Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-04-28| Przetargi, Instytucje

B8: Skończmy z ceną jako jedynym kryterium!

Porozumienie B8, w skład którego wchodzą m.in. SGP i GIG, apeluje w liście otwartym do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych Jacka Sadowego o podjęcie działań, mających na celu większe zróżnicowanie kryteriów wyboru ofert w zamówieniach publicznych.


B8: Skończmy z ceną jako jedynym kryterium!
Zdaniem sygnatariuszy listu,obecnie zdecydowana większość przetargów rozstrzygana jest wyłącznie na podstawie ceny. To doprowadza do sytuacji, w której zamówienia publiczne realizowane są na bardzo niskim poziomie. Dotyczy to szczególnie przetargów na prace projektowe oraz świadczenia usług inżynierskich związanych z przygotowaniem inwestycji oraz nadzorem nad ich realizacją.

Według porozumienia B8 zbyt częste traktowanie oferty najtańszej jako „najkorzystniejszej” spowodowane jest obawą zamawiającego przed stosowaniem bardziej złożonych i trudniejszych w ocenie kryteriów. Jak zmienić ten stan rzeczy? Sygnatariusze listu proponują podjęcie następujących kroków:
• zmianę regulacji dotyczących „rażąco niskiej ceny” tak, by łatwiej można było odrzucić zbyt tanią ofertę,
• upublicznianie zamówień oraz zamawiających i wykonawców dopuszczających stosowanie „rażąco niskich cen”,
• przyspieszenie opracowania i upowszechnienia pozacenowych (przykładowych, ale merytorycznych) kryteriów oceny ofert właściwych dla poszczególnych rodzajów zamówień,
• spowodowanie, by w ramach kontroli prezesa UKE oraz w orzecznictwie KIO stosowanie najniższej ceny jako jedynego kryterium w zamówieniach o charakterze intelektualnym było traktowane jako naruszenie art. 2 ust. 5 Prawa zamówień publicznych,
• zalecanie zamawiającym stosowania przetargu ograniczonego, dialogu konkurencyjnego i negocjacji z ogłoszeniem w przypadku zamówień na prace projektowe i świadczenia inżynierów, co pozwoli lepiej uwzględniać kwalifikacje wykonawców,
• wprowadzenie pojęcia oferty „najkorzystniejszej ekonomicznie”, obejmującej koszty budowy, dostawy, eksploatacji, likwidacji obiektu,
• wprowadzenie obowiązku publikowania w internecie sprawozdania z wykonania zamówienia, w którym m.in. porównana byłaby SIWZ z faktycznymi efektami realizacji przetargu,
• wykonawców realizujących zamówienie z udziałem podwykonawców należy zobowiązać do płatności podwykonawcom w kwotach określonych w ofercie, który zamawiający wybrał i zaakceptował, gdyż liderzy przetargów często świadomie zaniżają wynagrodzenia podwykonawców.

W skład porozumienia B8 wchodzą: Izba Architektów RP, Krajowa Izba Urbanistów, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Izba Projektowania Budowlanego oraz Geodezyjna Izba Gospodarcza. Łącznie zrzeszają one ponad 200 tys. członków.

Pełna treść listu

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama