wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-05-23| Geodezja, Imprezy

Międzynarodowo pod Sukiennicami

Polsko-czesko-słowackie Dni Geodezji na stałe wpisały się w kalendarz branżowych spotkań. XVII zjazd sąsiadów odbył się w Krakowie w dniach 19-21 maja.


Międzynarodowo pod Sukiennicami

W stolicy Małopolski spotkali się główni geodeci Polski, Czech i Słowacji, szefowie i członkowie stowarzyszeń z tych krajów, liczna grupa kolegów i koleżanek po fachu oraz studenci. Głównym celem imprezy jest wymiana doświadczeń i nawiązanie zawodowych kontaktów. Organizatorzy zadbali zarówno o stronę merytoryczną, jak i o bogaty program kulturalny i rozrywkowy.

Jak na Kraków przystało, spotkanie rozpoczęło się od odegranego na żywo hejnału. Prezesi stowarzyszeń geodezyjnych – Stanisław Cegielski, Václav Šanda z Czech i Dušan Ferianc ze Słowacji (fot. trzeci od lewej) przywitali zgromadzonych. Główni geodeci Polski – Jolanta Orlińska, Czech – Karel Večeře (fot. pierwszy z lewej) i Słowacji – Hedviga Májovská (fot. w środku) opowiedzieli o służbie geodezyjnej w swoich krajach. Nasza GGK skupiła się na wdrażaniu dyrektywy INSPIRE, sąsiedzi – na katastrze. W tych krajach istnieją centralne urzędy katastralne, a oprogramowanie do jego prowadzenia jest ujednolicone. Ponadto czeskie i słowackie służby geodezyjne nie zajmują się w tak znacznym stopniu jak GUGiK implementacją unijnej dyrektywy, bowiem odpowiada za to głównie Ministerstwo Środowiska. Jak powiedzieli Geoforum główni geodeci Czech i Słowacji, służba geodezyjna jest wprawdzie zorganizowana w Polsce w odmienny sposób, jednak problemy techniczne są wszędzie podobne. Np. wszyscy stoimy przed zadaniem cyfryzacji map.
Referaty dotyczyły również skaningu laserowego i kształcenia geodetów. Duży blok przewidziano na wystąpienia studentów geodezji z różnych krajów. W czasie sesji wystąpili także przedstawiciele sponsorów.

Nie zabrakło również atrakcji kulturalnych. Wszyscy zostali uwiecznieni na zbiorowym zdjęciu pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Zaplanowano zwiedzanie krakowskiego Starego Miasta, Wawelu i Wieliczki. Duże wrażenie zrobił na zgromadzonych niedawno otwarty szlak turystyczny w podziemiach Rynku Głównego. Na zakończenie Dni Geodezji zorganizowano uroczystą galę z wręczaniem dyplomów i tańcami.

Kolejne międzynarodowe spotkanie geodetów odbędzie się w Czechach w miejscowości Karlova Studánka. Być może z udziałem kolejnego kraju – Ukrainy.

Konferencję zorganizowały stowarzyszenia geodezyjne z trzech krajów: Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Český svaz geodetů a kartografů i Slovenská spoločnost’ geodetov a kartografov.

Więcej na temat Międzynarodowych Polsko-Czesko-Słowackich Dni Geodezji w czerwcowym wydaniu GEODETY.

Barbara Stefańska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS