Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-06-06| Geodezja, Edukacja, Ludzie, Imprezy

Pół wieku żelechowskiego technikum

Takiej imprezy w 4-tysięcznym Żelechowie jeszcze nie było. W sobotę (4 czerwca) od rana do późnych godzin nocnych hucznie obchodzono 50-lecie Technikum Geodezyjnego i 70-lecie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.


Pół wieku żelechowskiego technikum

Mury szkoły opuściło do tej pory ponad 12 tys. absolwentów, w tym 2300 techników geodetów. Jej początki sięgają roku 1941, kiedy to w Żelechowie utworzono pierwszą w tym rejonie Powiatową Szkołę Ślusarsko-Mechaniczną, przemianowaną w 1945 roku na Gimnazjum Mechaniczne. W 1961 roku uruchomiono równolegle Technikum Geodezyjne, kilka lat później szkołę podzielono na Zasadniczą Szkołę Zawodową oraz Technikum Geodezyjne. Do 1973 r. placówka gnieździła się w zabytkowym pałacyku znajdującym się nieopodal dzisiejszej siedziby. Po wybudowaniu nowego gmachu pałacyk przeznaczono na internat.

Z chwilą, kiedy w 1999 roku pieczę nad szkołą przejął powiat garwoliński, dla placówki nastały lepsze czasy. Wykonano nie tylko generalny remont budynku szkoły, ale także otwarto nowoczesny internat, zainstalowano monitoring i internet, oddano do użytku nowe boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem elektrycznym. Placówka pięciokrotnie była organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej, a jej uczniowie wielokrotnie byli laureatami tego konkursu. W 2004 r. po raz pierwszy została odnotowana w ogólnopolskim rankingu szkół średnich i zajęła 173. miejsce w Polsce i 23. na Mazowszu.
Od tego samego roku szkoła nosi imię Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego (1745-1802) – pierwszego prezydenta Warszawy, właściciela dóbr Żelechowskich, w tym wspomnianego pałacyku (który w ramach retorsji za udział w powstaniu kościuszkowskim musiał oddać Rosjanom).

Dzisiaj Technikum w Żelechowie jest uważane za najlepszą placówkę oświatową w powiecie garwolińskim. Sobotnie spotkanie było także okazją do zwiedzenia szkoły, a dla jej absolwentów do przypomnienia starych dobrych czasów.

Z okazji jubileuszu do miasteczka położonego na południowo-wschodnich krańcach województwa mazowieckiego zjechało ponad 600 osób z całego kraju. Uroczystości rozpoczęła poranna msza święta w miejscowym kościele. Główna część obchodów odbyła się w postawionym z tej okazji namiocie cyrkowym. Przybyli m.in.: podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak (na fot. z lewej), posłowie Stanisława Prządka (SLD) i Józef Racki (PSL), główny geodeta kraju Jolanta Orlińska, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski, szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych gen. bryg. Marek Olbrycht, starosta garwoliński Marek Chciałowski, burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka.

Gospodarzem uroczystości był dyrektor Zespołu Szkół Grzegorz Szymczak (na fot. z prawej), który przybliżył historię placówki i jej osiągnięcia. Z okazji jubileuszu szczególnie zasłużeni pracownicy szkoły otrzymali z rąk Macieja Klimczaka Brązowe Krzyże Zasługi (2) oraz Złote (2), Srebrne (4) i Brązowe (1) Medale za Długoletnią Służbę. Z kolei marszałek województwa uhonorował szkołę medalem Pro Mazovia, a główny geodeta kraju podarował placówce nowoczesny odbiornik GPS.

Zebrani w namiocie wychowankowie owacją na stojąco powitali byłego długoletniego dyrektora szkoły Stanisława Dadasa i entuzjastycznie przyjęli popis szkolnego zespołu muzycznego. Oficjalną część obchodów zakończył występ Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Wieczorem jubileusz urozmaiciły występy artystyczne, w tym recital Krzysztofa Krawczyka oraz pokaz fajerwerków. Nomen omen, część nieoficjalna miała miejsce we wspomnianym wcześniej pałacyku, w którym powstaje właśnie ekskluzywny ośrodek konferencyjny.

Patronat honorowy nad uroczystościami sprawował szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski. Komitetowi Organizacyjnemu przewodniczyli Andrzej Zaręba i Szczepan Majewski. Sponsorami były 42 firmy i instytucje, patronatem medialnym imprezę objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Więcej o jubileuszu w lipcowym numerze GEODETY
Zobacz zdjęcia z obchodów

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama