Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-04-11| Geodezja, GIS, Imprezy

Świeże spojrzenie na TBD

Wielorozdzielcza baza danych topograficznych (MRDB) ma szansę powstać w Polsce jako pierwsza na świecie. System do zarządzania tą bazą może być oparty wyłącznie na usługach sieciowych danych przestrzennych typu WFS niezależnych od platformy narzędziowej – podkreślał dr hab. Robert Olszewski.


Okazją do tej wypowiedzi było seminarium zorganizowane 8 kwietnia na Politechnice Warszawskiej poświęcone tworzeniu i wykorzystywaniu podstawowej bazy danych referencyjnych kraju w kontekście wdrażania dyrektywy INSPIRE. Problematyka ta pozostaje w bezpośrednim związku z realizowanym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii projektem Georeferencyjnej Bazy Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Podczas seminarium przedstawiciele Wydziału Geodezji i Kartografii, GUGiK oraz firmy Intergraph przedstawili propozycje rozwoju GBDOT.

Wybrane aspekty projektowania systemu zarządzania wielorozdzielczą bazą danych topograficznych omówił Miłosz Gnat (współpraca dr Dariusz Gotlib), a praktyczną stronę zagadnienia zaprezentował i pokazał na żywo w środowisku produkcyjnym Bartłomiej Bielawski (współpraca Maciej Maciejonek, obydwaj z firmy Intergraph). Z kolei dr Paweł Kowalski dowodził, że ostateczna weryfikacja zakresu bazy danych jest możliwa dopiero z perspektywy mapy.

Dr Zenon Parzyński (PW, GUGiK) skupił się na harmonizacji rozporządzeń wykonawczych do ustawy o IIP z perspektywy opracowywanych schematów aplikacyjnych UML. Prace w tym zakresie są prowadzone w GUGiK, a propozycja harmonizacji jest realizowana pod postacią Modelu Podstawowego, który z każdym kolejnym rozporządzeniem będzie rozwijany.
Wybitnie uzdolniona studentka WGiK Anna Fiedukowicz przeprowadziła analizę porównawczą wybranych algorytmów (metoda podwójnego bufora i metoda triangulacji) generalizacji kompleksów pokrycia terenu w MRDB. Była też podczas spotkania mowa o możliwościach hybrydowej wizualizacji danych topograficznych, źródłach danych czy wykorzystaniu danych referencyjnych przez organy wiodące (ustawa o IIP).

W seminarium zorganizowanym pod patronatem głównego geodety kraju uczestniczyli m.in. wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek oraz dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej Jerzy Zieliński. Impreza – wpisująca się w obchody 90-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej – pokazała, że jego pracownicy mają dla GUGiK ciekawą ofertę merytorycznej współpracy w zakresie tworzenia MRDB.



Fot. Agregacja pojęciowa obiektu „budynek” na poziomie TOPO10 do obiektu „zabudowa” na poziomie TOPO250 w Bazie Danych Georeferencyjnych (BDG). Przy zmianie rozdzielczości zastosowano poziom pomocniczy TOPO50 niewystępujący w BDG

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama