Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-04-08| GIS, Instytucje

Zbadają, gdzie zbudować elektrownię

Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu weźmie udział w ekspertyzach mających na celu wybór najlepszej lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce.


Zbadają, gdzie zbudować elektrownię <br />
fot. UP we Wrocławiu
fot. UP we Wrocławiu

Specjaliści z UP we Wrocławiu będą uczestniczyć w: • przygotowaniu warstw informacyjnych dla obszaru Polski w formacie GIS, • opracowaniu metodyki i sporządzeniu analizy zagrożenia geodynamicznego dla trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych oraz • opracowaniu metodyki i kategoryzacji zagrożenia geodynamicznego dla obszaru Polski.

Uniwersytet Przyrodniczy jest członkiem konsorcjum, które zwyciężyło w przetargu Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych Ministerstwa Środowiska. Przedmiotem zamówienia jest rozpoznanie i kartograficzny obraz neotektonicznej i współczesnej mobilności obszaru Polski w kontekście bezpiecznej lokalizacji elektrowni jądrowych. Wartość wybranej oferty wynosi 2 580 294 zł. W skład konsorcjum wchodzi ponadto: Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie (lider), Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie i Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie. Uniwersytet Przyrodniczy reprezentuje w konsorcjum prof. Bernard Kontny z Instytut Geodezji i Geoinformatyki.

– Projekt ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie, czy od strony geologicznej istnieją jakiekolwiek zagrożenia dla tego typu inwestycji – mówi prof. Kontny. Dr Piotr Grzempowski z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UP dodaje, że w ciągu roku obserwowane są ruchy poziome w granicach 0,5 do 1 milimetra.

Ekspertyzy mają zostać wykonane do 2014 roku. Przewiduje się, że wyniki opracowania zostaną udostępnione w internecie, poszerzając bazę numerycznych opracowań kartograficznych geoportalu IKAR.

Ministerstwo Środowiska wybierze trzy potencjalne lokalizacje elektowni. Największe szanse mają: Żarnowiec na Pomorzu, Warta-Klempicz w Wielkopolsce oraz Kopań w woj. zachodniopomorskim. Elektrownia mogłaby powstać najwcześniej w 2020 r. za minimum 20 mld zł.

Źródło: TVP, BS


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama