wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-04-11| Geodezja, GIS, Imprezy

Świeże spojrzenie na TBD

Wielorozdzielcza baza danych topograficznych (MRDB) ma szansę powstać w Polsce jako pierwsza na świecie. System do zarządzania tą bazą może być oparty wyłącznie na usługach sieciowych danych przestrzennych typu WFS niezależnych od platformy narzędziowej – podkreślał dr hab. Robert Olszewski.


Okazją do tej wypowiedzi było seminarium zorganizowane 8 kwietnia na Politechnice Warszawskiej poświęcone tworzeniu i wykorzystywaniu podstawowej bazy danych referencyjnych kraju w kontekście wdrażania dyrektywy INSPIRE. Problematyka ta pozostaje w bezpośrednim związku z realizowanym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii projektem Georeferencyjnej Bazy Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Podczas seminarium przedstawiciele Wydziału Geodezji i Kartografii, GUGiK oraz firmy Intergraph przedstawili propozycje rozwoju GBDOT.

Wybrane aspekty projektowania systemu zarządzania wielorozdzielczą bazą danych topograficznych omówił Miłosz Gnat (współpraca dr Dariusz Gotlib), a praktyczną stronę zagadnienia zaprezentował i pokazał na żywo w środowisku produkcyjnym Bartłomiej Bielawski (współpraca Maciej Maciejonek, obydwaj z firmy Intergraph). Z kolei dr Paweł Kowalski dowodził, że ostateczna weryfikacja zakresu bazy danych jest możliwa dopiero z perspektywy mapy.

Dr Zenon Parzyński (PW, GUGiK) skupił się na harmonizacji rozporządzeń wykonawczych do ustawy o IIP z perspektywy opracowywanych schematów aplikacyjnych UML. Prace w tym zakresie są prowadzone w GUGiK, a propozycja harmonizacji jest realizowana pod postacią Modelu Podstawowego, który z każdym kolejnym rozporządzeniem będzie rozwijany.
Wybitnie uzdolniona studentka WGiK Anna Fiedukowicz przeprowadziła analizę porównawczą wybranych algorytmów (metoda podwójnego bufora i metoda triangulacji) generalizacji kompleksów pokrycia terenu w MRDB. Była też podczas spotkania mowa o możliwościach hybrydowej wizualizacji danych topograficznych, źródłach danych czy wykorzystaniu danych referencyjnych przez organy wiodące (ustawa o IIP).

W seminarium zorganizowanym pod patronatem głównego geodety kraju uczestniczyli m.in. wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek oraz dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej Jerzy Zieliński. Impreza – wpisująca się w obchody 90-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej – pokazała, że jego pracownicy mają dla GUGiK ciekawą ofertę merytorycznej współpracy w zakresie tworzenia MRDB.Fot. Agregacja pojęciowa obiektu „budynek” na poziomie TOPO10 do obiektu „zabudowa” na poziomie TOPO250 w Bazie Danych Georeferencyjnych (BDG). Przy zmianie rozdzielczości zastosowano poziom pomocniczy TOPO50 niewystępujący w BDG

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Topologia Na uniwersytecie Monachium pisze się o tym przynajmniej od dziesięciu lat, a Niemcy prawdziwej bazy MRDB też nie mają. Problem z integracją i topologią to sprawy techniczne i stosunkowo łatwe do rozwiązania. Problem w tym, że urzędnicy brzydzą się naukowcami i przedstawicielami tzw. biznesu. Urzędnicy owi pierwszym zazdroszczą wiedzy, a tym drugim pieniędzy :) ... tak mi się wydaje. Nikt dzisiaj nie pozwoli na tworzenie centralnej bazy danych - to praktycznie niewykonalne, ze względów praktycznych, politycznych i prawnych.
odpowiedz zgłoś
`świeże spojrzenie O MRDB w wydaniu P. Olszewskiego słychać od dobrych 3 lat... i na razie, moim zdaniem, są to nadal marzenia i odległa przyszłość Polskakiej Kartografii... A co do wykorzystania WFS, to, w jaki sposób zapewnić spójność topologiczną, z założenia, rozproszonych danych? Jak zapewnić uzgodnienie styków dwóch serwisów WFS? Moim zdaniem, lepszym podejściem jest tworzenie bazy centralnej, łatwiej wtedy utrzymywać dane...Mimo to, życzę powodzenia i sukcesów pracownikom PW.
odpowiedz zgłoś
"ma szanse powstać" świetnie ujęte :)
odpowiedz zgłoś
3 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS