Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-05-02| Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster

Elbląg: Modelowania ciąg dalszy

W Elblągu odbyła się (28-29 kwietnia) doroczna konferencja ODGiK będąca zwykle podsumowaniem działalności GUGiK i miejscem prezentacji zamierzeń. Tym razem sporo było o bieżących zadaniach, natomiast niewiele o planach na kolejne lata.


Elbląg: Modelowania ciąg dalszy
Główny geodeta kraju Jolanta Orlińska (fot. poniżej) już na wstępie swego wystąpienia zaznaczyła, że tym razem nie zajmie się strategią i misją GUGiK. Była więc statystyka i krótki wykład o profesjonalizmie, uczciwości i… krytyce.
Bilans trzech lat urzędowania obecnego głównego geodety kraju to m.in.: uchwalenie ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego, przyjęcie siedmiu rozporządzeń (6 kolejnych jest w fazie procedowania), zaopiniowanie 1100 różnych aktów prawnych i dokumentów. To także pozyskanie 432 mln zł na sześć dużych projektów, kilkaset przeprowadzonych postępowań przetargowych, kilkadziesiąt kontroli zewnętrznych, zwiększenie zatrudnienia w urzędzie z 63 (2008 r.) do 146 osób.
Jolanta Orlińska odniosła się do profesjonalizmu, zaufania i uczciwości, gdyż – jak podkreśliła – te cechy potrzebne są do wzmocnienia branży. Jej zdaniem, służyłoby temu również skupienie w jednej instytucji 7,3 tys. pracowników administracji geodezyjnej pracujących obecnie w 500 jednostkach.



Przedstawiona z kolei przez wiceprezesa GUGiK Jacka Jarząbka ścieżka legislacyjna, po której stąpa obecnie GUGiK (czy ściślej: MSWiA), pokazuje, że prawne opisanie działalności branży geodezyjnej doszło do granic absurdu. Nie będą bowiem wyjątkiem rozporządzenia liczące po kilkaset stron załączników lub załączników do załączników.
Kilka z opracowywanych aktów prawnych wzbudza spore emocje. Jedno z rozporządzeń (o państwowym systemie odniesień przestrzennych), było tak źle skonstruowane, że spadło z powrotem do GUGiK, w kolejnym (ewidencji miejscowości, ulic i adresów) nie wiadomo, kto ma rację, gdy mowa jest o kosztach jego wprowadzenia – krytycy czy urząd.
Na slajdach prezentowanych przez wiceprezesa GUGiK obok przepisów znalazły się także cytaty ze sławnych ludzi. Jeden z nich, autorstwa F.D. Roosevelta: „Trudno poprawić los ludzi przez dobre prawa, łatwo jednak go pogorszyć przez złe”, był bardzo na czasie.

Bałagan w przepisach (niekonstytucyjność niektórych rozporządzeń), sprawy sądowe wytaczane samorządom przez firmy o zwrot nienależnie pobranych opłat za usługi PODGiK, a także nierealne w najbliższym czasie rozpoczęcie procedowania nowego Prawa geodezyjnego i kartograficznego zmusiły GUGiK do zaproponowania małej nowelizacji ustawy i rozwiązania tą drogą najbardziej palących problemów. Dotyczy to zgłaszania i przekazywania do ODGiK-ów wyników prac geodezyjnych i kartograficznych, zakładania i prowadzenia GESUT oraz pobierania opłat za dane z zasobu.

Według założeń projektu prezentowanego przez Witolda Radzio (szefa doradców GGK) przedsiębiorca nie będzie musiał zgłaszać do zasobu prac geodezyjno-kartograficznych, jeśli będą one dotyczyć zamówień publicznych prowadzonych przez organy administracji geodezyjno-kartograficznej (regulować to będzie SIWZ i umowa), a także pomiarów: budowlano-montażowych, przemieszczeń i odkształceń, wyrobisk górniczych, linii kolejowych, lotnisk i dróg (jeśli wykonywane są na potrzeby ich eksploatacji), terenów lasów (jeśli wykonywane są na potrzeby gospodarki leśnej).
Ewentualne spory między wykonawcą a organem służby geodezyjnej i kartograficznej związane z zakresem udostępnianych materiałów i danych (ale także wysokości opłat lub jakości przekazanych przez wykonawcę prac) rozstrzygać będzie w drodze decyzji wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego (zasób powiatowy i wojewódzki) lub GGK (zasób centralny).

Zmiany proponowane w GESUT sprowadzają się m.in. do kontrowersyjnego pomysłu, by ewidencja ta nie obejmowała urządzeń podziemnych i związanych z nimi obiektów znajdujących się na gruntach należących do przedsiębiorstw (i wykorzystywanych na ich potrzeby). Obowiązek prowadzenia ich ewidencjonowania leżałby po stronie tychże przedsiębiorców. Posiedzenia ZUD mają być zastąpione przez narady koordynacyjne zwoływane przez starostę lub uczestnika procesu budowlanego.
Rewolucja dotyczy opłat. Zniknąć ma obecny cennik będący od kilkunastu lat źródłem ciągłych konfliktów pomiędzy administracją a przedsiębiorcami. Nowe zasady opłat za materiały i dane pobierane z PZGiK regulować będą licencje. Przewiduje się licencje: prywatne, komercyjne i szkolną. Szczególnym rodzajem licencji komercyjnej będzie licencja wydawana wykonawcom prac geodezyjno-kartograficznych. Proponuje się, by wysokość opłaty była zależna m.in. od: rodzaju licencji, stawki jednostkowej, liczby jednostek, długości okresu (którego dotyczy licencja), wielkości obszaru objętego danymi.



Podczas konferencji omawiano również projekty realizowane przez GUGiK. Najbardziej rozpoznawalnym jest z pewnością Geoportal2. Sam Geoportal „czuje się dobrze”. W 2010 roku skorzystało z niego ponad 2 mln użytkowników, do których przesłano 2,5 TB danych. W ciągu najbliższego roku na potrzeby Geoportalu powstanie 13 węzłów wojewódzkich, tym samym każde województwo będzie miało własny węzeł. Sukcesywnie przybywa danych, warstw, metadanych i użytkowników. Spektakularnym projektem jest ISOK (Informatyczny System Osłony Kraju), w szczególności skaning laserowy. Obejmuje on obszar 191 tys. km kw., w tym 94 miasta. Kilkanaście samolotów z całej Europy właśnie lata nad Polską.

ISOK i inne duże zadania realizowane przez GUGiK wykonywane są głównie za pieniądze unijne. Te skończą się w 2013 roku. Co będzie dalej, nie wiadomo. GGK zapowiada, co prawda, wystąpienie o środki na budowę ZSiN (czyli katastru) na lata 2013-2020, ale ile na to dostaniemy, też nie wiadomo.
Cele wyznaczone przez GGK muszą bowiem ustąpić ważniejszym, nie tylko finansowym, priorytetom MSWiA i rządu. Między innymi dlatego GUGiK odkłada na półkę projekt nowego Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Arytmetyka jest nieubłagana: za pół roku są wybory parlamentarne. Czego nie uda się dokończyć w tej kadencji, trzeba będzie zaczynać od nowa w przyszłej.

Organizatorami XIII Konferencji ODGiK „Modelowania geodezji ciąg dalszy” byli: prezydent Elbląga, Stowarzyszenie Geodetów Polskich i Główny Geodeta Kraju. Na imprezę przybyli m.in. wicewojewoda województwa warmińsko- mazurskiego Jan Maścianica, wicemarszałek woj. pomorskiego Wiesław Byczkowski, starosta powiatu elbląskiego Sławomir Jezierski, samorządowcy i pracownicy ODGiK-ów. Funkcję gospodarzy pełnili: wiceprezydent Elbląga Adam Witek i prezes OPEGIEKA Elbląg Florian Romanowski
Przy okazji trzeba zauważyć, że choć na konferencję przybyło ponad 200 osób z całego kraju, to i tak było ich o 1/3 mniej niż rok temu. To skutki likwidacji Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym i podniesienia stawki VAT na konferencje do 23 % (poprzednio: 0%).

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS