wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-05-30| Mapy

Mapa kosmosu w 3D

Po dziesięciu latach pracy naukowcy zaprezentowali w czasie spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego trójwymiarową mapę kosmosu zawierającą najpełniejsze informacje spośród dotychczasowych opracowań.


Mapa kosmosu w 3D

Mapa naszej części wszechświata zawiera ponad 500 milionów gwiazd i 1,5 miliona galaktyk. Pokrywa 95 proc. naszego nieba. Została opracowana na podstawie przeglądu nieba 2MASS Redshift Survey (2MRS). W 2MRS do obserwacji wybierano galaktyki z innego przeglądu: Two-Micron All-SkySurvey (2MASS), który przeskanował niebo w trzech pasmach w bliskiej podczerwieni. Gdyby skorzystać wyłącznie z danych 2MASS, mielibyśmy jedynie dwuwymiarową mapę.

Aby ustalić odległość do galaktyk astronomowie mierzyli przesunięcie linii widmowych w stronę fal dłuższych, spowodowane rozszerzaniem się wszechświata. Efekt ten zwany jest przesunięciem ku czerwieni (redshift). Dla niektórych z galaktyk z przeglądu 2MASS znane były już redshifty, a dla pozostałych rozpoczęto pomiary pod koniec lat 90. XX wieku. Ostatnie obserwacje wykonano pod koniec 2010 roku. Pomiary prowadzono głównie w dwóch obserwatoriach: Fred Lawrence Whipple Observatory na Mt. Hopkins w USA oraz Cerro Tololo Inter-American Observatory w Chile.

Źródło: PAP


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS