Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-06-03| GIS, Software, Imprezy

O GIS-ie w bazach danych

W dniach od 31 maja do 3 czerwca w Ustroniu odbywa się konferencja BDAS (Bazy Danych: Aplikacje i Systemy), która organizowana jest przez Instytut Informatyki Politechniki Śląskiej już od 6 lat. Spotkanie gromadzi wielu naukowców z całego kraju zajmujących się tematyką baz danych. W tym roku zgłoszono 93 referaty.


O GIS-ie w bazach danych  <br />
fot. materiały organizatorów
fot. materiały organizatorów
Podczas konferencji poruszana jest szeroko rozumiana tematyka baz danych w szczególności ukierunkowana na zagadnienia: architektury baz danych, projektowania, modeli formalnych i użytkowania baz danych, algorytmów, analizy danych i baz wiedz, zastosowań baz danych, w tym w systemach informacji przestrzennej (GIS).

Już od kilku lat na konferencji BDAS zaczęły pojawiać się referaty związane z systemami informacji przestrzennej, jednak w tym roku po raz pierwszy utworzono specjalne sesje poświęcone przetwarzaniu tego typu danych. Sygnalizuje to wyraźny wzrost zainteresowania informatyków tą dziedziną.

2 czerwca podczas dwóch sesji poświęconych bazom danych w GIS zaprezentowano łącznie 8 referatów, a kilka innych znalazło się na sesji posterowej. Jednym z ciekawszych było opracowanie Piotra Bajerskiego i Tomasza Płuciennika z Instytutu Informatyki Politechniki Śląskiej pt. „Specyfikacja danych INSPIRE dla nazw geograficznych i uwarunkowania efektywności jej implementacji”. Na bazie modelu UML w wytycznych przygotowanych przez Grupę Tematyczną INSPIRE D2.8.I.3 pod tytułem „Data Specification on Geographical Names – Guidelines” autorzy przeanalizowali proponowany Model Danych dla Nazw Geograficznych, co pozwoliło na określenie wymogów funkcjonalnych w stosunku do bazy obsługującej te dane. Następnie przetestowali 5 różnych systemów bazodanowych: Oracle, DB2, SQLServer, PostGIS i MySQL. Żadna z analizowanych baz nie spełniła wytycznych w pełni, jednak zdecydowanie najbliżej tego celu było rozwiązanie Oracle Spatial.

Z innych referatów warto wymienić takie prace, jak „Generating roads structure of a virtual city for GIS systems testing”, w którym zaprezentowano autorskie oprogramowanie do generowania sztucznej sieci drogowej miasta przeznaczonej do testowania wydajności i możliwości systemów GIS. Pozostałe referaty z tej sesji to: „Wpływ generalizacji obiektów na optymalizację zapytań w bazach danych przestrzennych”, „Próba systematyki zapisu atrybutów i topologii obiektów geometrycznych w systemach informacji geograficznej”.

Na sesji posterowej można było zapoznać się z takimi pracami, jak: „Konstrukcja procesu ETL dla danych przestrzennych”, „Parametryzacja geometrii granic i rzeźby terenu działki ewidencyjnej w systemach GIS”. Wszystkie artykuły, bez względu na formę prezentacji, zostaną opublikowane na stronie konferencji, na której zainstalowano również wyszukiwarkę pełnych treści tych artykułów.

Artur Krawczyk (AGH)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama