wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-04-12| GIS, Mapy, Instytucje

Mazowsze dostało mapy geologiczne

Dziś (12 kwietnia) wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski otrzymał z rąk dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego prof. Jerzego Nawrockiego 250 arkuszy szczegółowych map geologicznych.


Mazowsze dostało mapy geologiczne

Wśród nich są mapy geośrodowiskowe dla całego Mazowsza, a także inne mapy tematyczne (m.in. mapy hydrogeologiczne) dla aglomeracji warszawskiej. Mają one pomóc w walce z tzw. geozagrożeniami, czyli np. powodziami, podtopieniami oraz osuwiskami. Wszystkie te zjawiska dały się Mazowszu szczególnie we znaki podczas zeszłorocznej fali wezbraniowej na Wiśle.

Zdaniem Jacka Kozłowskiego mapy te powinny być wykorzystywane, jeszcze zanim nastąpi katastrofa, czyli już na etapie planowania przestrzennego. Prof. Jerzy Nawrocki podkreślił z kolei, że PIG ma ogromne zasoby danych geologicznych (w tym przestrzennych), ale samorządy wciąż niechętnie z nich korzystają. Tymczasem mapy geologiczne powinny być podstawą sporządzania planów zagospodarowania. Prof. Jerzy Nawrocki zapowiedział, że aby zmienić ten stan rzeczy, PIG zamierza wydawać więcej publikacji w bardziej przystępny sposób prezentujących samorządowcom dane geologiczne.

Przekazanie map było jednym z elementów szerszego porozumienia zawartego pomiędzy Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim a Państwowym Instytutem Geologicznym. Umowa obejmuje również wspólne opracowywanie rozwiązań zmniejszających ryzyko powodzi, badania wytrzymałości budowli hydrotechnicznych (w tym wałów przeciwpowodziowych), prowadzenie szkoleń dla powiatów na temat wykorzystania lokalnych zasobów geologicznych oraz podniesienie geoturystycznej atrakcyjności Mazowsza.

Jednym z elementów współpracy jest także zorganizowana dziś konferencja naukowa „Geobezpieczeństwo dla Mazowsza”. W imprezie bierze udział 140 osób, głównie przedstawiciele starostw powiatowych. Każdy z nich otrzymał dziś po 2 arkusze Mapy geośrodowiskowej Polski (MGśP) dla swojego powiatu. Plansza A zawiera 4 warstwy tematyczne – złoża kopalin, wody, warunki podłoża, ochrona środowiska. Plansza B obrazuje geochemię środowiska i składowanie odpadów. Są to najnowsze arkusze MGśP – realizacja arkuszy dla województwa mazowieckiego została bowiem zakończona w marcu 2011 r.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
kupić "Natomiast arkusze konkretnych map można zakupić w postaci cyfrowej" Jasne. Materiał powstał za publiczne pieniądze od podatników. I jeszcze mamy za to płacić, ażeby móc skorzystać. Brawo. Oby tak dalej.
odpowiedz zgłoś
makulatura ... ale news nie mówi o danych, tylko o mapach. W innym kontekście mówi się o danych geologicznych. Samorządowcom nie jest potrzebna prezentacja danych geologicznych, a same dane geologiczne. I tu jest pies pogrzebany.
odpowiedz zgłoś
dane cyfrowe Dane mają postać cyfrową. Część danych udostępniana jest wszystkim zainteresowanym w postaci WMS lub shp. Natomiast arkusze konkretnych map można zakupić w postaci cyfrowej, informacji należy szukać na stronie PIG-PIB: http://www.pgi.gov.pl/ To już nie są te czasy, że pracownicy PIG-PIB siedzą przy stołach kreślarskich i za pomocą ołówków wnoszą treść na mapy. Zapraszam do zapoznania się z wykazem baz danych prowadzonych przez Instytut: http://www.pgi.gov.pl/pl/bazy-danych
odpowiedz zgłoś
zwektoryzować?:) chyba w paincie to zrobią:)
odpowiedz zgłoś
tak Jeszcze 30 lat i może się coś ruszy.
odpowiedz zgłoś
Gratulacje To teraz trzebaby zwektoryzować te mapy :) W dobie IIP, przekazywanie map to niedorzeczność.
odpowiedz zgłoś
klap klap gratulujemy
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS