Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-06-09| Geodezja, Edukacja

Trzeci stopień

W tym roku prawo do nadawania stopnia naukowego doktora odzyskał Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (po blisko 10 latach). A zatem uprawnienia takie posiada już 8 jednostek organizacyjnych szkół wyższych. Studia doktoranckie oferują jednak – jak dotąd – tylko 4 szkoły wyższe oraz 1 instytut naukowy PAN.


Trzeci stopień <br />
fot. JP
fot. JP

Od ubiegłego roku nie zmieniły się natomiast liczby dotyczące doktoratów w tej dyscyplinie. Średnio ok. 20 osób rocznie uzyskuje stopień doktora z geodezji i kartografii, a blisko 60 – ma otwarte przewody doktorskie (przy czym w tych statystykach przoduje WGGiIŚ Akademii Górniczo-Hutniczej; odpowiednio 10 i 25).
W Polsce stopień naukowy doktora nadaje się w drodze przewodu doktorskiego osobie, która posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera, lekarza lub inny równorzędny, zdała egzaminy doktorskie i obroniła rozprawę doktorską (dysertację).

Stopień mogą nadawać wydziały szkół wyższych lub placówki naukowe z odpowiednimi uprawnieniami. A te uzależnione są m.in. od liczby (co najmniej 8) zatrudnionych w jednostce samodzielnych pracowników nauki, czyli osób z tytułem profesora lub stopniem doktora habilitowanego w danej dyscyplinie. W geodezji i kartografii uprawnienia takie posiadają (wg stanu na 18 kwietnia 2011 r.):
• Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,
• Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie,
• Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej,
• Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie,
• Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
• Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie,
• Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni,
• Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Szczecinie.

Jedną ze ścieżek prowadzących do uzyskania stopnia doktora jest ukończenie studiów doktoranckich. W zakresie geodezji i kartografii oferują je obecnie tylko 4 wymienione wyżej jednostki uczelniane: AGH w Krakowie, UWM w Olsztynie, Politechniki Warszawskiej (wszystkie trzy posiadają również uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego w tej dyscyplinie) oraz WAT w Warszawie. Ponadto w ramach tzw. Środowiskowych Studiów Doktoranckich PAN można realizować studia w Centrum Badań Kos­micznych PAN. Studia doktoranckie – jako studia III stopnia – odbywają się w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Szczegóły dotyczące oferty studiów doktoranckich

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama