wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-04-28| Przetargi, Instytucje

B8: Skończmy z ceną jako jedynym kryterium!

Porozumienie B8, w skład którego wchodzą m.in. SGP i GIG, apeluje w liście otwartym do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych Jacka Sadowego o podjęcie działań, mających na celu większe zróżnicowanie kryteriów wyboru ofert w zamówieniach publicznych.


B8: Skończmy z ceną jako jedynym kryterium!
Zdaniem sygnatariuszy listu,obecnie zdecydowana większość przetargów rozstrzygana jest wyłącznie na podstawie ceny. To doprowadza do sytuacji, w której zamówienia publiczne realizowane są na bardzo niskim poziomie. Dotyczy to szczególnie przetargów na prace projektowe oraz świadczenia usług inżynierskich związanych z przygotowaniem inwestycji oraz nadzorem nad ich realizacją.

Według porozumienia B8 zbyt częste traktowanie oferty najtańszej jako „najkorzystniejszej” spowodowane jest obawą zamawiającego przed stosowaniem bardziej złożonych i trudniejszych w ocenie kryteriów. Jak zmienić ten stan rzeczy? Sygnatariusze listu proponują podjęcie następujących kroków:
• zmianę regulacji dotyczących „rażąco niskiej ceny” tak, by łatwiej można było odrzucić zbyt tanią ofertę,
• upublicznianie zamówień oraz zamawiających i wykonawców dopuszczających stosowanie „rażąco niskich cen”,
• przyspieszenie opracowania i upowszechnienia pozacenowych (przykładowych, ale merytorycznych) kryteriów oceny ofert właściwych dla poszczególnych rodzajów zamówień,
• spowodowanie, by w ramach kontroli prezesa UKE oraz w orzecznictwie KIO stosowanie najniższej ceny jako jedynego kryterium w zamówieniach o charakterze intelektualnym było traktowane jako naruszenie art. 2 ust. 5 Prawa zamówień publicznych,
• zalecanie zamawiającym stosowania przetargu ograniczonego, dialogu konkurencyjnego i negocjacji z ogłoszeniem w przypadku zamówień na prace projektowe i świadczenia inżynierów, co pozwoli lepiej uwzględniać kwalifikacje wykonawców,
• wprowadzenie pojęcia oferty „najkorzystniejszej ekonomicznie”, obejmującej koszty budowy, dostawy, eksploatacji, likwidacji obiektu,
• wprowadzenie obowiązku publikowania w internecie sprawozdania z wykonania zamówienia, w którym m.in. porównana byłaby SIWZ z faktycznymi efektami realizacji przetargu,
• wykonawców realizujących zamówienie z udziałem podwykonawców należy zobowiązać do płatności podwykonawcom w kwotach określonych w ofercie, który zamawiający wybrał i zaakceptował, gdyż liderzy przetargów często świadomie zaniżają wynagrodzenia podwykonawców.

W skład porozumienia B8 wchodzą: Izba Architektów RP, Krajowa Izba Urbanistów, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Izba Projektowania Budowlanego oraz Geodezyjna Izba Gospodarcza. Łącznie zrzeszają one ponad 200 tys. członków.

Pełna treść listu

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS