|2011-04-11|
Geodezja, GIS, Imprezy
Świeże spojrzenie na TBD
Wielorozdzielcza baza danych topograficznych (MRDB) ma szansę powstać w Polsce jako pierwsza na świecie. System do zarządzania tą bazą może być oparty wyłącznie na usługach sieciowych danych przestrzennych typu WFS niezależnych od platformy narzędziowej – podkreślał dr hab. Robert Olszewski.
Okazją do tej wypowiedzi było seminarium zorganizowane 8 kwietnia na Politechnice Warszawskiej poświęcone tworzeniu i wykorzystywaniu podstawowej bazy danych referencyjnych kraju w kontekście wdrażania dyrektywy INSPIRE. Problematyka ta pozostaje w bezpośrednim związku z realizowanym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii projektem Georeferencyjnej Bazy Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Podczas seminarium przedstawiciele Wydziału Geodezji i Kartografii, GUGiK oraz firmy Intergraph przedstawili propozycje rozwoju GBDOT.
Wybrane aspekty projektowania systemu zarządzania wielorozdzielczą bazą danych topograficznych omówił Miłosz Gnat (współpraca dr Dariusz Gotlib), a praktyczną stronę zagadnienia zaprezentował i pokazał na żywo w środowisku produkcyjnym Bartłomiej Bielawski (współpraca Maciej Maciejonek, obydwaj z firmy Intergraph). Z kolei dr Paweł Kowalski dowodził, że ostateczna weryfikacja zakresu bazy danych jest możliwa dopiero z perspektywy mapy.
Dr Zenon Parzyński (PW, GUGiK) skupił się na harmonizacji rozporządzeń wykonawczych do ustawy o IIP z perspektywy opracowywanych schematów aplikacyjnych UML. Prace w tym zakresie są prowadzone w GUGiK, a propozycja harmonizacji jest realizowana pod postacią Modelu Podstawowego, który z każdym kolejnym rozporządzeniem będzie rozwijany. Wybitnie uzdolniona studentka WGiK Anna Fiedukowicz przeprowadziła analizę porównawczą wybranych algorytmów (metoda podwójnego bufora i metoda triangulacji) generalizacji kompleksów pokrycia terenu w MRDB. Była też podczas spotkania mowa o możliwościach hybrydowej wizualizacji danych topograficznych, źródłach danych czy wykorzystaniu danych referencyjnych przez organy wiodące (ustawa o IIP).
W seminarium zorganizowanym pod patronatem głównego geodety kraju uczestniczyli m.in. wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek oraz dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej Jerzy Zieliński. Impreza – wpisująca się w obchody 90-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej – pokazała, że jego pracownicy mają dla GUGiK ciekawą ofertę merytorycznej współpracy w zakresie tworzenia MRDB.
Fot. Agregacja pojęciowa obiektu „budynek” na poziomie TOPO10 do obiektu „zabudowa” na poziomie TOPO250 w Bazie Danych Georeferencyjnych (BDG). Przy zmianie rozdzielczości zastosowano poziom pomocniczy TOPO50 niewystępujący w BDG
Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
|