Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-05-13| Geodezja, Prawo, Kataster

Spory o numery

MSWiA pracuje nad projektem rozporządzenia w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów. Samorządowcy obawiają się kosztownych zmian numeracji budynków – pisze „Rzeczpospolita”.


Spory o numery <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia
Projekt przewiduje, że po prawej stronie ulicy powinny być umieszczane parzyste numery domów, a po lewej – nieparzyste. Tymczasem w wielu miastach obowiązują odmienne zasady. Szczecin numerację „odziedziczył” po Niemcach, co oznacza, że najpierw numery rosną po jednej stronie ulicy, a następnie przechodzą na drugą. Tylko na nowo powstających ulicach obowiązuje typowa numeracja. Z kolei w Łodzi rozporządzenie spowodowałoby zmiany wszystkich adresów (około 60 tys.) – pisze w wydanym stanowisku Związek Miast Polskich.
Jak zaznacza dyrektor wydziału geodezji UM w Łodzi Wojciech Dyakowski, nowe przepisy spowodowałyby wymianę dowodów osobistych czy praw jazdy.

Zasady numeracji budynków reguluje Prawo geodezyjne i kartograficzne. Ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej uchyliła wiele aktów wykonawczych, w tym dotyczące ewidencji. Z tego powodu MSWiA pracuje nad nowymi. – Prawo geodezyjne i projekt rozporządzenia określają jednolite zasady mające obowiązywać w całym kraju. Zarazem jednak przewidują, że gminy mają wprowadzić nowy rejestr miejscowości, ulic i adresów z uwzględnieniem dotychczasowej ewidencji numeracji porządkowej nieruchomości – tłumaczy Witold Radzio, dyrektor zespołu doradców głównego geodety kraju. – Oznacza to, że jeżeli w Łodzi istnieje odwrotny system numeracji, to nie ma przeszkód, by funkcjonował w dalszym ciągu. Chodzi o to – dodaje – by nie było takiego bałaganu, że np. budynek z nr 4 stoi obok numeru 56.

Z uzasadnienia projektu wynika, że jego wprowadzenie nie będzie generowało kosztów. Związek Miast Polskich zauważa jednak, że rozporządzenie narzuca konieczność prowadzenia baz danych na ściśle określonych zasadach, co wymaga zmiany istniejących programów lub wręcz ich stworzenia. Ponadto musiałoby się to stać w ciągu 14 dni od wejścia w życie nowych przepisów, gdyż nie przewidują one jakiegokolwiek terminu wykonania tych prac.

źródło: ?Rz?, BS


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama