wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-06-03| GIS, Software, Imprezy

O GIS-ie w bazach danych

W dniach od 31 maja do 3 czerwca w Ustroniu odbywa się konferencja BDAS (Bazy Danych: Aplikacje i Systemy), która organizowana jest przez Instytut Informatyki Politechniki Śląskiej już od 6 lat. Spotkanie gromadzi wielu naukowców z całego kraju zajmujących się tematyką baz danych. W tym roku zgłoszono 93 referaty.


O GIS-ie w bazach danych <br />
fot. materiały organizatorów
fot. materiały organizatorów
Podczas konferencji poruszana jest szeroko rozumiana tematyka baz danych w szczególności ukierunkowana na zagadnienia: architektury baz danych, projektowania, modeli formalnych i użytkowania baz danych, algorytmów, analizy danych i baz wiedz, zastosowań baz danych, w tym w systemach informacji przestrzennej (GIS).

Już od kilku lat na konferencji BDAS zaczęły pojawiać się referaty związane z systemami informacji przestrzennej, jednak w tym roku po raz pierwszy utworzono specjalne sesje poświęcone przetwarzaniu tego typu danych. Sygnalizuje to wyraźny wzrost zainteresowania informatyków tą dziedziną.

2 czerwca podczas dwóch sesji poświęconych bazom danych w GIS zaprezentowano łącznie 8 referatów, a kilka innych znalazło się na sesji posterowej. Jednym z ciekawszych było opracowanie Piotra Bajerskiego i Tomasza Płuciennika z Instytutu Informatyki Politechniki Śląskiej pt. „Specyfikacja danych INSPIRE dla nazw geograficznych i uwarunkowania efektywności jej implementacji”. Na bazie modelu UML w wytycznych przygotowanych przez Grupę Tematyczną INSPIRE D2.8.I.3 pod tytułem „Data Specification on Geographical Names – Guidelines” autorzy przeanalizowali proponowany Model Danych dla Nazw Geograficznych, co pozwoliło na określenie wymogów funkcjonalnych w stosunku do bazy obsługującej te dane. Następnie przetestowali 5 różnych systemów bazodanowych: Oracle, DB2, SQLServer, PostGIS i MySQL. Żadna z analizowanych baz nie spełniła wytycznych w pełni, jednak zdecydowanie najbliżej tego celu było rozwiązanie Oracle Spatial.

Z innych referatów warto wymienić takie prace, jak „Generating roads structure of a virtual city for GIS systems testing”, w którym zaprezentowano autorskie oprogramowanie do generowania sztucznej sieci drogowej miasta przeznaczonej do testowania wydajności i możliwości systemów GIS. Pozostałe referaty z tej sesji to: „Wpływ generalizacji obiektów na optymalizację zapytań w bazach danych przestrzennych”, „Próba systematyki zapisu atrybutów i topologii obiektów geometrycznych w systemach informacji geograficznej”.

Na sesji posterowej można było zapoznać się z takimi pracami, jak: „Konstrukcja procesu ETL dla danych przestrzennych”, „Parametryzacja geometrii granic i rzeźby terenu działki ewidencyjnej w systemach GIS”. Wszystkie artykuły, bez względu na formę prezentacji, zostaną opublikowane na stronie konferencji, na której zainstalowano również wyszukiwarkę pełnych treści tych artykułów.

Artur Krawczyk (AGH)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS