wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-05-26| Teledetekcja, Przetargi

Rusza skanowanie sieci Enei

W najbliższych miesiącach nad liniami należącymi do firmy Enea Operator latać będzie śmigłowiec firmy Visimind z Olsztyna, który wykona dokumentację o stanie sieci energetycznej.


Rusza skanowanie sieci Enei
Inspekcja linii energetycznych 110 kV będzie trwać dwa miesiące. Jej celem jest sprawdzenie stanu technicznego sieci oraz jej otoczenia. Dzięki temu przedsięwzięciu Enea uzyska kompletną i jednolitą informację na temat linii 110 kV, jak również dokładnego umiejscowienia wszystkich elementów infrastruktury energetycznej. Koszt przedsięwzięcia to 2,7 mln zł netto.

Firma Visimind wykona dokumentację przy pomocy kilku różnych technik. Do celów inwentaryzacyjnych oraz zbadania stanu linii i konstrukcji słupów przydatne będą zdjęcia ukośne, robione z pięciu różnych kamer jednocześnie. Na podstawie zdjęć pionowych zostanie stworzona ortofotomapa obrazująca aktualną sytuację na danym terenie. Kolejną techniką jest skaning laserowy, która pozwoli na stworzenie trójwymiarowego modelu pasa technologicznego linii. Całość uzupełni zapis z pomiarów termowizyjnych, pozwalający na zlokalizowanie usterek niewidocznych gołym okiem.

Projekt realizowany będzie za pomocą śmigłowca Hughes 500, który na swoim pokładzie ma system sensorów, kamer i aparatów cyfrowych. Olsztyński Visimind – operator śmigłowca – swoje doświadczenie w podobnych projektach zdobywa w Polsce od 2002 roku. Jest to polski oddział szwedzkiego koncernu, który na rynku działa od 1997 roku.

Źródło: Enea Operator, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do gajek Ale to nie jest odpowiedź na moje pytanie. "Szwed" masz odwagę wymienić firmy/firmę o której mówisz z nazwy?
odpowiedz zgłoś
do ciekawy wujek google mówi, że tylko szwedzi to robią w Polsce
odpowiedz zgłoś
do szwed Mówisz: "Sa firmy ktore uprawiaja smieszny PR i masz wrazenie ze sa bogami, a poza informacjami " w necie" czy na pieknymi zdjeciami na geoforum nic nie prezentuja." - a kogo konkretnie masz na myśli?
odpowiedz zgłoś
Nie daję, nie biorę Dlaczego nie w przeciwnym kierunku powiadasz? Np. Flajkom ma świetny sprzęt. 10 minut w google i masz co najmniej 5 firm, które mają kompetencje i się odkrywają na www bo są technologicznie lepsi niż V-mindy. Natomiast jeśli chodzi o PR to właśnie w termowizji niezłą ściemą jest robienie zdjęć przy słonecznej letniej pogodzie co jest opisane powyżej... Czy można z klienta robić głupca? Nie! Czy to jest ten profesjonalizm? Czas pokaże.
odpowiedz zgłoś
dp flykom Zadzwon do nich a na pewno uzyskasz pelne i szczegolowe informacje. Podstawowa sprawa - od kiedy to informacje " z neta" sa jedynym wyznacznikiem jakosci czy profesjonalizmu ? Sa firmy ktore uprawiaja smieszny PR i masz wrazenie ze sa bogami, a poza informacjami " w necie" czy na pieknymi zdjeciami na geoforum nic nie prezentuja. Co do wycieczek do Szwecji. Zapewniam, ze lepiej sie udac do Szwecji niz w przeciwnym kierunku - to zaowocuje w przyszlosci w jakosci produktow i profesjonalnym podejsciu do projektu a nie w profesjonalnym i nachalnym PR-e " w necie". Co do " opryskiwczy rolnych" - kazdy ma skojarzenia z swoja podstawowa profesja, jesli pracujesz w rolnictwie to takie skojarzenia sa mozliwe.
odpowiedz zgłoś
ściema? Czy oni idą na ilość kamer a nie na jakość? Szwedzki koncern, czyli wycieczki do Szwecji dla potencjalnych, chcących się przekonać klientów? Niby stara firma, ale w necie niestety niewiele można poczytać o technologii. Zdjęcia śmigłowców i podwieszonych aparatów dostępne na internecie nie powalają. Co to jest za sprzęt? Nikony? Te śmiglaki z rurkami wyglądają jak opryskiwacze rolne lub sprzęt do dawkowania trutek zrzucanych przez aerokluby w ramach akcji "lis".
odpowiedz zgłoś
wiarygodność budzi spore zastrzeżenia... wykonanie pomiarów termowizyjnych w słoneczne dni, gdy promieniowanie nagrzewa badane powierzchnie staje się wręcz niemożliwe nawet gdyby wykorzystać do pomiaru kamery długofalowe doposażone w filtry redukujące zakłócenia wpływu promieniowania słonecznego. Tym bardziej podczas lotu śmigłowca. Może statyczne ujęcia są do zrobienia w takich warunkach ale nie dynamiczny pomiar.
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS