wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-04-27| Geodezja, GIS, Sprzęt, Firma

OPEGIEKA: kurs na badania i rozwój

Spółka OPEGIEKA Elbląg zmienia radykalnie profil działania. Firma, która od dawna sterowała w kierunku geoinformatyki, dzisiaj – z chwilą oddania do użytku GIS Center – postawiła kropkę nad „i”.


OPEGIEKA: kurs na badania i rozwój

Nad projektem GIS Center pracowano w Elblągu od 2007 roku. Wtedy to w OPEGIEKA zdecydowano o zmianie profilu działalności przedsiębiorstwa i stworzeniu centrum badawczo-rozwojowego. Jak przypomniał prezes OPEGIEKA Florian Romanowski, wtedy spróbowali sobie w firmie odpowiedzieć na kilka pytań, z których najważniejsze to: Jak skutecznie konkurować na rynku? Jak nadążać za postępem technologicznym? Jak przyciągnąć do firmy utalentowanych ludzi? Czyli co robić, by być geoinformatycznym liderem, a nie geodezyjnym outsiderem.

Program Innowacyjna Gospodarka dawał takie szanse i zdecydowano się pójść w tym kierunku. Ministerstwo Gospodarki zaaprobowało przedstawiony projekt. A zalicytowano wysoko. Koszt budowy Centrum miał wynieść 16,1 mln złotych. Dofinansowanie unijne to 9,6 mln zł. Jak się okazało, całkowity koszt sięgnął 20 mln. Ponad 10 mln zł, które firma wyłożyła na projekt, pochodziło z funduszy własnych i kredytu bankowego.
Inwestycja została zrealizowana zgodnie z planem. 17 września 2009 r. – podczas wmurowywania kamienia węgielnego pod Centrum – Florian Romanowski zapraszał na otwarcie właśnie w kwietniu 2011 roku.

GIS Center to tak naprawdę trzy w jednym: centrum akademickie, specjalistyczna kancelaria i Data Center. Pierwsze zajmie się współpracą z uczelniami i parkami technologicznymi, prowadzeniem własnych prac badawczych, szkoleniami, będzie także odpowiadać za funkcjonowanie laboratoriów fotogrametrycznego i GIS-owego.
Kancelaria umożliwi prace na materiałach objętych klauzulą „tajne” dzięki specjalnym pomieszczeniom i zainstalowanemu w nich sprzętowi. Z myślą o kancelarii już 27 pracowników OPEGIEKA uzyskało dostęp do takich materiałów.

Z kolei Data Center to infrastruktura informatyczna (serwery i sieć szerokopasmowa) pozwalająca m.in. na hosting oprogramowania, outsourcing czy archiwizację. Działalność Data Center ukierunkowana jest na usługi w technologii cloud computing i usługi internetowe. Zapewni ono firmom łatwy i niezawodny dostęp do infrastruktury informatycznej. Docelowo moc zainstalowanych w nim serwerów będzie odpowiadała 15 tys. zwykłych komputerów.

Jak zapowiedział prezes OPEGIEKA, przed firmą następny niezwykle ważny etap: osiągnięcie w ciągu najbliższych trzech lat wskaźników zakładanych w projekcie. Najważniejsze to: zwiększenie zatrudnienia o 22 osoby, uzyskanie statusu centrum badawczo-rozwojowego akredytowanego przy Ministerstwie Gospodarki, wykreowanie nowych produktów i usług w ramach GIS Center.

Trzypiętrowy obiekt robi wrażenie, nie tylko lśni nowością, ale jest też z głową zaplanowany: od gabinetów prezesów, pokoi personelu, sal konferencyjnych, po Data Center i podziemny łącznik między nową i starą siedzibą firmy.

Na otwarcie GIS Center przybyła ponad setka gości z całego kraju. Byli wśród nich m.in.: główny geodeta kraju Jolanta Orlińska, wicewojewoda warmińsko-mazurski Jan Maścianica, przewodniczący Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego Julian Osiecki, wicemarszałek woj. pomorskiego Wiesław Byczkowski, prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk. Nie zabrakło przedstawicieli administracji samorządowej, służb mundurowych, świata nauki i biznesu.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie honorowi goście wraz z Florianem Romanowskim. W czasie uroczystości prezes OPEGIEKA został udekorowany Odznaką za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Tajne? Co kryje się pod pojęciem materiały tajne :) bo jeśli finansowanie pochodziło ze źródeł zewnętrznych np Unijnych to te tajności jakoś tu nie pasują :)
odpowiedz zgłoś
Centrum naukowo - badawcze po elbląsku. Już wiadomo z czego dołożą do mapy zasadniczej dla Warszawy którą mają zrealizować za 45 % planowanego budżetu.
odpowiedz zgłoś
Co do działalności OPEGIEKA miałbym spore zastrzeżenia... dobrze jest się klepać po plackach... ech ta krajowa klika.....
odpowiedz zgłoś
3 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS