wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-04-19| Mapy

Skarby wizytek w Pałacu Rzeczypospolitej

Mapy jurydyki sióstr wizytek, plany kanalizacji, mapę starostwa kamienieckiego, plan sytuacyjny kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu oraz planszę do „gry w gąskę” – takie skarby można oglądać w pałacu Rzeczypospolitej przy pl. Krasińskich w Warszawie na wystawie „Przebudzenie”.


Skarby wizytek w Pałacu Rzeczypospolitej
Po raz pierwszy mury klasztoru ss. wizytek opuściły eksponaty – mapy, plany i rysunki pokazujące klasztor z kościołem i ich malowniczą okolicę od Krakowskiego Przedmieścia aż do brzegu Wisły – XVII, XVIII i XIX-wieczny pejzaż Warszawy. Pierwotnie ogrody klasztoru, rozciągały się od Krakowskiego Przedmieścia aż do brzegów Wisły, przylegając do rezydencji królewskiej Villa Regia (obecnie Pałac Kazimierzowski).

– Wystawa uczy nas, że pomniki kultury są tym co powinniśmy dotykać także oczami. Żadna kopia, żadna wersja zastępcza nie odda tego, co zostało zawarte w oryginale. Ta wystawa prócz prezentacji kunsztu wykonania materiałów pokazuje najwyższej próby pracę konserwatorską – powiedział dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

Organizacja tej wystawy stała się możliwa dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, dyrektorem Biblioteki Narodowej Tomaszem Makowskim oraz s. przełożoną Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny s. Jadwigą Teresą Miziołek. Dzięki wsparciu finansowemu miasta reprezentowanego przez stołecznego konserwatora zabytków przeprowadzono kompleksową konserwację 84 obiektów ze zbiorów klasztoru.

– Dzięki wykonanej pracy (konserwacji, a także digitalizacji wyjątkowej jakości archiwaliów) nie tylko poprawiono kondycję tych materiałów, ale przede wszystkim stworzono bazę dla dalszych badań tego zasobu – podkreśliła Ewa Nekanda-Trepka, stołeczny konserwator zabytków.

Konserwacja zbiorów była niezwykle skomplikowana i trwała wiele miesięcy. Obiekty zostały poddane badaniom mikrobiologicznym i odkażone. Materiały przechowywane przez wieki w formie ciasno zwiniętych rulonów wymagały ostrożnego, trwającego wiele tygodni rozprostowywania w ściśle kontrolowanych warunkach.

Wystawa unikatowych zbiorów czynna będzie od 19 kwietnia do 4 maja codziennie w godz. 10:00-18:00. Wstęp wolny.

Źródło: UM st. Warszawy


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS