wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-04-27| GIS, Mapy, Teledetekcja

W "GW" o obiektach wojskowych "za mgłą"

Jak pisze dzisiejsza (27 kwietnia) Gazeta Wyborcza, w Google Maps nie można zobaczyć niektórych obiektów wojskowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zamazuje się bowiem na mapach tajne obiekty wojskowe.


W "GW" o obiektach wojskowych "za mgłą" <br />
fot. Google Earth
fot. Google Earth

Zajmują się tym zwykle firmy, które wykonują zdjęcia satelitarne, jak wyjaśnia Jacek Płaska z Departamentu Ochrony Informacji Niejawnych GUGiK. Mapy wybranych obiektów wojskowych i kliku więzień są rozpikselowane tak, by nie było widać, co znajduje się na ich terenie. Rozmazane jest np. Centrum Operacji Powietrznych w Lesie Kabackim w Warszawie czy ośrodek badawczy Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu.
Obiekty wojskowe są również zakrywane na terytoriach innych krajach Europy, choć wygląda to różnie w poszczególnych krajach. Ich zamazywanie wynika – zdaniem GUGIK– ze względów bezpieczeństwa.

Dodajmy jednak, o czym nie pisze „GW”, że obiekty wojskowe są również zamazane w serwisie Zumi. Z kolei w Google Earth można je oglądać zarówno w wersji „nieocenzurowanej”, jak i „nieocenzurowanej” zależnie od tego, od jakiej firmy pochodzi zdjęcie (zagraniczne przedsiębiorstwa nie zamazują obiektów).

Żródło: GW, BS


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
jak komuś zacznie ubywać kasy z tego tytułu
odpowiedz zgłoś
kiedy? kiedy ktos zrobi porzadek z tymi chorymi przepisami odnosnie "tajnych" obiektow na zdjęciach...
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS