wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-04-13| Prawo

Jakie formaty zarekomenduje MSWiA?

Na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowano do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w formie elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych.


Jakie formaty zarekomenduje MSWiA?
Jest to akt wykonawczy do znowelizowanej ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Rozporządzenie określa:
1) Krajowe Ramy Interoperacyjności (tj. określenie sposobu postępowania w zakresie przejrzystego wyboru norm, standardów i rekomendacji w zakresie interoperacyjności semantycznej, organizacyjnej oraz technologicznej z zapewnieniem zasady neutralności technologicznej);
2) minimalne wymagania dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej;
3) minimalne wymagania dla systemów teleinformatycznych, w tym:
• specyfikację formatów danych oraz protokołów komunikacyjnych i szyfrujących, które mają być stosowane w oprogramowaniu interfejsowym,
• sposoby zapewnienia bezpieczeństwa przy wymianie informacji,
• standardy techniczne zapewniające wymianę informacji z udziałem podmiotów publicznych z uwzględnieniem wymiany transgranicznej,
• sposoby zapewnienia dostępu do zasobów informacji podmiotów publicznych dla osób niepełnosprawnych.

Jakie są rekomendowane standardy odnośnie danych przestrzennych? Zgodnie z załącznikiem 2 systemy teleinformatyczne podmiotów realizujących zadania publiczne powinny udostępniać zasoby informacyjne w formacie GeoTIFF i GML.

Zgodnie z § 12. 1, jeżeli dla pisma w formie dokumentu elektronicznego służącego do procedowania danej sprawy nie ustalono wzoru dokumentu elektronicznego lub nie ustanowiono rekomendacji interoperacyjności, systemy teleinformatyczne używane przez podmioty realizujące zadania publiczne, niezależnie od wymagań określonych w załączniku nr 2, umożliwiają przyjmowanie dokumentów w postaci elektronicznej w formatach plików określonych w załączniku nr 3 (są to m.in. DWG i DXF Autodesku, DGN opracowany przez Bentley Systems oraz JPEG2000). Warunkiem dla formatów z tego załącznika jest dostępność darmowego oprogramowania do odczytu danego rozszerzenia.

Źródło: MSWiA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
. już widze oczami wyobraźni jak zamiast starym poczciwym swd wymieniamy się GMLami:)
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS