Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-04-18| Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster

Zachodniopomorskie: 480 tys. budynków w internecie

W województwie zachodniopomorskim dobiega końca drugi (obok pomorskiego) z dużych projektów finansowanych ze środków mechanizmu norweskiego, w ramach których modernizowany jest polski kataster. Kierujący od dwóch lat projektem wicestarosta świdwiński Roman Kozubek (fot.) ma powody do zadowolenia.


Zachodniopomorskie: 480 tys. budynków w internecie
Kiedy ponad osiem lat temu pisano statut Związku Celowego Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego i podejmowano pierwsze uchwały, prawdopodobnie nikt z twórców związku nie zdawał sobie sprawy z tego, że na wymierne efekty trzeba będzie czekać aż do 2011 roku. Podstawowymi celami przyświecającymi samorządowcom z 18 powiatów województwa zachodniopomorskiego były wtedy:
1. Uruchomienie informatycznego systemu do prowadzenie ewidencji gruntów i budynków (obejmującej pełny zakres danych), a w szczególności kupno i wdrożenie jednego oprogramowania dla całego województwa.
2. Założenie komputerowych baz danych ewidencyjnych.
Oba udało się zrealizować częściowo. Liczbę systemów informatycznych obsługujących ewidencję gruntów i budynków w 18 powiatach zredukowano do dwóch (GeoInfo, EWID). Natomiast dzięki kończonemu właśnie projektowi baza danych ewidencyjnych obejmie wszystkie budynki. Do pełni szczęścia brakuje zmodernizowania oraz ujednolicenia baz danych ewidencji gruntów.

Logika nakazywała, by porządkowanie katastru zacząć od granic działek, a dopiero potem zająć się budynkami, ale trzeba było dopasować zamierzenia do środków finansowych. Dlatego projekt ZCPWZ obejmował tylko „pozyskiwanie i dystrybucję informacji o budynkach”. Zamierzenie uzyskało poparcie Urzędu Marszałkowskiego oraz GUGiK, choć w drugim przypadku nie było to łatwe. W 2007 roku ówczesny GGK przestrzegał przed uruchamianiem w różnych rejonach kraju przedsięwzięć, które byłyby niespójne z tym, co robi GUGiK, oraz wskazywał na potencjalne kłopoty w finansowaniu zadania inicjowanego przez tak nietypową organizację, jaką jest związek celowy.
Na szczęście problemy udało się rozwiązać. Rozmowy przeprowadzone w 2007 r. przez ZCPWZ z przedstawicielami Statens Kartverk (odpowiednik GUGiK) dały szansę na sfinansowanie zadania w 85% w ramach Mechanizmu Norweskiego. Musiały jednak upłynąć jeszcze dwa lata, zanim zapadła decyzja o przekazaniu na ten projekt przez Norwegów kwoty 3,603 mln euro. Dopiero wtedy można było podpisać umowę z partnerem norweskim (czerwiec 2009 r.), a w ślad za nią umowę z 18 powiatami na wykonanie przedsięwzięcia (sierpień 2009 r.). Termin zakończenia prac ustalono na 30 kwietnia 2011 r.

Po sześciu latach dyskusji, docierania stanowisk i przygotowań nastąpił gorączkowy okres realizacji zadania. Tym, którzy nie brali udziału w podobnych projektach, wydawało się, że dwa lata to wystarczająco długi okres na wykonanie prac. Dość szybko okazało się, że choć mijają kolejne miesiące, to niewiele się dzieje. Dopiero we wrześniu 2009 r. podpisano umowę pomiędzy Komitetem Integracji Europejskiej a ZCPWZ na finansowanie projektu, w listopadzie ogłoszono przetarg na wykonanie projektów modernizacji ewidencji gruntów i budynków, a w styczniu 2010 r. nastąpił odbiór pilotażowych obiektów. W kwietniu tego samego roku (10 miesięcy po podpisaniu umowy) wyłoniono wreszcie kierownika projektu, a w lipcu i październiku podpisano umowy z firmami geodezyjnymi na realizację prac. Czasu pozostało już tak mało, że wykonanie projektu stanęło pod znakiem zapytania. To, co w aplikacji składanej w 2008 roku zaplanowano na 18 miesięcy, trzeba było wykonać w pół roku. Co gorsza, ceny za pozyskanie informacji o budynku skoczyły z ok. 25 do 40-50 zł.

Do prac zaangażowano 14 firm wykonawczych (głównie z województwa zachodniopomorskiego). Skala zadania była dotąd niespotykana nie tylko w regionie. Projekt objął ponad 480 tys. budynków, z czego prawie 89 tys. znajdowało się tylko na mapach analogowych, a 433 tys. na cyfrowych mapach EGiB. Zaledwie 218 tys. budynków było ujawnionych w części opisowej ewidencji gruntów i budynków. Tylko 1% budynków posiadało pełny zestaw atrybutów potrzebnych w EGiB.
Należało nie tylko pomierzyć brakujące (na mapach) budynki, ale i wskazać przypadki przecinania się budynków z granicami działek, budynki w granicach działek oraz brakujące lub zmienione użytki gruntowe.



Do dzisiaj odebrano już prace w pierwszych powiatach, kolejne odbiory są w toku lub będą miały miejsce w najbliższych dniach, tak by zdążyć przed 30 kwietnia. Niebawem w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego starostowie będą informowali o wyłożeniu poszczególnych operatów opisowo-kartograficznych, co będzie kończyło prace administracji. Już w marcu zaczęła natomiast działać infrastruktura teleinformatyczna umożliwiająca udostępnianie drogą elektroniczną wybranych danych z ewidencji. Budynki z pierwszych gotowych powiatów są prezentowane w internecie za pomocą serwisu WMS. Wkrótce znajdą się tam i inne warstwy (m.in. adresowe).

Podczas realizacji projektu uwidoczniło się też wiele problemów. Co ciekawe, o niektórych z nich ZCPWZ uprzedzał we wniosku aplikacyjnym. Zwraca więc uwagę niska jakość materiałów źródłowych i trudności w dostępie do ksiąg wieczystych. Zdarzały się spore rozbieżności pomiędzy tym, co było w specyfikacji przetargowej, a tym, co wykonawcy zastali w terenie. Występowały także różnice w interpretacji przepisów. Niektórych przerosła skala projektu, nie pomagała również aura (długa, śnieżna zima). Na plus należy zapisać m.in. elastyczną politykę ODGiK-ów w naliczaniu opłat za udostępnienie danych.
Całkowity koszt projektu wyniósł 4,267 mln euro, kwotą ponad 630 tys. euro wsparły go GUGiK i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Konferencja zamykająca projekt odbyła się w Kołobrzegu (14-15 kwietnia), czyli tam, gdzie znajdowała się pierwsza siedziba Związku Celowego. Impreza była okazją nie tylko do podsumowania prac, ale i podziękowania tym, którzy wnieśli największy wkład w to przedsięwzięcie. Poczynając od Stanisława Fijałkowskiego – pierwszego przewodniczącego ZCPWZ, jego następcy – Marka Kotchy’ego i obecnego szefa – Romana Kozubka, a także Wiesława Osika, Antoniego Myłki (byłych WINGiK-ów), Antoniego Bielaka (geodety województwa), Leszka Guździoła – starosty polickiego, Krzysztofa Kunce – geodety powiatowego z Pyrzyc i rzeszy samorządowców z 18 powiatów. Osobne podziękowano skierowano do Leiva Bjarte Mjosa (fot. poniżej) – przedstawiciela agencji Statens Kartverk – za sfinansowanie projektu.

Optymistycznie zabrzmiała zachęta gościa z Norwegii do kontynuowania prac nad modernizacją ewidencji i ponownego wystąpienia o finansowanie. Rocznie z Mechanizmu Norweskiego Polska ma do „dyspozycji” ponad 115 mln euro. Choć z 32 zakresów tematycznych tylko w dwa wpisują się sprawy geodezji, to doświadczenia projektu zachodniopomorskiego (i pomorskiego) pokazują, że warto zabiegać o te pieniądze.
Co więcej, przy jego realizacji wyłoniła się grupa ludzi, którzy są w stanie pociągnąć duże przedsięwzięcie. Biorąc pod uwagę, że w zachodniopomorskim do zinformatyzowania ewidencji gruntów trzeba grubo ponad 100 mln zł, niesięgnięcie po norweski grant, który w części sfinansowałby to zadanie, byłoby grzechem zaniechania.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS