Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-04-11| Ludzie

Zmarł prof. Czesław Rymarz z WAT

8 kwietnia odszedł profesor Czesław Rymarz – matematyk, fizyk, mechanik, meteorolog, cybernetyk, informatyk, filozof; wieloletni pracownik Wojskowej Akademii Technicznej, m.in. Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji.


Zmarł prof. Czesław Rymarz z WAT <br />
fot. WAT
fot. WAT

Urodził się 26 listopada 1930 roku w Łucku, w powiecie wołyńskim (obecnie Ukraina) w rodzinie robotniczej. Po ukończeniu Liceum Humanistycznego w Malborku i podoficerskiej szkoły piechoty w Rembertowie trafił na Wojskową Akademię Techniczną. Zgłosił się wprawdzie do Wojskowej Akademii Medycznej, ale przez przypadek został skierowany na WAT. I ukończył Fakultet Wojsk Lotniczych WAT z wyróżnieniem!
Pracując jako starszy asystent na tej uczelni, jednocześnie studiował na Wydziale Filozoficznym UW oraz na Wydziale Matematyczno-Fizycznym UW. W latach 1964-76 wykładał w Katedrze Podstaw Mechaniki i Fizyki Technicznej WAT założonej w 1959 roku przez prof. Sylwestra Kaliskiego; trafił do zespołu skupiającego najzdolniejszych pracowników WAT.

Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1967 roku na podstawie rozprawy „Dyskretno-ciągła i asymptotyczna metoda rozwiązania dynamicznych problemów brzegowych brył o symetrii osiowej” (promotor – prof. S. Kaliski), a w 1974 r. – stopień doktora habilitowanego w zakresie nauk technicznych na podstawie pracy habilitacyjnej pt. „Problemy brzegowe nielokalnej teorii sprężystości”. Następnie Czesław Rymarz został wyznaczony na stanowisko prodziekana ds. naukowych Wydziału Chemii i Fizyki Technicznej WAT, a od 1976 r. – jednocześnie kierownika Zakładu Meteorologii. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymał w 1982 r. Od 1983 do 1990 roku pełnił funkcję zastępcy komendanta Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji ds. naukowo-szkoleniowych.

Do jego rozległych zainteresowań badawczych zaliczała się geometria różniczkowa i teoria powierzchni. Był recenzentem licznych prac doktorskich, habilitacyjnych i postępowań w sprawie nadania tytułu profesora; autorem lub współautorem około 150 publikacji naukowych. Organizował konferencje międzynarodowe i krajowe z dziedziny metod numerycznych w mechanice i meteorologii.

Ireneusz Winnicki


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS