wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-05-05| GIS, Mapy

Historyczny Kraków w 3D

Chcesz zobaczyć, jak wyglądał Kraków i sąsiadujące z nim miasta Kleparz i Kazimierz w XVII w. oraz to, jak zmieniała się zabudowa Rynku Głównego od XIII do XVIII w. – wybierz się do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na wystawę „Cracovia 3D”.


Historyczny Kraków w 3D

Wystawa prezentuje zmiany, jakim ulegał Kraków w trakcie swego rozwoju. Jej głównym tematem jest kształt historyczny założenia urbanistycznego i zabudowy miasta. Ilustrują go rekonstrukcje wybranych zespołów budowli i pojedynczych obiektów opracowane w postaci wirtualnych modeli przestrzennych.

Obraz uzyskany za pomocą techniki 3D odtwarza stan aglomeracji Krakowa i dawnych miast sąsiadujących: Kazimierza i Kleparza wraz z przedmieściami, jurydykami i wsiami, w połowie XVII w. oraz ewolucję zabudowy Rynku krakowskiego, na przestrzeni XIII–XVIII w. Wybrane fragmenty miasta zostały opracowane z uwzględnieniem kolejnych etapów przemian architektonicznych.

Na wystawie można zobaczyć kształty budowli i zespołów architektonicznych już nieistniejących bądź zachowanych w stanie przekształconym. Modele cyfrowe ilustrują stan zabudowy odtworzony na podstawie różnorodnych źródeł uwzględniających materialne pozostałości, ikonografię i opisy.

Wystawę urządzono głównie przy użyciu wydruków wielkoformatowych na planszach. Obrazom architektury towarzyszą obszerne opisy objaśniające. Atrakcją towarzyszącą wystawie są animowane prezentacje ilustrujące ewolucje przemian architektonicznych najważniejszych budowli i projekcje filmów, zrealizowanych jako animacje w technice 3D na podstawie dokumentacji i opracowań naukowych.

Ekspozycję uzupełni prezentacja makiet architektonicznych i działającego modelu rurmusa, czyli najważniejszego urządzenia w funkcjonującym od końca XIV wieku w Krakowie wodociągu.

Wystawę „Cracovia 3D” będzie można oglądać do 14 sierpnia 2011 r., od środy do niedzieli w godz. 10:00–17:30. Ceny biletów: normalny: 8 zł, ulgowy: 6 zł, rodzinny: 16 zł, bilet zbiorowy dla grup szkolnych: 5 zł.

Dodatkowe informacje

Źródło: Krakow.pl


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS