wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-04-08| GIS, Instytucje

Zbadają, gdzie zbudować elektrownię

Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu weźmie udział w ekspertyzach mających na celu wybór najlepszej lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce.


Zbadają, gdzie zbudować elektrownię <br />
fot. UP we Wrocławiu
fot. UP we Wrocławiu

Specjaliści z UP we Wrocławiu będą uczestniczyć w: • przygotowaniu warstw informacyjnych dla obszaru Polski w formacie GIS, • opracowaniu metodyki i sporządzeniu analizy zagrożenia geodynamicznego dla trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych oraz • opracowaniu metodyki i kategoryzacji zagrożenia geodynamicznego dla obszaru Polski.

Uniwersytet Przyrodniczy jest członkiem konsorcjum, które zwyciężyło w przetargu Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych Ministerstwa Środowiska. Przedmiotem zamówienia jest rozpoznanie i kartograficzny obraz neotektonicznej i współczesnej mobilności obszaru Polski w kontekście bezpiecznej lokalizacji elektrowni jądrowych. Wartość wybranej oferty wynosi 2 580 294 zł. W skład konsorcjum wchodzi ponadto: Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie (lider), Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie i Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie. Uniwersytet Przyrodniczy reprezentuje w konsorcjum prof. Bernard Kontny z Instytut Geodezji i Geoinformatyki.

– Projekt ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie, czy od strony geologicznej istnieją jakiekolwiek zagrożenia dla tego typu inwestycji – mówi prof. Kontny. Dr Piotr Grzempowski z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UP dodaje, że w ciągu roku obserwowane są ruchy poziome w granicach 0,5 do 1 milimetra.

Ekspertyzy mają zostać wykonane do 2014 roku. Przewiduje się, że wyniki opracowania zostaną udostępnione w internecie, poszerzając bazę numerycznych opracowań kartograficznych geoportalu IKAR.

Ministerstwo Środowiska wybierze trzy potencjalne lokalizacje elektowni. Największe szanse mają: Żarnowiec na Pomorzu, Warta-Klempicz w Wielkopolsce oraz Kopań w woj. zachodniopomorskim. Elektrownia mogłaby powstać najwcześniej w 2020 r. za minimum 20 mld zł.

Źródło: TVP, BS


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
nie to chyba nie pomyłka 20 mld zl
odpowiedz zgłoś
mam wynik Szanowni Państwo, Po dokonaniu ekspertyzy własnej, a przede wszystkim analizie istniejących ekspertyz, mam rezultat trzech lokalizacji: Żarnowiec na Pomorzu, Warta-Klempicz w Wielkopolsce oraz Kopań w woj. zachodniopomorskim. Po zakończeniu prac przez IGiG proszę o weryfikację. pozdrawiam, szczególnie IGiG
odpowiedz zgłoś
20 mln zl ?? Tylko 20 mln zl ? To chyba pomylka.
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS