do których trafiła publikacja, mogą czerpać inspirację dla własnych działań. Patronat honorowy nad projektem Akademia INSPIRE – Geoinformacja w Praktyce objął generalny dyrektor ochrony środowiska dr Michał Kiełsznia.

BS


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
dostęp do wiedzy Czy można gdzieś zakupić tą książeczkę? Czy to publikacja, z serri tych z których skorzystają nieliczni a reszta odłoży na parapet do wiecznego zakurzenia... A dla przedsiębiorców byłaby cennym źródłem wiedzy o tym jak wdrażać SIT w zgodzie z INSPIRE, bo to chyba oni wdrażają? oops, zapomniałem że przedsiębiorcy to krwiopijce i nie należy dzielić się z nimi wiedzą tajemną.
odpowiedz zgłoś
Jak to kto? Na okładce jest pani prezes Orlińska z panem Jarząbkiem tylko z photoshopem przesadzili :P
odpowiedz zgłoś
pytanie Kto jest na okładce?
odpowiedz zgłoś
publikacja Czy ta książeczka jest gdzieś do pobrania/kupienia?
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS