Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2006-09-26| Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Software, Instytucje, Imprezy

Uproszczenie standardu szansą na przyspieszenie prac nad TBD


W Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii odbyło się dzisiaj seminarium poświęcone podsumowaniu wyników projektu celowego na temat opracowania wektorowych baz danych topograficznych na podstawie wysokorozdzielczych obrazów satelitarnych.

Projekt celowy (6 T12 2003 C/6101) pt. „Opracowanie elementów wektorowych baz danych topograficznych oraz metod i technologii dyskretnej wielospektralnej analizy zmian powierzchniowych w oparciu o wysokorozdzielcze obrazy satelitarne”, zamówiony przez GUGiK w 2003 r., miał odpowiedzieć na pytania: czy jest możliwe wykorzystanie wysokorozdzielczych zdjęć satelitarnych do pozyskiwania danych wektorowych dla Bazy Danych Topograficznych (TBD) oraz co zrobić, by przyspieszyć prace nad TBD?

Odpowiedź na pierwsze z nich była już właściwie znana przed rozpoczęciem projektu. Obrazy z satelitów Ikonos i QuickBird 2 są wystarczająco dokładnym źródłem informacji do pozyskania większości danych wektorowych na potrzeby TBD (odpowiadającej dokładnością mapie topograficznej w skali 1:10 000). Zdjęcia takie od kilku lat z powodzeniem są wykorzystywane innych państwach. W projekcie brano pod uwagę obrazy z satelitów Ikonos, QuickBird 2 i Eros 1. Dane pozyskane z Ikonosa i QuickBirda nie ustępują zdjęciom lotniczym w skali 1:26 000, które tradycyjnie stosuje się do tego celu.
O wiele istotniejsza była odpowiedź na pytanie drugie.

Założenia TBD opracowano w połowie lat 90. Piękna idea wykonania dla obszaru całej Polski Bazy Danych Topograficznych okazała się nie tylko technicznie trudna do zrealizowania, ale i szyta grubo ponad możliwości państwa. Dopiero w 2003 r., po długich dyskusjach, opracowano dla niej standardy techniczne. Gdy zaś przyszło do budowy Bazy Danych Topograficznych wg pierwotnych założeń, okazało się, że potrzebowalibyśmy na to ponad 30 lat i trzeba by na nią wydać co najmniej pół miliarda złotych. Dość powiedzieć, że do tej pory TBD objęła zaledwie 5% powierzchni Polski, a prace finansują GUGiK i urzędy marszałkowskie.
Realizatorzy projektu celowego wskazali, że konieczne jest opracowanie drugiego, równoległego standardu – TBD II. Baza topograficzna wykonana według niego byłaby co prawda uboższa w treści, ale wystarczająco dokładna, by zapokoić większość wymagań użytkowników. Testy przeprowadzone w warunkach produkcyjnych wykazały, że czas pozyskiwania obiektów ze zdjęć satelitarnych jest dla TBD II o ponad 40% krótszy niż dla TBD I. Niższe są też koszty jej wytworzenia. Decyzja, co dalej z TBD i standardami dla niej, należy do GUGiK.
Wiele wniosków wyprowadzonych przez autorów projektu celowego jest zbieżnych z realizowanym właśnie innym projektem, związanym z synchronizacją baz danych, będących w gestii GUGiK.

Projekt celowy 6 T12 2003 C/6101 wykonali: dr Wiesław Wolniewicz (kierownik projektu, na zdjęciu obok), dr Zdzisław Kurczyński (odpowiedzialny za zadanie), Sebastian Różycki, Marcin Lebiecki (wszyscy z Politechniki Warszawskiej) oraz Marcin Wyszomirski, Aneta Wełpa, Katarzyna Nosal i Krzysztof Duszota (wszyscy z WPG S.A.). Jednostką wdrażającą było Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne S.A.

Więcej o projekcie w listopadowym wydaniu GEODETY

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama